Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
6 серпня, 2014   ▪   Оксана Хмельовська   ▪   Версія для друку

Організатор Маршу за федералізацію Сибіру: У РФ прокуратура і Роскомнагляд – це фабрика зірок

Заборона Маршу за федералізацію Сибіру стала піаром для нього: самі «повстанці» такого розголосу не очікували. Тиждень.ua поспілкувався про федералізацію регіону з Костянтином Єременком, художником, учасником акцій з популяризації Сибіру, зокрема й "Досить годувати Москву!", "Акція протесту проти приходу зими".
Організатор Маршу за федералізацію Сибіру: У РФ прокуратура і Роскомнагляд – це фабрика зірок

Тиждень.ua: Чому, на вашу думку, «повстання» почалося саме з мистецького середовища?

У Росії є буквально три центри сучасного мистецтва – Москва, Пітер і Сибір. Якщо у Москві й Петербурзі всі такі серйозні і пафосні, у нас – всі веселі і капосні. І нам, в Сибіру, все одно над чим іронізувати – над «сіськами» чи політикою. Але, так вже вийшло, наші жарти і нашу самоіронію російські "патріоти" сприйняли всерйоз. Ну, ми і далі вирішили продовжувати, так сказати "на прохання трудящих". Ну, а потім, це якось вийшло з сфери арт-проекту і поширилося по всіх політичних і громадських рухах, і стало вже майже мейнстримом. Може, здатися, що все це інфальтильність, але ми почали справді працювати над програмою, буквально сьогодні я ініціював конференцію щодо обговорення проблем Сибіру, на якій зберуться експерти. На ній ми обговоримо точну програму і найбільш значимі цілі Маршу.

Тиждень.ua: Чого ви прагнете досягти завдяки Маршу?

Ми не хочемо бути схожими на Луганду, яка так і не позначила чого вона все-таке домагається

Наші цілі, які ми ставили перед Маршем, у відкритих джерелах, зокрема це введення пільг і додаткових надбавок для осіб, які проживають на територіях із суворими кліматичними умовами; введення регіональної складової у податок на видобуток корисних копалин. Також ми виступаємо за децентралізацію, адже всі рішення приймаються в Москві урядом, де немає представників, здатних і охочих постояти за інтереси Сибірського регіону.

Тиждень.uaКоли в Сибіру почалося поширення ідей щодо федералізації? А коли ідеї переросли в настрої?

Ідеї федералізації Сибіру почалися ще за Петра І, але найсучасніший сибірський "сепаратизм", (звертаю увагу "сепаратизм" в лапках), почався в 2010 році, з початку перепису населення. В інтернеті почався флеш-моб, де всіх закликали в графі національність вказати «сибіряк». До речі, влада у якийсь момент навіть побіжно визнала нову національність, але потім пішли у відмову, і дані перепису з цього питання досі виразно не опублікували. Спочатку це був простий флеш-моб, але він вже і тоді наробив багато шуму. З'явилося багато прихильників ідеї, як і перші противники. До того ж, саме противники і зробили жирну рекламу.

Тиждень.ua: Проводилися якісь опитування сибіряків щодо федералізації? Яке їхнє ставлення до цього?

Минулого року Левада-центр проводила по всій країні опитування на тему сепаратизму. І найдивніше, що в Сибіру найбільший відсоток людей, які б не проти відокремитися від Москви –  22%. У той час як у цілому у Росії – 8-9% громадян, готових підтримати ідею про автономію свого регіону. Цікаво, що найбільш москволюбивий регіон – Чечня: там відокремитися хочуть частки відсотка.

Тиждень.ua: Про федералізацію почали говорити і в Калінінграді. Наскільки серйозно? Які ще регіони можуть, на ваш погляд, «повстати»?

Я рік тому був у Москві на конференції регіоналістів, тобто активістів, які намагаються відстоювати інтереси свого регіону. Можу сміливо сказати, що "гарячі точки", це навіть не Сибір, а саме Калінінград, Карелія і Далекий Схід. Це регіони які межують з іншими країнами та у яких економіка вже давно перебуває у різних всесвітах із Москвою. Сибір ще, при всій популярності гасла "Досить годувати Москву", поки не вийде зі складу РФ. На це є безліч причин, але не це нині найважливіше, можете прийняти на віру.

Тиждень.ua: Чому влада Росії почала перешкоджати проведенню акції – фактично за права своїх громадян? Москва не хоче почути Сибір?

Щодо перешкод проведенню акції. У РФ зараз можна сміливо проводити тільки хресні ходи і "путінги".

Тиждень.ua: А скільки взагалі людей, які займаються організацією? Хто вони? Яка потенційна підтримка звичайних сибіряків?

–  Так ж вийшло, що організаторів – публічних персон небагато, але кістяк досить великий. У нас повна децентралізація, немає загального фюрера, все вирішується колегіально. Соціальний склад поки оприлюднити не будемо, люди різні, але є й досить "екзотичні" сили, і якщо вони себе проявлять, то це буде справжній шок. А щодо підтримки Вконтакте, то зголосилося прийти на Марш уже 1700 осіб + майже 2000 потенційних учасників.

А щодо Путіна, то я, чесно, не знаю, які у нього можуть бути мотиви при прийнятті будь-яких рішень. Але, поки практика показує, йому дуже глибоко наплювати на думку і росіян, і думку світової громадськості.

Тиждень.ua: У процесі організації Маршу ви відчуваєте проблему інформаційної підтримки? Багато російські ЗМІ почали писати про вас? А які замовчують?

– Інформаційної підтримки зараз з надлишком. Я вже пожартував одного разу, що прокуратура і Роскомнагляд – це фабрика зірок. Вони головні "інформаційні спонсори" Маршу.

Тиждень.ua: Які фейки вже почали поширювати російські ЗМІ? Я вже бачила про 27 осіб з Майдану, спеціально навчених влаштовувати безлади, які прибули в Сибір…

– Так, це одна з найбільш феєричних статей про прийдешню подію. Всі згадки про те, що ми працюємо на Держдеп – це дієтичне гімно в порівнянні з цим. Не знаю, наскільки автор в це вірить, а якщо і вірить, то потрібно вводити закони євгеніки і терміново його каструвати, щоб не з'явилося потомство. Якщо цей ідіот просто вийшов з якого-небудь журфаку і намагається знайти своє місце під сонцем у журналістиці, перебивається написанням такого роду гімна, то його ще зрозуміти можна – типу жерти нічого. Мовляв, хоч щось, та й напишу.

Тиждень.ua: У вас немає алюзій, що в Кремлі занадто зачитався Оруеллом? Як, на вашу думку, вдалося Кремлю переконати росіян в реальності бандерівців, Правого сектора та законності анексії Криму?

– Так, вони переконали всіх – від Москви до самих до околиць. І не тому, що вони такі переконливі, а тому що загальний рівень мислення росіян знизився, а часом і зник зовсім. Але, є й такі випадки, коли навіть розумні люди просто отупіли під натиском "розіп'ятих хлопчиків".

Тиждень.ua Ви особисто бачите руку Кремля в раптовому сплеску сепаратизму на Сході України?

– Так, я вважаю одна з основних причин війни в Україні, – помста Кремля, його страх перед тим, що Україна стане вільною і цивілізованою країною, і вже потім росіянам ніякою нашою "духовністю" (а всі інші – гімно, геї та сатаністи) неможливо буде пояснити цей казус. Так, ми проти війни, і ми спеціально додали риторики нашої влади, яка виправдовує насильство і агресію.

До речі, цей демотиватор найкраще ілюструє відповідь на ваше питання.

Тиждень.ua: Чого варто побоюватися учасникам акції в тому випадку, якщо на її проведення не буде дозволу? Чи можна очікувати розгін, арешти?

– Це Росія, тут всього можна чекати. Демократична РФ за останні роки обігнала за кількістю політзеків і дисидентів Радянський Союз (принаймні, якщо рахувати з 70-их років). Це Росія, тут, як казали здавна, – від суми та від тюрми не втечеш.

Тиждень.ua: А сам не боїшся?

– Щодо страху – я не ідіот, я в паніці!

Тиждень.ua: У вас прізвище українського походження – це випадковість?

– У Сибіру дуже великий відсоток етнічних українців. Моя версія цього тут: (до речі, я там історично довів, що Сибір, це частина України).

Роботи Єременка


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Відомий психіатр, у минулому дисидент про Україну, «своїх» і «чужих», олігархізацію та демократизацію, а також відповіді, які слід шукати в майбутньому
  28 липня, Інна Корнелюк
 • Як влаштовані системи охорони здоров’я в розвинених країнах
  28 липня, Анна Корбут
 • У справах, пов’язаних із Майданом, фігурують не лише колишні беркутівці, а й тітушки. Проте, як і в ситуації із силовиками, за ґратами СІЗО опиняються рядові виконавці, організатори ж уникають арештів.
  27 липня, Станіслав Козлюк
 • Медична реформа для Донеччини справа не нова. Ще в 2012 році тут стартував пілотний проект, згідно з яким були розділені гілки медичної допомоги, сформовані центри первинної медицини, що стало пусковим механізмом для змін у сприйнятті лікування як процесу надання послуг.
  27 липня, Єлизавета Гончарова
 • Літо цього року видалося гарячим. Не через погоду, а через інтенсивні події довкола України на міжнародному рівні. Серед ключових цього тижня можна назвати такі: візит у країну спеціального представника Держдепартаменту США з питань України Курта Волкера та телефонні переговори між лідерами «нормандської четвірки». Обидві події пов’язані одним питанням, однак мають різні підходи до вирішення українсько-російської кризи
  27 липня, Юрій Лапаєв
 • У жовтні 2015 року в університетах Південної Африки розпочалися масові протести через підвищення плати за навчання. Утім, це була не єдина причина студентських акцій. Тиждень попросив розповісти про це детальніше дослідницю Центру суспільних змін Університету Йоганнесбурга (ПАР), кандидатку соціологічних наук Анастасію Рябчук.
  27 липня, Ольга Ворожбит
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено