Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
12 лютого, 2015   ▪   Богдан Буткевич   ▪   Версія для друку

Олександр Черненко: «Нове виборче законодавство має бути ухвалено не пізніше ніж у травні»

Тиждень обговорив ситуацію із прийняттям нової електоральної законодавчої бази з беззмінним головою Комітету виборців України, народним депутатом від Блоку Петра Порошенка Олександром Черненком.
Матеріал друкованого видання
№ 6 (378)
від 12 лютого, 2015
Олександр Черненко: «Нове виборче законодавство має бути ухвалено не пізніше ніж у травні»

У. Т.: Наскільки саме зараз необхідне нове виборче законодавство?

– Безперечно, все законодавство стосовно виборів і до Верховної Ради, і до місцевих рад застаріло й морально, й технічно, й процедурно. Недаремно ж за результатами всіх останніх кампаній нам надходили пропозиції щодо зміни профільного законодавства. Тепер до цього долучилась і Венеціанська комісія. Нинішня змішана система – мікс закритих партійних списків та мажоритарної моделі – цілком себе дискредитувала. Адже вона породила шалену корупцію в одномандатних округах, коли купуються виборчі комісії, а водночас внутрішньопартійну коруп­­цію, торгівлю місцями у прохідній частині списку. Тому ви правильно поставили запитання. Чи потрібно її змінювати взагалі – це навіть не тема для дискусії. Треба, й терміново. Навіть самі політики вже зрозуміли: на змі­­ни в електоральній царині є вели­­чез­­ний запит суспільства, тому заговорити цю тему вже не вийде. Уперше за багато років, згідно з даними соціологічних досліджень, громадяни перестали сприймати мажоритарку як найкращий варіант виборчого законодавства й, навпаки, хочуть мати виборчі списки. Нагадаю також, що в коаліційній угоді нинішньої більшості в парламенті записано зобов’язання ухвалити ще перед місцевими перегонами, які відбудуться восени, новий виборчий закон.

У. Т.: Політики реально готові до цього? Адже ухвалення нового закону було дружно завалене майже всіма фракціями торік, перед виборами-2014?

– Це вже інше питання. Справді, дискусія про необхід­­ні­сть системи з відкритими партійними списками точиться вже понад 10 років, однак ніхто з перших осіб держави (ані Ющенко, ані Тимошенко, ані Янукович, ані Порошенко) нічого не робив, щоб її запровадити, хоча на словах усі виступали «за». Понад те, вони тиснули на гальма ще до етапу винесення на голосування. Зрозуміло, що й усі нинішні партійні лідери без винятку не в захваті від уведення нового законодавства, адже вони втрачають засоби впливу на місця у виборчому списку. Бо ж тоді обиратимуть люди, а не власники-олі­­­­гар­­хи. Але я таки впевнений, що під тиском суспільства справа до рефор­­ми дійде і її більше штучно не затягуватимуть. Принаймні вже є кілька розроблених законопроектів, на базі яких можна працювати.

Читайте також: Голова КВУ: виборчу систему треба змінити до літа - і "обкатати" вже восени

У. Т.: Окресліть, будь ласка, основні принципи та засади, на яких має ґрунтуватися це нове законодавство. Особливо цікавить питання прифронтових та окупованих територій, які не можна не враховувати…

– Я розділяв би проведення виборів загалом в Україні та у при­­фронтових зонах. Щодо елек­­то­­рального процесу в зоні АТО має бути прописано окремий розділ або, ще краще, закон. А в основ­­ному документі про вибо­­ри, у прикінцевих положеннях, потрібна згадка про те, що відповідний процес там буде регульовано спеціальним актом. Адже не мож­­на прирівнювати до звичайної виборчу кампанію на зем­­лях, не контрольованих українсь­­кою владою, з огляду на різні момен­­ти, починаючи від безпеки виборців і закінчуючи технічними моментами їх обліку, підрахунку голосів тощо. А якщо говорити про основні терени держави, то новий закон має бути максимально зручний для виборця, бо партійна система з відкритими списками є не так складною, як просто новою, до котрої треба адаптуватися. Не забувай­­мо: на негайне впорядкування чекає і багато питань, що не стосуються безпосередньо виборчого проце­­су. Наприклад, питан­­­­ня політичної рекла­­ми, формування виборчкомів, фінансування виборів тощо. Влас­­не, все це охоплено в підготовлених проектах, потрібна тільки політична воля для впровадження. Найближчим часом при Комітеті з питань правової політики та правосуддя ВР буде сформовано робочу групу, до якої ввійдуть представники всіх фракцій, незалежні експер­­ти від громад­сь­­­кості, члени ЦВК, яка й готуватиме об’єднаний законопроект. Нова система має ґрунтуватися на тому, що політична партія в кожному регіоні висуває своїх представників, голосуючи за яких люди її підтримують. Ті, хто наби­­рає більше голосів серед політсили, стають депутатами. При цьому на місцевому рівні, наприклад районних рад, вар­­то зроби­­ти багатомандатну ма­жори­­тар­­ну систе­­му, адже там пропорцій­на модель не зовсім доцільна. Тобто на мажоритарному окрузі має обиратися не один, а кілька депутатів. Це допоможе, до речі, уникнути й головної проблеми цього електорального принци­­пу, де виграє тільки один, а той, хто набрав хоч би й на єдиний голос менше, вибуває. Тому на цих округах завжди стільки фальсифікацій, скандалів, судів тощо.

У. Т.: Як вам здається, цей об’єд­навчий законопроект має бути абсолютно новий чи на базі старого, чинного закону про вибори?

– Виключно новим. Прості­­ше все виписати з чистого аркуша, ніж переробляти проект, який концептуально не підходить. Понад те, є дуже якісний законопроект Чумака – Ємця, створений на основі розділу про парламентські вибори проекту так званого Виборчого кодексу Юрія Ключковського, що його той, сво­­­­єю чергою, готував у 2010 році. Нам потрібно якнайбільше уніфікувати електоральні процеду­­ри під час будь-яких перегонів – парламентських, президентсь­ких, місцевих. Хоча все-таки потрібні два окремі закони: про парламентські та місцеві вибори, і з них має бути сформовано вже згаданий кодекс.

Читайте також: КВУ: нова Рада в першу чергу має ухвалити зміни до виборчого законодавства

У. Т.: Незабаром місцеві вибори. Чи не бачите проблеми у впровадженні нової моделі за малий проміжок часу? Адже такі експерименти завжди закінчувалися погано…

– Якраз навпаки, на місцевих виборах цю нову систему можна й потрібно «обкатати». Згідно з коаліційною угодою це нове законодавство має бути ухвалено не пізніше ніж у трав­­ні. Впевнений, що робоча група, до якої входитиму і я, дуже активно працюватиме в лютому – квітні, щоб наприкінці цього терміну внести законопроект до зали вже узгодженим з усіма основними політичними сила­­ми. Бо прийняти його і справді потрібно до літа, тобто хоча б за півроку до виборів, щоб не створювати вже реального цейтноту.

У. Т.: Чи здатне ухвалення нової електоральної системи забезпечити оновлення влади через вибори, тобто так звану природну люстрацію?

– Закон як такий не зробить виборів чесними й зрозуміли­­ми. На це здатні лише самі люди та їхні правильні прагнення. Але, безумовно, новий документ цьому сприятиме. Як, зрештою, і нормальному партійному будівництву, бо політ­си­­ли-фікції з одним відомим обличчям більше не матимуть шансів отримати мандати. Допоможе він і приходові нових, свіжих, цікавих людей. До того ж у них тепер будуть зацікавлені й самі суб’єкти виборчого процесу.

 


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Останні публікації згорнути
 • Бельгія, Данія, Франція, Ісландія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Португалія, Канада, Британія та США. Таким був перший склад НАТО на момент його заснування у квітні 1949 року. На початку Альянс мав виконувати кілька функцій.
  26 травня, Анна Корбут
 • «Квадратне — котити, а кругле — нести». Відомий із радянських часів армійський жарт про сутність завдань, які часто ставлять перед солдатами в збройних силах, досі не втратив актуальності. Особливо добре це видно за межами зони АТО, де рано чи пізно на певний період опиняється кожен підрозділ… Адже українська армія, оновлена чудовими бойовими кадрами знизу, за своєю суттю так і лишилася радянською «завдяки» вихованому в цій системі керівництву, психологію якого змінити не так уже й просто.
  26 травня, Валерія Бурлакова
 • Інвестори бояться виходу Британії з ЄС, але вважають, що вона таки залишиться
  26 травня, The Economist
 • Як змінився образ Порошенка в очах Заходу за роки його політичної кар’єри
  26 травня, Віталій Рибак
 • Системні збої Каннського фестивалю
  26 травня, Катерина Барабаш
 • Про революцію в кабінетах, деокупацію та новий політичний клас Тиждень розмовляв з Андрієм Левусом, народним депутатом («Народний фронт»), головою підкомітету з державної безпеки Комітету з питань національної безпеки і ­оборони.
  26 травня, Роман Малко
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено