Політика

  ▪   Ольга Ворожбит

У безпечну гавань

У той час як Ахметов утрачає прибутки на окупованому Донбасі, його активи за кордоном почуваються значно краще

Найчастіше, коли говорять про іноземні активи найбагатшого українського олігарха Ріната Ахметова, починають із його відносно нещодавно придбаної квартири в центрі Лондона. Хоча це вже швидше наслідок, аніж причина. У добрих традиціях скоробагатьків із колишнього СРСР Ахметов купив собі найдорожчі у світі апартаменти вартістю $213 млн. Саме цю локацію і обирала українська громада британської столиці для протестів у часи Євромайдану. Утім, Лондон, як чи не найбільша гавань для відмивання брудних грошей у світі, пропонує ефективні механізми їх захисту.

У 2012-му, за рік після того, як було куплено квартиру на сьомому–восьмому поверхах елітного будинку на Гайд-парк, 1, у групи СКМ з’явився і власний офіс у не менш елітному районі Лондона – на Парк-лейн. Там було зареєстровано компанію SCM Advisors (UK) Limited. За даними сайта СКМ, остання має виконувати функції інвестиційного радника групи за межами України. Утім, окрім даних про Ілью Архіпова, який працює в СКМ на посаді директора з розвитку бізнесу від 2005 року й, за повідомленням самої фірми, очолив SCM Advisors (UK) Limited, про персонал дорадчої компанії SCM Advisors (UK), як і про її досягнення за два роки роботи жодної інформації знайти не вдалося. Окрім того, компанія Метінвест, що входить до групи СКМ, володіє прокатним підприємством Spartan UK у Ньюкаслі, яке вона купила разом з італійським підприємством Trametal у місцевого мільярдера Вітторіо Малакальца у 2007 році. Окрім того, Метінвест володіє металургійним підприємством Ferriera Valsider в Італії та заводом «Промет Стил» у Болгарії.

Стрімкий розвиток бізнесу Ахметова, як і пізніше успіхи Партії регіонів, часто пов’язують із американським лобістом Полом Манафортом

Частиною групи Метінвест є також Metinvest International SA, розміщена в Женеві. Вона була заснована в 1997 році як Leman Commodities S.A., однак 2005-го її придбала група СКМ. Відтоді компанія має свою нинішню назву й займається збутом металу, виробленого підприємствами групи Метінвест. Раніше у пресі фігурувало ім’я громадянина США Фелікса Блітштейна, який очолював Leman Commodities S.A. до її купівлі СКМ. Саме ця особа вказувалася і як президент компанії MAKO Trading S.A., яку вважають пілотним проектом Олександра Януковича на Заході. Саме через цю компанію, а також через нідерландську Metinvest BV Ахметов володіє відносно нещодавно створеною (у липні 2014 року) компанією  Metinvest Carpathia SRL в Румунії. За інформацією OCRP (Organized Crime and Reporting Project), тепер у Metinvest International SA місце Блітштейна посідає швейцарський юрисконсульт Жозеф Ерік Рідвеґ, пов’язаний з останнім через іще одну женевську компанію – Partifina SA.

Читайте також: Ефективне управління міфом

Виходом на американський ринок для групи Метінвест стала купівля United Coal Company (UCC) – компанії зі штаб-квартирою в Західній Вірджинії, на яку припадає 4% загального видобутку коксового вугілля у США. Financial Times визначила вартість оборудки в $1 млрд. Як стверджують, така ціна дорівнювала половині докризової вартості компанії (угоду про купівлю уклали у 2009-му). Утім, незважаючи, на наявність активів у США на суму понад $1 млрд, найбагатшій людині України досі не вдалося отримати американську візу.

Причиною, як вважають, є темне минуле олігарха, і відбілити його не допомогли навіть впливові американські лобісти.

Республіканці на службі в олігарха

Стрімкий розвиток бізнесу Ахметова, як і пізніше успіхи Партії регіонів, часто пов’язують із американським лобістом Полом Манафортом. Перш ніж останній прибув до Києва, він успішно працював на передвиборних кампаніях республіканців у США, скажімо, Рональда Рейґана, Буша-старшого та Боба Довла. Перша лобістська бізнес-структура, до якої належав Манафорт, – Black, Manafort & Stone була створена ще в 1980-х. Тоді, наприклад, вони успішно взаємодіяли з Bethlehem Steel Corporation, яка до свого банкрутства у 2001 році була одним із найбільших металургійних підприємств США. Наступна компанія, до якої належав Пол Манафорт, – лобістська Davis Manafort, співзасновником якої окрім нього був Рік Дейвіс. До речі, у 2008 році останній керував передвиборною кампанією Джона Мак-Кейна, і його лобістське минуле та зв’язок із Манафортом наробили чимало галасу в американській пресі.

Утім, коли Манафорт познайомився з Ахметовим, основним завданням для американського лобіста було підготувати активи олігарха для виходу на західні фондові біржі. У коментарі «Українській правді» 2007 року Рінат Леонідович заявляв: «У 2005-му перед СКМ було поставлено завдання розробити комунікаційну корпоративну стратегію. Для цього компанія запросила кількох консультантів, серед яких був, зокрема, й пан Манафорт. Окрім нього до групи консультантів також входили всесвітньовідома фірма Burson-Marsteller і європейська компанія MMD». Фактично відтоді й починається активне просування бізнесу Ахметова на Захід, де він купує нові підприємства.

Читайте також: Програна ставка Ахметова

Під час протестів на Євромайдані рік тому активно говорили про можливість замороження за кордоном активів українських олігархів і його зокрема. До цього закликали і протестувальники під стінами елітної квартири магната на Гайд-парк, 1. Утім, без ефективного розслідування в Україні довести європейцям, що чесний бізнесмен Рінат Ахметов причетний до кровопролиття на Майдані та війни на Донбасі, майже неможливо.