Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
15 грудня, 2014   ▪   Ольга Ворожбит   ▪   Версія для друку

Юрій Сергеєв: «Світ має зрозуміти, що Україна прагне створити коаліцію для захисту інтересів Європи»

Тиждень розмовляв із постійним представником України при ООН Юрієм Сергеєвим про можливість трансформації ООН, співпрацю Києва з її країнами-членами, що мають нейтральну позицію, та ізоляцію Москви.
Матеріал друкованого видання
№ 50 (370)
від 11 грудня, 2014
Юрій Сергеєв: «Світ має зрозуміти, що Україна прагне створити коаліцію для захисту інтересів Європи»

У. Т.: 14 листопада Росія утрималася в Раді Безпеки Організації Об’єднаних Націй від голосування за продовження стабілізаційної місії в Боснії. Відтак знову залунали заяви, що вона проектує українське питання на інші, які розглядає Радбез. Чи можливі найближчим часом якісь кроки у трансформації ООН?

– Питання реформування всієї системи ООН не нове, йому вже кількадесят років. Активізувалося воно в цьому тисячолітті, особливо активна фаза саме зараз. Треба реформувати не тіль­­ки Раду Безпеки, а й механізми Генеральної Асамблеї. РБ є найскладнішим елементом усієї цієї системи, бо саме там ухвалюють рішення, обов’язкові для виконання всіма країнами-членами, тоді як прийняті в Генасамблеї рекомендаційного характеру. Маю відчуття, що наступного року триватимуть активні пошу­­ки рішень, як зробити Раду Безпеки дієвішою і обмежити блокувальні механізми, тим паче в умовах відкритих конфліктів, коли є загроза життю людей. Таку позицію щодо обмеження права вето вже висловила Франція, яка є його носієм. Оце все й буде предметом дискусії, причому непростої, бо система досить забюрократизована. Передбачаю активність, однак сумніваюся, що рішення ухвалять так швидко.

У. Т.: Під час голосування резолюції «Територіальна цілісність України» в лютому цього року 58 держав утрималися. Як Києву співпрацювати з тими, хто обрав нейтральну позицію щодо цього документа?

– Важливо, що в системі ООН утримання від голосування сприймається як дія на користь резолюції, а не проти неї. Оскільки за його результатами численні заяви зробили й ті, хто утримався, й ті, хто був проти, наш висновок такий: резолюцію не сприйняли тільки Росія та дрібна групка держав. Інші хіба що розмірковували із приводу ситуації. Уряди порівнювали її зі схожими реаліями свого регіону; хтось потребував додаткових аргументів. Останні з’явилися вже пізніше, і ми розуміємо, наприклад, чому висловитися на нашу користь не була готова частина африканських країн. Вони утрималися, бо їх шокувала перспектива правових наслідків того, що відбувалося в Україні, для їхніх регіонів. Утім, щоб зрозуміти виклики, які поставали перед ними, їм потрібні були додаткові консультації – на рівні як національному, так і регіональних структур та африканської спільноти.

в системі ООН утримання від голосування сприймається як дія на користь резолюції, а не проти неї

У. Т.: Чи можливо, що ці держави згодом підтримуватимуть нашу?

– Ми відчували й відчуваємо розуміння і сприяння цих держав, які зараз спільно з нами виступають проти маніпуляції міжнародним правом для досягнення таких цілей, як анексія Криму, окупація території чи захоплення її будь-яким іншим способом. Їм стало очевидно, що Росія нечесно користалася правом, яке записано в Статуті ООН, а саме правом націй на самовизначення. Зрозуміли вони й інше: що таке його застосування є викликом їхній національній безпеці. Африканські країни побудовані на етнічному принципі. Те, що діється нині, скажімо, в Малі чи Лівії, де окремі регіони вимагають незалежності й де маніпулюють саме цим правом, є підказкою багатьом країнам, що наша ситуація становить загрозу і для них. Тепер вони переходять на бік захисників міжнародного права, де перебуває Україна, і ми разом категорично виступаємо проти використання будь-якого положення Статуту ООН задля заперечення іншого положення (а саме територіальної цілісності, якої всі мають дотримуватись і захищати її).

Читайте також: Півострів близький і далекий

Отже, в різних регіонах були свої причини, чому утриматися, як трактувати ту чи ту ситуацію, і тепер усі ті країни відверто виявляють до нас симпатії, тож думаю, що на цих засадах, захищаючи міжнародне право, у зв’язку із цією агресією ми консолідуємо весь світ не тільки довкола себе, а й довкола тих цінностей, котрі були так ганебно розтоптані Російською Федерацією. Це стосується і Латинської Америки, і Азії… Так, у тих країн є певні моменти, пов’язані із власною історією, коли їхні території теж захоплювали з порушенням міжнародного права, але вони зрозуміли, що ми стали жертвою. Вони також були жертвою, тому зараз переступили через свої національні амбіції, і я відчуваю, що в нас є ширша моральна та політична підтримка.

У. Т.: Усі держави БРІКС, окрім, звісно, Росії, також утрималися під час голосування щодо резолюції «Територіальна цілісність України». Як із цими важливими партнерами? Вони теж у перспективі здатні нам посприяти?

– Так, і я це відчуваю. Ми розуміємо, чому вони утрималися. До речі, їхні уряди зробили відповідні заяви. Сприяння є. Понад те, ми на цій сесії вже стали співавторами багатьох резолюцій, внесених або ними, або кимось іншим. У нас багато спільних заходів, які заплановано з кожною із цих країн на поточний і наступний роки, зокрема й неформальних. Із Індією Україна проведе цікавий шаховий захід за підтримки генерального секретаря ООН. Це наша двостороння ініціатива. Між нами та членами БРІКС, окрім Росії, немає цивілізаційної проблеми, бо ж Індія, Південна Африка та Бразилія мають в основі свого державотворення повагу до прав людини й міжнародного права. Саме цього бракує РФ. Тобто в нас зі згаданими країнами є те спільне, про що можна говорити і що слід захищати. І не тільки з ними, а й з іншими державами світу, де панує повага до базових прав і свобод, у нас вироблена солідарна позиція, і ми можемо розбудовувати з ними співпрацю.

У. Т.: На саміті G20 ми бачили, що Росію дипломатично ізолюють. Чи відбувається те саме з її представництвом в ООН?

– Росія залишається членом Організації Об’єднаних Націй, тож проблема в тому, наскільки адекватно поводитиметься вона сама. Її керівництво розуміє: статутні документи прописані таким чином, що постійного члена Ради Безпеки неможливо виключити ані з РБ зокрема, ані з ООН узагалі. Все так зав’язано, що носії права вето можуть багато чого блокувати. Утім, відчуття не те що ізоляції, а швидше втрати поваги до Росії присутнє. Воно, сказати б, кружляє в атмосфері, тож Москва повинна думати, як повернути довіру.

Читайте також: Українські уроки G20. Ініціатива в удушенні

А нам слід перейматися іншими речами. Поки не зникнуть усі ці кризові явища, пов’язані з агресією Росії, поки ми не повернемо Крим і не покладемо край агресії на Сході, для нас позиція консолідованого світу в підтримці законних інтересів України важливіша за позицію РФ. Саме тому нам потрібна даль­­ша консолідація і солідарність країн Європейського Союзу, членів ОБСЄ, окремих держав, таких як США, Канада, Австралія, Японія. Нам бажана згуртованість регіональних структур в Африці, як-от Африканський Союз, щоб, захищаючи свої національні інтереси, ми допомагали світові зрозуміти, що вся система міжнародної безпеки опинилася під загрозою. Після того як Росія відмовилася виконувати свої обов’язки в межах так званого Будапештського меморандуму, основу міжнародної безпеки в сенсі нерозповсюдження ядерної зброї підірвано. Тепер увесь світ має усвідомити, що Україна, захищаючи свої національні та безпекові інтереси, насамперед прагне створити коаліцію для захисту інтересів нашого регіону – Європи. Фактично ми консолідуємо довкола себе всі держави задля зміцнення заходів довіри й безпеки у світі – оце те, що для нас зараз принципово важливо. Усе це допоможе нам здобути підтримку для вирішення внутрішніх проблем (і фінансових, і економічних, і безпекових), на яке ми сподіваємося. Звичайно, ми не хотіли б мати такі відносини з Росією. І, щодня звертаючись до неї офіційно, ми промовляємо до всього тамтешнього суспільства, з яким нам жити в сусідстві: «Схаменіться». Це те, чим ми починаємо й закінчуємо будь-який наш виступ у Раді Безпеки й Генеральній Асамблеї.


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Останні публікації згорнути
 • Саміт лідерів країн-членів ЄС, що проходить 28-29 червня в Брюсселі, майже виключно присвячений потенційному виходу Британії з організації
  29 червня, Віталій Рибак
 • Тиждень звернувся до Асли Айдинташбаш, експерта Європейської ради з міжнародних відносинз проханням прокоментувати останні заяви турецького президента щодо Росії
  29 червня, Віталій Рибак
 • 16 січня 2015-го десантники 25-ої бригади отримали наказ здійснити марш зі свого місця розташування до південно-західної околиці Авдіївки (мікрорайон Хімік). Разом з десантниками в цей сектор висунулися й бригадні артилерійські підрозділи.
  28 червня, Анатолій Шара
 • Хто і як сьогодні змінює Конституцію України? Який зв’язок між цими нововведеннями та ключовими реформами в державі? Про це Тижню розповів експерт із конституційного та адміністративного права, голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко
  28 червня, Анна Корбут
 • Протягом тижня західні ЗМІ писали про візит Володимира Гройсмана до Берліну, значення Brexit для України, стабілізацію української економіки та переклад книги Олега Шинкаренка на англійську
  28 червня, Віталій Рибак
 • Багато блогерів та журналістів вже не раз робили аналіз справ «молодих, але невизнаних» республік. Хтось перевіряв бюджети, дехто слідкував за темпами виробництва на окупованих територіях. Інших цікавив політичний бомонд Донецьку чи Луганську.
  28 червня, Павло Василів
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено