Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
27 липня, 2015   ▪   Спілкувався: Віталій Рибак   ▪   Версія для друку

Марк Сегал: «Україну ставимо за приклад того, як професіонали правової сфери можуть впливати на процес реформування»

Тиждень поспілкувався із Марком Сегалом, експертом фінансованого Європейським Союзом проекту «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» про позитивні зрушення у доступі до правосуддя та праві на захист та про співпрацю із українськими адвокатами.
Марк Сегал: «Україну ставимо за приклад того, як професіонали правової сфери можуть впливати на процес реформування»

Тиждень.ua: У дев’яностих ви працювали у схожому проекті в Литві. Чи має Україна зараз проблеми, які Литва мала тоді?

— Усі колишні радянські республіки мають багато спільного: певні правові традиції і практики, але країни Балтії вирізняються з-поміж інших. Народи цих країн мають сильну ментальність та розуміння свого місця в світі. Варто також зауважити, що це малі країни, отже мають трохи іншу динаміку розвитку. Це одне із найбільш цікавих питань: чому деякі країни розвивають демократію швидше за інші, чому деякі країни впроваджують ринкову економіку швидше за інші, а також чому деякі країни швидше проходять період реформ.

Очевидно, що на це впливає велика кількість факторів: це культура, географія, освіта і, скажемо так, «сусіди». Проте основний фактор, на який я хотів би звернути увагу — наскільки влада слугує людям, або ж люди слугують владі. У деяких суспільствах розвинута концепція цивільного службовця — її ідея полягає у тому, що система юстиції слугує людям, і влада теж працює на благо людей. Коли ця концепція втілена, вона значно пришвидшує процес реформування.

 Тиждень.ua:  Як ви співпрацюєте з українською владою?

Першочергове завдання нашого проекту — проведення всезагальної реформи стратегії у юридичному секторі. Над цим ми працюємо із Адміністрацією Президента, нова стратегія нещодавно була підписана Президентом Порошенком. Стратегія передбачає план дій для багатьох державних організацій та міністерств, а також для недержавних інституцій. Вона будує структуру процесу реформ, що значно його полегшує. Стратегія також встановлює пріоритетні цілі та механізми співпраці між інституціями, вона встановлює чіткі завдання на найближчий час та на майбутнє. Наразі ми перебуваємо на стадії імплементації стратегії та виділення ресурсів на це.

Читайте також: Порошенко затвердив реформу судової системи

Нам пощастило працювати із багатьма державними інституціями. Один із наших основних партнерів — Міністерство юстиції, ми тісно співпрацюємо. У нашому проекті є компоненти, які передбачають співпрацю із суддями, адвокатами та прокурорами, а також антикорупційний компонент. Це дає змогу побачити перспективу процесу реформування, дає змогу стратегічно планувати та шукати синергію між різними організаціями. Імплементація, звісно, є складним процесом, адже необхідно провести багато інституційних реформ, розвинути людський капітал. Потрібно змінити багато речей водночас.

 Тиждень.ua:  Як розроблялась Декларація щодо захисту прав людини у кримінальному судочинстві? Чи допомагали українські адвокати?

— Проект почався у жовті 2013-го. Наш офіс знаходився на Костельній вулиці, поблизу Майдану, отже ми мали всього кілька спокійних місяців до того, як протистояння почало загострюватись. Наступні кілька місяців ми мали змогу спостерігати за тим, як український народ відстоював свої права. В той період я познайомився із багатьма  адвокатами та представниками різноманітних правових інституцій. Ми поглянули на процес реформування і побачили, що внутрішні процеси не розвиваються так швидко, як би хотілось, а також дуже часто те, що записано у законах, на практиці здійснюється по-іншому.

Нові закони, особливо Кримінальний кодекс 2012-го, містять у собі багато прогресивних пунктів, що стосуються судового процесу та взаємодії між обвинуваченням та захистом, а також принцип юридичної об’єктивності. Але, згідно з адвокатами, усі ці положення не завжди втілюються у щоденній практиці.

Отже, постає питання: як встановити відповідність між законами і практикою? Відповідь на це питання шукали адвокати — наш проект виконував роль секретарів у цьому процесі — і вирішили, що потрібно працювати як поза системою, так і в системі. Отже, Декларація було підготовлено під час серії робочих зустрічей, які дали змогу зібрати усю необхідну інформацію. Адвокати представили їх позицію стосовно того, що потрібно увести в практику. Таким чином, перший текст Декларації був, по суті, компіляцією пропозицій, які ми отримали від адвокатів. Декларацію відполірували та покращили пізніше, під час додаткової серії робочих зустрічей. Отже, Декларацію можна назвати голосом українських адвокатів.

Читайте також: Вища рада юстиції схвалила звільнення майже 90 суддів

Декларація — це експеримент. Люди повинні зрозуміти, що це «м’який закон», але він має дуже специфічну мету. Це — багатофункціональний інструмент, адже представляє ситуацію у юридичному світі словами, які кожен може зрозуміти. Аби ця ініціатива була успішною, адвокати повинні комунікувати із громадянським суспільством та медіа мовою, яку зрозуміють прості люди. Якщо люди знаходяться поза межами процесу, вони реагують на нього зі скептицизмом, їм важко бути впевненими. Отже, ми співпрацювали із Національною Асоціацією Адвокатів України, НДО «Асоціація адвокатів України», НДО «Асоціація правників України», а також із НДО «Захист прав людини», аби досягти цієї мети.

 Тиждень.ua:  Отже, саме українські адвокати є відповідальними за імплементацію Декларації?

Це дійсно так. Декларація — це такий собі тест на креативність. Ми вважаємо, що люди у кожному окремому місті можуть знайти цікаві способи її використання. Іноді проблеми є трохи різними у різних місцевостях. Ми заохочуємо друк та розповсюдження копій Декларації, а також її поширення у медіа, аби кожен міг її прочитати.

«М’який закон» — це новий концепт в українському правовому середовищі. Проте я хотів би зауважити, що за впровадженням цього концепту спостерігаємо у багатьох країнах, і Україну насправді ставимо за приклад того, як професіонали правової сфери можуть впливати на процес реформування.

 Тиждень.ua:  Яка ваша наступна мета після впровадження Декларації?

— Прямо зараз ми організовуємо серію робочих засідань по всій Україні, де ми плануємо зібрати разом адвокатів, представників медіа та організацій громадянського суспільства. Ми хочемо, аби вони мали нагоду поспілкуватись та зрозуміти потреби одне одного. Таким чином ми плануємо зробити процес реформування прозорішим і дати громадськості побачити, що відбувається. Для цього потрібен інтерес громадян, їх долучення до прозорих процесів комунікації.

Читайте також: Світ про Україну: безкарність правоохоронців, економічний спад і можливість децентралізації

У.Т.: Чи заохочує Ваш проект співпрацю між українськими урядовцями і адвокатами та їх західними колегами?

— Безперечно. Оскільки ми є проектом Європейського Союзу та маємо підтримку Делегації ЄС у Києві, ми намагаємось втілити найкращі європейські практики та підкреслити їх важливість: навчальні поїздки і робочі візити є важливою частиною процесу обміну досвідом. Особливий інтерес до України виявляються Литва, Польща, Німеччина та Франція. Ці країни активно надають Україні підтримку та експертне знання.

Біографічна нота:

Марк Сегал походить із Філадельфії, що у Сполучених Штатах. Він є юристом за освітою, але вже двадцять один рік працює правовим консультантом. Пан Сегал провів шість років у Литві у дев’яностих роках, і з того часу працював у багатьох проектах, які надавали різним країнам підтримку у розвиткові юридичної сфери. Марк Сегал завжди особливо цікавився Україною, адже його предки — із України, із Дніпропетровська та Львова.


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Останні публікації згорнути
 • Бельгія, Данія, Франція, Ісландія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Португалія, Канада, Британія та США. Таким був перший склад НАТО на момент його заснування у квітні 1949 року. На початку Альянс мав виконувати кілька функцій.
  26 травня, Анна Корбут
 • «Квадратне — котити, а кругле — нести». Відомий із радянських часів армійський жарт про сутність завдань, які часто ставлять перед солдатами в збройних силах, досі не втратив актуальності. Особливо добре це видно за межами зони АТО, де рано чи пізно на певний період опиняється кожен підрозділ… Адже українська армія, оновлена чудовими бойовими кадрами знизу, за своєю суттю так і лишилася радянською «завдяки» вихованому в цій системі керівництву, психологію якого змінити не так уже й просто.
  26 травня, Валерія Бурлакова
 • Інвестори бояться виходу Британії з ЄС, але вважають, що вона таки залишиться
  26 травня, The Economist
 • Як змінився образ Порошенка в очах Заходу за роки його політичної кар’єри
  26 травня, Віталій Рибак
 • Системні збої Каннського фестивалю
  26 травня, Катерина Барабаш
 • Про революцію в кабінетах, деокупацію та новий політичний клас Тиждень розмовляв з Андрієм Левусом, народним депутатом («Народний фронт»), головою підкомітету з державної безпеки Комітету з питань національної безпеки і ­оборони.
  26 травня, Роман Малко
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено