Політика

  ▪   Денис Казанський

Репортаж з Донбасу: Жити по-новому, голосувати по-старому

Вибори на Донбасі пройшли за традиційним для цього регіону сценарієм. Криваві уроки 2014-го року нічому не навчили мешканців Донецької області. Адже віддали свої голоси вони в черговий раз тим самим силам, які фактично спровокували своїми діями руйнівний антиукраїнський путч та російське вторгнення в Україну.
Матеріал друкованого видання
№ 44 (364)
від 30 жовтня, 2014

Навіть війна, що прокотилася вулицями майже усіх донецьких міст, не змусила людей аналізувати дійсність та робити певні висновки з того, що відбулося.

За першими підсумками «Опозиційний блок», що складається з колишніх регіоналів, набирає у Донбасі близько 35% голосів та лідирує на Сході з великим відривом. Такий результат виглядає несподіваним, адже перед виборами успіх прогнозували скоріше партії Сергія Тигіпко, ніж друзям Януковича, проте «Сильна Україна» отримала відверто слабкий результат. Багато хто вважав, що екс-регіонали втратили довіру виборців через свою пристосуванську, боягузливу позицію, бо спочатку навесні закликали до повстання та акцій непокори, але потім визнали легітимність нової влади та почали грати за її правилами, підставивши під кулі лише своїх виборців. Однак кредит довіри виборців до «своїх» виявився безмежним.

Правда, є все ж таки і певний прогрес. Порівняно з 2012 роком результат регіоналів  суттєво зменшився. Впевнене друге місце по області займає «Блок Петра Порошенка», а ще кілька партій Майдану (Народний Фронт, РПЛ та Самопоміч) місцями набрали більше 5% голосів. Порівняно з минулими роками - це істотне зростання популярності проєвропейських сил. Розрив між ними та проросійськими партіями помітно скоротився.

На окремих округах Донеччини партія президента навіть випереджає колишніх регіоналів. Так, наприклад, на окрузі 59 «Опозиційний блок» відстає, а у потилицю йому дихає «Батьківщина». Але це західний та селянській округ Донецької області, що ментально відрізняється від індустріальних та урбанізованих районів.

Та найбільш засмучують не стільки уподобання виборців, вкотре обравши знайомі граблі,  скільки численні фальсифікації, що відбулися в Донбасі так само безперешкодно, як і в роки розквіту режиму Януковича, коли такі фокуси були нормою. Нажаль, влада не тільки не зробила нічого для того, щоби попередити злочини, а навпаки – дала фальсифікаторам зелене світло. Шахрайство з окружними та дільничними комісіями відбувалося відверто та нахабно. На тих кандидатів, що повірили в можливість нарешті провести у Донбасі чесні вибори, було сумно дивитися…

Майже у всіх ОВК Донеччини напередодні виборів була під різними приводами проведена заміна людей. Члени комісій, що не влаштовували фаворитів мажоритарних перегонів, були без пояснень замінені на тих, хто мав забезпечити їм перемогу на виборах. Так, член ОВК №48 Валерій Носов розповів, що був замінений на іншу особу 24 жовтня. Причому, сталося це через подання партії «Рідна вітчизна», від якої його кандидатура була подана раніше. Рішення прийшло з Київа.

Читайте також: Екзит-поли: До Ради проходять сім партій

-З точки зору закону, причепитися нема до чого. Проте по факту зрозуміло, що моє місце в комісії просто продали – зізнався Носов.

Так само як він, були в останню мить без попередження замінені й інші члени ОВК від інших партій.  Замість них в ОВК були призначені працівники заводу «Енергомашспецсталь», директор якого Максим Єфімов є одним з фаворитів передвиборчих перегонів на окрузі. Колишні члени ОВК заявили, що саме він стоїть за різкою зміною складу ОВК. І підрахунок голосів це підтверджує – Єфімов впевнено випереджає конкурентів.

Ситуація на 48 окрузі у Краматорську – не унікальна. Така сама схема діяла в Україні вже довгі роки. Саме завдяки їй створення політичних партій стало в Україні вигідним бізнесом, адже навіть маловідомі партії, існуючі суто на папері , завжди мали змогу заробити гроші через продаж своїх місць у комісіях. Напередодні виборів 2014 року існувала примарна надія, що цього разу старі корупційні традиції будуть зруйновані, та вона не виправдалася. Все залишилося, як було. Більш того, члени ОВК свідчать, що партія «Блок Петра Порошенка» та інші партії демократичного таборутеж брали участь у цій махінації.

Цікаво, що один з найпотужніших конкурентів Максима Єфімова Сергій Близнюк показує відверто провальний результат – всього 5%, поступаючись навіть кандидатам від «Батьківщини» та «Блока Петра Порошенка». Це відверта несподіванка, адже соціологи пророкували йому боротьбу за перше місце

Схожа ситуація відбулася на окрузі № 47 у Слов’янську. Там ОВК було фактично злито під кандидата-самовисуванця Юрія Солода, який є чоловіком Наталії Королевської. Відомо, що з 18 членів ОВК 16 були замінені на людей з луганською пропискою.Королевська та Солод, як відомо, також є вихідцями з Луганщини.

Зараз Солод передбачувано лідирує на своєму окрузі з великим відривом від найближчого переслідувача. Відомо, що таку лояльність виборців Солод, який ніколи до цього не мешкав у Словянську, банально купив. Представники конкурентів чоловіка Королевської на окрузі фіксували факти підкупу виборців на відео. Докази є у вільному доступі, але скарги та розголос не допомогли. Правоохоронці не помітили відвертих злочинів.

На окрузі №60 у Волновасі правоохоронці ігнорувати злочинні дії з боку одного з кандидатів вже не могли, бо там люди діючого нардепа від Партії регіонів Олександра Риженкова вдалися до відвертого криміналу. Серед біло дня була викрадена голова місцевого ОВК Ганна Єрьомченко, яку люди Риженкова намагалися залякати та підкупити. Проте за допомогою батальйону «Київ-2» голову ОВК вдалося звільнити, а злочинці були доставлені у міліцію, де визнали свою провину та написали, що діяли за завданням народного депутата.

Проте це не завадило кандидату Риженкову все ж таки взяти участь у перегонах. Наразі він впевнено перемагає.

Курйозна ситуація склалася на окрузі № 52 у місті Дзержинську. Там зі складу ОВК нахабно та з порушеннями законних процедур виключили представників кандидата від влади – Валерія Бєзлєпкіна. Замість них до ОВК зайшли люди Ігора Шкірі. Бєзлєпкін напряму звинуватив Шкірю у фальсифікації виборів на окрузі. Крім того, його звинувачення підтвердили також у штабах інших кандидатів.

Фальсифікації на цьому окрузі виглядають найбільш брутальними, та вражає не стільки це, скільки той факт, що за допомогою них було усунуто провладного, а не опозиційного кандидата. Уся вертикаль не допомогла Валерію Бєзлєпкіну відстояти законність процедури. Фактично влада зіграла на боці своїх опонентів, що виглядає як суцільне божевілля.

Перед закриттям дільниць там також були зафіксовані вкиди бюлетенів.

-Протягом дня на дільницю приходило десь 40 людей на годину, а в останню годину перед закриттям відвідуваність несподівано зросла до 100-150 людей. Звісно, це виглядає як явна фальсифікація. У штабі Шкірі вже святкують перемогу – розповів спостерігач від «Радикальної партії» на окрузі Станіслав Дороговцев.

Слід зазначити, що підрахунок голосів на дільницях у Донецькій та Луганській областях йде наразі дуже повільно, що може означати, що процес фальсифікацій триває. Дві східні області суттєво відстають від інших регіонів України за обсягом опрацьованих бюлетенів. Причому це стосується не тільки прифронтових округів, а й тилових також, де нема ніяких причин для затримки.

Читайте також: Мандат у спадок

Та перемогу у змаганні найбільш абсурдних махінацій на цих виборах на Донеччині розділили між собою діючий нардеп від Партії регіонів Юхим Звягільский (округ 45) та сам висуванець Олег Недава (округ 53). На цих округах відкрилося лише по декілька дільниць. На окрузі Звягільского зі ста – всього чотири, у віддалених селах.  Відвідуваність на них була удвічі більшою, ніж в цілому по Донецькій області.  Натомість в Авдіївці, де було цілком спокійна ситуація, дільниці чомусь вирішили не відкривати. У підсумку Звягільський отримав мандат маючи голоси усього лише 1450 виборців (72%). Якщо влада хоче переконати нас, що це чесні вибори, то ми мусимо відповісти, що це відверта маячня. Мандат пан Звягільський отримав цілком віртуально. Як то кажуть на Донбасі: бєз лоха - жизнь плоха.

Щодо Олега Недави, який отримує рекордні 77% у 53-му окрузі, то ця персона має особливо зацікавити українських журналістів. Недаває одним з бізнес-партнерів Юрія Іванющенка. Таким чином, люди з кримінального єнакиївського клану будут присутні і в майбутньому парламенті.

Відбулася перемога Недави так само, як і в Юхима Леонідовича – віртуально. Бо його округ майже не голосував – більшість території окупована, а у Вуглегірську працювало лише кілька дільниць. Схоже, виборчі дільниці там взагалі відкрилися лише для того, щоб людина Юри Єнакіївського офіційно мала змогу сісти у парламентське крісло.

Зважаючи увагу на усі викладені вище факти, не залишається нічого, окрім як гірко констатувати – на Донбасі після перемоги Майдану та часткового зачищення регіону від банд сепаратистів нічого не змінилося. Донбас залишився собою. А це значить, що всі проблеми, що накопичувалися роками та призвели до вибуху на початку цього року, не вирішені, і нам залишається тільки чекати  наступного рецидиву.

Один з бійців, що охороняв окружну комісію на окрузі 52, коментуючи події у Дзержинську, сумно посміхнувся та сказав не на камеру, у приватній бесіді:

  • Нехай роблять все, що хочуть, ось тут замиримо, і поїдемо розбиратися до Київа.

Здається, він не жартував…