Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
18 грудня, 2014   ▪   Мзія Паресішвілі   ▪   Версія для друку

Реформатори на експорт

Так уже склалося. У Грузії політиків та високопосадовців або дуже люблять і сліпо довіряють їм, або люто ненавидять. Третього ніби не дано. Тих, хто не потрапив до цих категорій, просто забувають. Так сталося і з Олександром Квіташвілі. Багато хто насилу згадав, що він зробив за ті два з половиною роки (31.01.2008–31.08.2010), коли був міністром охорони здоров’я, праці та соціального захисту.
Матеріал друкованого видання
№ 50 (370)
від 11 грудня, 2014
Реформатори на експорт

«Провалив програму «100 нових лікарень», – нагадали колишні опозиціонери, а нині представники влади. Йдеться про амбітний план уряду Міхеїла Саакашвілі, розроблений у 2007-му. Для поліпшення та загальної доступності медобслуговування пла­нувалося продати прямим способом інвесторам майже всі будівлі медичних закладів, що перебували на балансі держави, і зобов’язати їх побудувати по одній сучасній лікарні. Однак через серпневу війну та економічну кризу програма завершилася лише відкриттям кількох маленьких клінік. Хоча ці аргументи опоненти вважали непереконливими, вони не заперечували оцінки тодішнього міністра, що в Грузії з кожних десяти лікарень дев’ять треба позбавити ліцензії.

За Квіташвілі була введена нова система оцінок для присвоєння статусу соціально незахищених громадян (у державі близько 5 млн населення; тільки дітей, які живуть за межею бідності, 70 тис.). Посилювалася роль приватних страхових компаній у системі охорони здоров’я.
Попри труднощі та критику, мало хто бачив розгніваного міністра Квіташвілі. Він завжди зберігав спокій. Обстоюючи свої позиції, ніколи не виходив за межі дозволеного й не давав такої можливості своїм опонентам.

Ека Згуладзе запам’яталася суспільству в дні серпневої війни. Тонким, спокійним, дзвінким голосом, що ледь різав слух, вона повідомляла останні дані про пересування армії РФ і бойові дії на території Грузії. У пам’яті багатьох закарбувалися її слова, сказані 13 серпня 2008 року: «Хочу заспокоїти тбілісців, російські танки більше не їдуть на Тбілісі – звернули до Орчосані». Їй «не пробачають» того мажору в голосі, з яким вона вимовила назву села, окупованого російськими військами разом із рештою 50 сіл Ахалгорського району, «ніби воно містилося за кавказьким хребтом, а не за 35 км від Тбілісі», як і досі обурюються опоненти.

Читайте також: Це страшне слово «реформи»

Уміння тримати удар, зберігати спокій стали в пригоді Згуладзе через чотири роки. У вересні 2012-го, після оприлюднення скандальних кадрів тортур у грузинських тюрмах, міністр внутрішніх справ Бачо Ахалая подав у відставку. А 20 вересня на тлі скляної будівлі Міністерства внутрішніх справ Ека Згуладзе нагадала суспільству про успішну реформу МВС і про часи, коли безчинства, які виявилися у в’язницях, панували у всіх силових та правоохоронних структурах. Їй довелося виконувати обов’язки міністра внутрішніх справ, коли політичні пристрасті сягнули кульмінації перед парламентською кампанією 1 жовтня 2012 року і до формування нового уряду «Грузинської мрії», що перемогла на виборах. Згуладзе була однією з тих нечисленних членів уряду Міхеїла Саакашвілі, кому засновник «Грузинської мрії» прем’єр Бідзіна Іванішвілі запропонував залишитися на посаді. Вона відмовилася.  

Цими днями ніхто з уряду «Грузинської мрії» не згадав, що хотів бачити Згуладзе у своїх рядах. Інформація про те, що в новому Кабміні України можуть опинитися колишній президент Міхеїл Саакашвілі й колишній міністр юстиції Зураб Адеїшвілі, неабияк засмутила високопосадовців Грузії. Багато хто без підтексту сказав, що ці призначення можуть негативно вплинути на відносини Тбілісі й Києва. Чи то переконавшись у тому, що Саакашвілі й Адеїшвілі не увійдуть до складу українського уряду, чи то усвідомивши, що їхні висловлювання, м’яко кажучи, не вписуються в норми етики (на що багато хто став вказувати прямо), представники «Грузинської мрії» різко змінили тон. І тепер співвітчизникам Квіташвілі й Згуладзе «бажають успіхів».

«Обоє колишніх держслужбовців із Грузії зарекомендували себе як такі, що не мали жодного стосунку до корупції, – каже політолог Каха Ґоґолашвілі, – нав­паки, вони боролися з нею у сферах, у яких працювали, справді активно проводили реформи, відкрито комунікували із суспільством, народом. У принципі, в їхньому іміджі в Грузії немає нічого негативного».

Читайте також: Від уряду камікадзе до спільного підприємства

Утім, частина експертів згоду Квіташвілі й Згуладзе увійти до складу українського уряду вважає «ризикованим експериментом» для них самих. Навіть у найбільш дружній, але чужій країні запроваджувати болісні реформи буде набагато важче. До того ж Україна тільки чисельністю населення вдесятеро перевищує Грузію. Чи зможуть вони десятикратно або й більше наростити і свій потенціал?
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Війна застала країну зненацька. У держави не було армії, здатної миттєво зреагувати на збройну агресію. Але були люди. Добровольці та волонтери, які побудували цю захисну систему з нуля. Тепер вони будують систему виховання молоді. На страшних, але конкретних прикладах, на довгих списках загиблих героїв. Щоб пам’ятати й більше не бути заскоченими.
  23 вересня, Ганна Чабарай
 • Щоб робити світ кращим, інколи не треба мати багато грошей чи влади. Достатньо подарувати своєму місту, наприклад, великого лелеку, який приносить у родину омріяного малюка.
  23 вересня, Єлизавета Гончарова
 • Один із чільних сучасних письменників Чехії Їржі Гаїчек в інтерв’ю Тижню розповів про село як осередок збереження чеської мови й культури в часи бездержавності, здоровий патріотизм на противагу глобалізації та реалізм у літературі.
  23 вересня, Ганна Трегуб
 • Про моря й береги найбільшого ковчегу сучасного українського мистецтва
  23 вересня, Анастасія Головненко
 • В останній день роботи Форуму видавців у Львові Тиждень.ua поговорив з відомим британським юристом-міжнародником Філіпом Сендсом – автором нон-фікшну про Львів, у якому, на додачу до магістральної теми історичної пам’яті й забуття, піднімаються й болючі питання щодо українського минулого часів Другої світової війни.
  22 вересня, Олена Кухар
 • Як упорядкувати медійний простір, не зазіхаючи на свободу слова
  22 вересня, Денис Казанський
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено