Політика

  ▪  

Свободу Сенцову та Кольченку! Світова спільнота гуртом закликала Росію негайно звільнити політв’язнів-українців

Західні дипломати та правозахисники заявляють, що вирок російського суду українцям Олегу Сенцову та Олександру Кольченку свідчить про порушення російською владою норм міжнародного права та прав людини.

У Держдепартаменті США різко засудили вироки українцям, назвавши звинувачення російського слідства «безпідставними».

«Це очевидна судова помилка. Обох українців взяли в заручники на території України, перевезли і помістили у в'язницю в Росії, надавши громадянство Росії проти їхньої волі. Вони повідомляли про зловживання з боку російської влади, в тому числі обмеження доступу (затриманих – Ред.) до адвокатів, сім'ї, тощо на час перебування у в'язниці більше року. Сенцов Кольченко стали мішенню для влади через свою незгоду зі спробою Росії анексувати Крим», - йдеться у повідомленні на сайті Держдепу.

«Ми знову закликаємо РФ до реалізації зобов'язань, прийнятих при підписанні Мінських угод, негайно звільнивши Олега Сенцова, Олександра Кольченка, Надію Савченко та решту утримуваних заручників», - резюмували у відомстві.

В Європейському Союзі заявили, що рішення російського суду є незаконним і суперечить нормам міжнародного права.

«Російські суди не уповноважені судити за діяння, вчинені за межами визнаної міжнародною спільнотою території Росії. ЄС розглядає цю справу як порушення міжнародного права і елементарних норм справедливості», - зазначила представник зовнішньополітичного відомства Євросоюзу Федеріка Могеріні.

Крім того, ЄС закликав російську владу негайно звільнити Сенцова і Кольченка, гарантувавши їм безпечне повернення в Україну.

У Парламентській асамблеї Ради Європи зазначили, що вироки російського суду громадянам України суперечать вимогам ПАРЄ щодо звільнення Росією всіх полонених.

«Вироки Олегу Сенцову і Олександру Кольченку ... є очевидно надмірними і викликають стурбованість щодо дотримання стандартів Європейської конвенції з прав людини у судових розглядах, особливо в контексті погіршення ситуації з правами людини в Криму після його незаконної анексії Російською Федерацією», - зазначила президент ПАРЄ Анн Брассер.

Крім того, у ПАРЄ закликали російську владу відмовитися від незаконної анексії Криму, а також звільнити всіх полонених, зокрема мирних жителів включно з полоненими, утримуваними на території Російської Федерації.

Представник США в ООН Саманта Пауер наголосила, що ув’язнення Сенцова та Кольченка суперечить Мінським домовленостям.

«Неправильно трактуючи законодавство, російський суд виніс вироки українцям Олегу Сенцову і Олександру Кольченку через необґрунтовані звинувачення. Реалізація Мінська?», - написала Пауер у Twitter.

У Великій Британії назвали судовий процес над українськими громадянами політично вмотивованим. Британський міністр у справах Європи Девід Лідінгтон заявив, що звинувачення були «непропорційними», і висловив стурбованість, що Сенцов та Кольченко не мали доступу до чесного правосуддя.

Крім того, уповноважений Федерального уряду Німеччини з питань політики прав людини і гуманітарної допомоги Крістоф Штрессер назвав вирок Сенцову «шокуючим», закликавши Москву переглянути його.

 «Я приголомшений суворістю покарання щодо Олега Сенцова й Олександра Кольченка, а також повідомленнями про те, що свідчення під час процесу отримували шляхом тортур і жорстокого поводження», - заявив німецький омбудсмен, закликавши російську владу «розслідувати ці звинувачення і дати їм пояснення».

У МЗС Польщі також розкритикували вирок українцям-політв’язням.

«Час усе розставить на свої місця, але ув’язнення Сенцова та Кольченка видається Пірровою перемогою російського правосуддя», - написав у Twitter речник відомства Марчін Войцеховскі.

Міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевічс також закликав РФ звільнити політв’язнів-українців.

«Незаконний вирок російського суду щодо Сенцова і Кольченка є порушенням норм міжнародного права, їх необхідно негайно звільнити», - написав він у Twitter.

Посол США в Україні Джеффрі Пайєтт рішуче засудив вирок російського суду, назвавши його «фарсом».

«Ганебне рішення», - написав дипломат у Twitter.

У правозахисній організації Human Rights Watch відзначили, що у справі проти українців бракувало доказів і загалом вона була політично вмотивованою

«Судовий процес і обвинувачення двох чоловіків (Сенцова і Кольченка – Ред.) демонструє маніпулювання правосуддям, яке стає тривожно звичним для нинішньої Росії», - йдеться в заяві правозахисників.

«Увесь це й процес (суд на Сенцовим та Кольченком – Ред.) був придуманий, щоб надіслати повідомлення. Це було необхідно Росії у її пропагандистській війні проти України і було типовим показовим процесом над дисидентами, звичним для сталінської епохи», - зазначила представник Amnesty International Хізер Макгілл.