Політика

  ▪   Денис Казанський

Хто ви, пане Грицак?

Минулого четверга парламент буденно затвер­­див головою СБУ Васи­­ля Грицака, кандидатуру якого представив депутатам президент Петро Порошен­­ко.
Матеріал друкованого видання
№ 27 (399)
від 9 липня, 2015

За призначення Грицака депутати проголосували на подив одностайно: рішення набрало 340 го­­ло­­сів. Куди складніше було звільнити його попередника на посаді глави СБУ Валентина Наливайченка. Президентові з великими труднощами вдалося назбирати в Раді необхідну кількість голосів. Причому це звільнен­ня ледь не спричинило розколу в рядах фракції Блоку Петра Порошенка.

Звільнення Наливайченка для багатьох стало сюрпризом. Президент і сам толком не міг пояснити, навіщо йому раптом знадобилося міняти голову СБУ. За фактом причина такого кро­­ку була лише одна: Порошенко захотів поставити очільником спецслужби повністю підконтрольного йому виконавця. Водночас перший заступник Наливайченка Василь Грицак був призначений президентом уже після його приходу до влади й фактично не підкорявся голові СБУ, який очолив відомство одразу після Майдану.

Важко знайти якісь інші реальні причини заміни Валенти­на Наливайченка на Василя Грицака. Якщо президента справді не влаштовувала робота спецслужби, то слід було б звільняти всю верхівку. Люстрація в СБУ явно не завадила б, але її ніхто проводити поки що не квапи­ться. Понад те, керівники найбільш корумпованих напрямів у спецслужбі залишилися на своїх місцях і навіть пішли на підвищення.

Читайте також: Збирання посад

Не секрет, що Наливайченко після обрання Порошенка президентом фактично грав у СБУ роль англійської королеви. Обох його заступників – голову антикорупційного управління СБУ Юрія Артюхова та керівника Антитерористичного центру Василя Грицака – призначив уже гарант, сам Наливайченко не міг звільняти їх і, таким чином, не мав ніякого реального впливу на своїх підлеглих. У його безпосередньому управлінні залишала­­ся тільки контррозвідка.

Грицак та Артюхов, по суті, несуть головну відповідальність за корупцію в спецслужбі. Як відомо, саме під «дахом» відділу К в Україні завжди проверталися найбільші афери та злочини, включаючи нелегальний бізнес, відмивання грошей через конвертаційні центри, контрабанду тощо. Водночас АТЦ фактично відповідальний за контрабанду із зони АТО. Всі поїзди з вугіллям та лісом, бензовози й вантажівки, заповнені продуктами, які ми багато разів бачили на відео та фотографіях, – сфера відповідальності Василя Грицака. Як і вільна торгівля перепустками в зону АТО, що давно вже набула зовсім непристойних мас­штабів. Сьогодні перепустку можна запросто купити через інтернет, замовивши її в посередників, проте така ганебна ситуація анітрохи не завадила керівникові АТЦ піти на підвищення.

Як у неофіційній бесіді зі­знав­ся один із нардепів, якби депутатам від самого початку було відомо, яка кандидатура пропонується замість Наливайченка, за його відставку голосували б не так охоче. Але президент вчинив хитро й до пори тримав ім’я наступника в секреті.

активність СБУ може виявитися лише показухою, покликаною підтвердити правильність рішення президента та переваги нового керівника спецслужби

Новий голова СБУ – людина не бідна. У своїй декларації Василь Грицак, який зробив кар’є­ру виключно на державній службі, вказав, що володіє автомобілем Toyota  Land Cruiser, вартість якого становить близько 1,5 млн грн, а також мотоциклом Harley Davidson Sport­ster вартістю близь­­ко 330 тис. грн. При цьому офіційний річний дохід Грицака, згідно з декларацією, становить лише 286 тис. грн.

«Як можна призначати головою СБУ офіцера, який усе життя на службі й має півдесятка розкішних машин навіть в офіційній декларації? Який весь рік поразок командував АТЦ? Який породив і далі відстоює систему перепусток через лінію фронту – новий вид масштабної корупції?» – написав на своїй сторінці у Facebook нардеп Єгор Соболєв із фракції «Самопоміч».

До речі, син нового голови СБУ Олег Грицак теж досить цікава особистість. Молода людина, якій лише 26, уже кілька років працює заступником прокурора Святошинського району в Києві. Незважаючи на юний вік, хлопець встиг добряче заплямувати свою репутацію. Він виступав обвинувачем проти автомайданівців, яких затримали й побили співробітники «Беркута» в січні 2014-го під час революційних подій у Києві. Тоді суд відправив усіх затриманих на два місяці в СІЗО, причому серед арештантів був навіть 70-річний старий.

Журналісти програми «Схе­­ми», яка виходить на «Першому Національному», встановили, що Олег Грицак разом із матір’ю Ольгою Грицак ще в 2008-му зареєстрували ТОВ «Ольвія-1», яке займалося оптовою торгівлею м’ясом та заробляло на держзакупівлях. У 2011–2012 роках, за Януковича, фірма активно продавала заморожене м’ясо державним структурам. Журналісти повідомляють, що в 2012 році держава заплатила Грицакам за м’ясо 2,831 млн грн.

Дружина Василя Грицака й досі є директором ТОВ «Ольвія-1». При цьому її компанія зареєстрована в одній будівлі та має спільний телефон із компанією «Мостобуд», яку контролює екс-депутат від Партії регіонів Володимир Продивус із Він­ниці. Сам Василь Грицак відмовився коментувати журналістам такі ділові зв’язки своєї сім’ї.

Читайте також: Геркулес і стайні

Цікаво, що народні депутати Сергій Лещенко та Мустафа Найєм, які в недавньому минулому займалися антикорупційними журналістськими розслідуваннями, вирішили дружно «не помітити» очевидних корупційних шлейфів, що тягнуться за новим головою СБУ, але при цьому активно «мочили» його попередника, як тільки той потрапив у немилість до президента Порошенка.

Уже в перший тиждень після свого призначення Грицак взявся за справи з ентузіазмом. СБУ випустила відразу кілька прес-релізів зі звітами про теракти, яким запобігли, та спійманих терористів. Крім того, її працівники взяли участь у гучному затриманні першого заступника начальника Головного слідчого управління Генпрокуратури Володимира Шапакіна та заступника прокурора Київської області Олександра Корнійця, яких спіймали на хабарі.

Разом із тим є побоювання, що така активність СБУ може виявитися лише показухою, покликаною підтвердити правильність рішення президента та переваги нового керівника спецслужби. Схожим чином діяв і нинішній генпрокурор Віктор Шокін піс­­ля того, як прийшов на зміну Віталію Яремі. Як відомо, майже відразу ж після його призначення був за­арештований один із організаторів антиукраїнсь­кого повстання в Луганську Олександр Єфремов. Проте з часом стало зрозуміло, що саджати Єфремова насправді ніхто не збирається. Дали можливість втекти також іншим фігурантам скандальних кримінальних справ. Досі не покарані й убивці, які розстрілювали Майдан у Києві.

Потоки контрабанди в зону АТО, які були налагоджені в період керівництва Василя Грицака Антитерористичним центром, поки що не припинилися. Днями про масштаби нелегального трафіку вкотре повідомляв на своїй сторінці у Facebook Юрій Бірюков. Як і раніше, продаються й перепустки. Купити їх легко можна через інтернет, а також просто за оголошенням на стовпі. Таким чином, говорити про кардинальні зміни в СБУ наразі зарано. Та й загалом їхня інтенсивність залежатиме, як зав­жди, від ступеня тиску на владу громадянського суспільства. Без цього тиску реформи в Україні поки що відбуваються занадто повільно й неефективно.