Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
26 жовтня, 2015   ▪   Підготував: Віталій Рибак   ▪   Версія для друку

Світ про місцеві вибори в Україні: вирішальний вплив олігархів

Західні ЗМІ писали про зрив виборів у Маріуполі та Краматорську, реванш проросійських сил на Сході, роль олігархів на місцевих виборах та майбутнє влади Порошенка.
Світ про місцеві вибори в Україні: вирішальний вплив олігархів

У американському виданні The New York Times присвятили статтю зриву виборів у Маріуполі та Краматорську. «Сподівання на те, що місцеві вибори могли б дещо змістити акцент із воєнної напруги на відносну безпеку політики, не виправдались, коли виборці прийшли тільки для того, щоб не знайти бюлетенів», — пише автор.

Автор вважає, що хоч українська влада і заявила, що бюлетені були бракованими, і часу друкувати нові вже не було, тут чітко простежується політичний підтекст. «Критики цього рішення одразу звернули увагу на те, що за екзит-полами в місті лідирувала політична партія, що була організована рештками колишньої проросійської влади [Опозиційний Блок]», — йдеться у статті.

Автор наводить слова Порошенка про те, що вибори у Маріуполі та Краматорську були перенесені, оскільки там очевидно готувались повномасштабні фальсифікації. «Оскільки політичні сили звинувачують одна одну, стає очевидно, що причина скасування політична, а зовсім не у друкарській помилці. Так людей у цих містах позбавили можливості висловити свій голос», — підсумовує автор.

У американському виданні The Washington Post вважають, що місцеві вибори в Україні стали ілюстрацією того, наскільки великий вплив в суспільстві мають олігархи. Вони ж водночас стали перевіркою сили урядового апарату президента Петра Порошенка.

У зриві виборів в Маріуполі видання звинувачує всім відомого донецького олігарха: «Голосування у ключовому портовому місті згорнули в останню хвилину — напруга там зростала через вплив Ріната Ахметова, найбагатшої людини України, чия індустріальна власність є двигуном економіки Маріуполя».

Тепер Опозиційний Блок може використати відмову окружної виборчої комісії приймати бюлетені, надрукованій на приватному підприємстві, що належить Ахметову. «Представники Опозиційного Блоку вже заявили, що влада перенесла вибори у Маріуполі, оскільки побоюється нищівної поразки. Але вплив Ахметова нікуди не подінеться», — зауважують автори.

День виборів у статті називають «днем розчарування» — як для активної верстви суспільства, активістів, так і для простих людей. Саме цим і пояснюють низьку явку. Деякі із тих, хто все ж прийшов, показово голосували проти чинної влади. Автори наводять слова однієї із мешканок Києва, яка голосувала за Опоблок, аби «послати повідомлення» Порошенку: «Який сенс у свободі, якщо ти не можеш купити хліб».

Німецьке видання Die Welt зауважує, що на Сході України все ще ведуть боротьбу старі еліти. Це дещо нівелює ту вагу, яку в Україні надавали місцевим виборам: їх вважали останнім етапом повного перезапуску владної системи, проте цього не сталось. Хоча інституційно вони все ж дуже важливі, адже обрані місцеві громади повинні отримані більше влади. «Самоуправління повинне стати ефективнішим, а централізована система управління, спадок Радянського Союзу, потроху відходитиме у минуле», — пише автор.

Але вже можна побачити, що ці очікування не справдились повною мірою. «Перші результати виборів показують, що очікуваний перезапуск у обох напрямах вдався лише частково. Виборча кампанія була як ніколи популістичною і не відповідала потребам українців, які після революції сподівались на нову політичну культуру», — йдеться у статті.

До цього варто додати численні проблеми у організації виборів. «Півтора мільйони внутрішньо переміщених осіб із Криму та Донбасу не змогли проголосувати на новій території проживання. До цього також варто додати зрив виборів у найбільших містах підконтрольного Україні Донбасу: Красноармійську та Маріуполі», — додає автор.

«На популістичній хвилі багатьом представникам старої влади вдалось пройти у органи місцевого самоврядування. Наприклад, Геннадій Кернес, колишній член Партії Регіонів, противник Майдану, за екзитполами набирає 59,3% голосів», — підсумовує автор.

У німецькому виданні Süddeutsche Zeitung провели паралель між місцевими виборами та другою річницею Майдану, що уже не за горами. «Вибори припали на час крихкої рівноваги у суспільстві між громадянським суспільством та старими елітами. Тепер революційні події зими 2013-2014 можна оцінювати в історичній перспективі. З цієї перспективи варто зауважити, що гетерогенне молоде покоління в хаотичний час неспокою та війни втратило свій шанс об’єднатись і створити нові партії. Натомість вони розчинились в чинних олігархічних структурах», — йдеться у статті.

Автор зауважує, що не варто чекати на результати виборів одразу, але вони можуть бути помітні у перспективі. Нові-старі політичні сили, представлені президентом та прем’єр-міністром, повинні лише не заважати змінам, а для цього потрібно йти на контакт із суспільством. «З часів Януковича є багато покращень. Країна змінюється, вона мусить змінюватись — економічно, морально, національно, — якщо хоче пережити цей період. Вона стала відкритішою, більш самокритичною. Для продовження цього процесу активісти громадянського суспільства повинні кинути виклик системі», — резюмує автор.

Поляки із видання Rzeczpospolita, хоч і були зосереджені на виборах до Сейму, не оминули увагою також і місцеві вибори в Україні. Висновки невтішні: Україна досі залишається країною олігархів, і місцеві вибори, схоже, це не змінять.

Основна ідея статті у тому, що вибори були невдалими для поточної української влади. На виборах виграє «Солідарність» Петра Порошенка, але йому не варто дуже радіти з цього приводу, вважає автор. «Політичну силу президента підтримало хіба 26% виборців — це вдвічі менше, ніж підримали його на президентських виборах минулого травня. Але і це ніщо із провалом політичної сили прем’єр-міністра Яценюка, яка навіть не стала виставляти кандидатів», — зауважує автор.

Натомість неочікувано успішним день став для Опозиціного Блоку. Автор вбачає кілька причин цьому: важка економічна ситуація, за якої доходи населення уже вчетверо менші, ніж у Польщі; Донбас досі не повернутий, попри 85 тисяч солдатів, які Порошенко послав на фронт (годі вже й говорити про Крим). «Але найважливіше — влада не спромоглась обмежити вплив олігархів у регіонах — і то їх кандидати виграли вчора на більшості округів.» — підсумовується у статті.


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Польща утверджує за собою репутацію проблемної дитини Європи
  24 березня, The Economist
 • Як ставляться до спрощеного перетину кордону з ЄС мешканці звільнених територій Донеччини
  24 березня, Єлизавета Гончарова
 • Як ведення власної справи допомагає ветеранам АТО подолати наслідки війни
  24 березня, Юрій Лапаєв
 • Після того як бойовики «ЛДНР» оголосили про введення своїх «тимчасових адміністрацій» на українські підприємства, що містяться на території ОРДіЛО, минуло вже понад 20 днів. І, незважаючи на бадьорі заяви лідерів незаконних формувань, які пообіцяли, що тепер «віджаті» заводи запрацюють краще, ситуація наразі далека від оптимістичної.
  24 березня, Денис Казанський
 • Це майже біблійний сюжет. Спочатку ви саджаєте в землю малесеньке гірчичне зерно, яке в невтаємничених людей викликає лише скепсис. А потім із нього виростає така велика рослина, що птаство може кублитися в її тіні. Це стається ніби само собою, і тоді скепсис перетворюється на глибокий подив. Чи знайдуться серед нас такі, хто не опинявся в такій ситуації?
  24 березня, Любомир Шавалюк
 • Як проросійські металургійні олігархи вели економічну війну проти України у відповідь на блокаду ОРДіЛО
  24 березня, Олександр Крамар
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено