Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
22 червня, 2014   ▪   Валерія Бурлакова   ▪   Версія для друку

Василь Гацько: «Щоб УДАР не перетворився на чергову Партію регіонів, у Київраді має бути сильна опозиція»

У результаті електоральних перегонів 25 травня Демократичний альянс про­йшов до Київради із 3% підтримки громадян.
Матеріал друкованого видання
№ 25 (345)
від 19 червня, 2014
Василь Гацько: «Щоб УДАР не перетворився на чергову Партію регіонів, у Київраді має бути сильна опозиція»

«За кілька днів до виборів соціологи як один малювали нам 0,5–0,8%, а знання про Демальянс фіксували на рівні 3%. Тобто 3% киян називали його без підказки, якщо їх питали, які політичні партії їм відомі. Це дуже низький показник. Але ж і проголосували 3%. Фактично всі ті, хто знав», – підкреслює Василь Гацько. Тепер він депутат. Голова Демократичного альянсу розповів Тижню про «небезпечну» підтримку УДАРу, формування опозиції в київській міській владі, протидію корупції та уроки Майдану.

У. Т.: В одному з інтерв’ю напередодні виборів до Верховної Ради (у жовтні 2012-го Василь Гацько балотувався в народні депутати України в одномандатному окрузі. – Ред.) ви казали: немає ілюзій, одна людина в парламенті не створить оновленої країни, «але в нашому випадку буде одна в парламенті, а тисячі – поза його межами». Мовляв, і один у полі воїн... Нині ви пройшли до Київради й висловили побоювання щодо «шансу змарнувати» наступні півтора року в її стінах. Чому вони можуть виявитися втраченими?

– Утрачені вони можуть бути не для нас (ми не збираємось опускати руки в жодному разі), а для киян... Якщо Кличко та його команда спрацюють неналежним чином, півтора року може бути згаяно. Найбільше занепокоєння викликає те, що часу для реалізації змін дуже мало. В умовах такої обмеженості неабияк важливо мати чітке розуміння того, що буде завтра, післязавтра, через півроку, півтора, п’ять… Але, щоб мати переконливу картину майбутнього, слід володіти баченням розвитку міста на десятиліття. Без цього Київрада дуже ризикує загрузнути в політичному болоті, у вирішенні не­пріо­ритетних питань. Тому, кажучи про острах згаяти півтора року, я насамперед зважаю на те, що в новообраного керівництва міста, в мера такої візії майбуття столиці, її особливого призначення немає.

Читайте також: Що діється з демократією?

Але недолік можна усунути. Вже найближчим часом правильно було б сформувати це бачення із залученням громади міста. Вважаю, що наступні півроку ми могли б присвятити виробленню стратегії.

У. Т.: А який пропонуєте механізм залучення громади? Опитування, громадські слухання?

– І опитування, і відкриті дискусії. Максимально широкий діалог на різні теми, результатом якого має бути збалансована й мудра стратегія розвитку столиці. У Києва досі немає генерального плану. Наслідками цього стали, зокрема, стихійна забудова, МАФи, недорозвиненість транспортної інфраструктури. Очевидно, вирішення саме цієї проблеми мало б бути першим завданням нової влади. Наразі в Київраді вирішуються організаційні питання з розподілом посад. Щойно цей процес завершиться, було б правильно взятися до планування й виробити чіткий графік на півтора року (що зробити разом, щоб максимально ефективно використати цей час).

У політичних партій, які потрапили сьогодні до міськради, багато спільного в програмах. Це означає, що перетворити програмні пункти на конкретні рішення не так уже й складно. Проте потрібен діалог, а зараз його немає. Будучи депутатом, я мушу про засідання Київради дізнаватися зі ЗМІ! Про порядки денні так само. Сподіваюся, ми покладемо цьому край...

У. Т.: Які завдання пріоритетні саме для вашої політичної сили?

– Боротися з корупцією. Її подолання дасть змогу зберегти й примножити кошти місцевої громади, допоможе розвиткові конкуренції в місті... Це те, що ми справді вміємо найкраще.
Поза межами Київради і влади загалом ми успішно знешкоджували корупційні схеми. Зокрема, з тендерними закупівлями: наші активісти за останній рік правління Януковича зупинили розкрадання на тендерах більш як на 1 млрд грн. Олена Янченко, яка сьогодні також є депутатом Київради, працює в Центрі протидії корупції, що заснований так само демальянсівцем Віталієм Шабуніним. Це насамперед їхня робота. Отож-бо ініціативи, пов’я­зані з чесними державними закупівлями, ми можемо реалізувати якнайкраще. Окрім того, наші активісти викривали схеми розкрадання грошей під час надання адміністративних послуг, як-от оформ­­лення закордонних паспортів. Два роки ми організовували рейди в паспортних столах, провели десятки судів, вуличних акцій – і довели, що закордонний паспорт коштує 170 грн. А решта – корупційна рента... Таких історій у Демальянсу багато. Із тим ми прийшли в Київраду. І це те, що (коли буде політична воля) можна реалізувати швидко.

Читайте також: Історія повертається

Є і багато інших ініціатив. Частина з них пов’язані з тим, що я називаю «гасінням пожеж». У столиці й нині тривають незаконні будівництва. Будівельні роботи, що здійснюються з порушеннями, мають бути зупинені. Раніше для цього бракувало політичної волі, або ж забудовники й були частиною владної команди. Сьогодні їх у Київраді теж повно. Але інша ситуація поза її стінами...

До «гасіння пожеж» я зараховую і зупинення спроб знищити зелені зони в місті. Тут теж потрібна миттєва реакція.

Решта проблем потребує зважених рішень. Це питання парковок і взагалі транспортної системи міста, що стоять надзвичайно гостро.

У. Т.: Ви зауважили, що в партій, які пройшли нині до Київради, багато спільного в програмах. А з ким плануєте співпрацювати найбільше?

– Ідеться насамперед про роль Демальянсу в міськраді. УДАР дістав велику підтримку. Сказати б, небезпечно велику...

У. Т.: Чому «небезпечно»?

– Вона настільки масштабна, що неодмінно з’явиться спокуса зловживань. Щоб УДАР не перетворився на чергову Партію регіонів у Київраді, там має бути сильна опозиція, здатна здійснювати контроль, боротися за інтереси киян. Оце наша роль.

Чи співпрацюватимемо з кимось у Київраді? Безперечно. Я не уявляю собі політика чи партію в ізоляції, і щоб реалізувати свої ініціативи, нам треба координуватися, взаємодіяти з іншими політсилами... Ми не знаємо поточної конфігурації більшості: хто приєднається до УДАРу, хто ні. Щой­­но це стане відомо – дістанемо чітке уявлення, з ким працювати як із колегами по опозиції і яким чином будувати відносини з більшістю.

У. Т.: «Спокуса зловживань» є в кожного депутата, не тільки у представників команди Кличка. Як плануєте «опиратись» особисто ви?

– Наші цілі настільки високі, що дозволити собі спокуситися ми просто не маємо морального права. Саме тому нам із цим легко...

У. Т.: Чи зробив, на вашу думку, Майдан інакшим ставлення людей до політики, до вибору влади? Чи відповідальніші ми тепер?

– Майдан укотре змінив очікування, однак громадяни не стали набагато вимогливіші. І те, що сьогодні в Київраді присутні Шлапак, Пабат, Супруненко та багато інших персон, що були причетні до грабування столиці, засвідчує: з вимогливістю до політиків іще не все так добре, як хотілося б.

У. Т.: А що з фінансуванням Демальянсу?

– Нам легко говорити на цю тему, бо ми не маємо чого приховувати. Рух коштів на рахунках політсили, видатки, надходження – все це у відкритому доступі онлайн. Для нас украй принципо­­ва річ – незалежність рішення. Створюючи Демократичний аль­янс, ми усвідомлювали: вона можлива, коли не маєш власника, який фінансує тебе. Тому ми будували політичну партію, що була б залежна від великої кількості людей і водночас не була б чиєюсь конкретно.

Усіх олігархів ми тримаємо на відстані гарматного пострілу... Хоча й потерпаємо через це: обсяги фінансування в нас відверто малі. На політичну діяльність, на побудову комунікації із громадянами, потрібні кошти. На виборчу кампанію ми виклали трохи більше ніж $100 тис. Збирали публічно й витрачали публічно. Але, для порівняння, $100 тис. – це бюджет одного мажоритарника нижче середнього в якому-небудь із 60 округів Києва. Ось вам замкнене коло. Хочете мати гроші – треба щоб вас знало якомога більше людей. А щоб розповісти про себе більшій кількості громадян, потрібні гроші. Тож ми те коло робимо спіраллю, прориваючись щоразу на новий рівень.

Зараз ми «видерли» перемогу і пройшли до Київради. Набрали 3%, однак цей результат важко назвати скромним. За кілька днів до виборів соціологи як один малювали нам 0,5–0,8%, а знання про Демократичний альянс фіксували на рівні 3%. Тобто 3% киян називали його без підказки, якщо їх питали, які політичні партії їм відомі. Це дуже низький показник. Але ж і проголосували 3%. Фактично всі ті, хто знав…

У. Т.: Буває, що відмовляєтеся від внесків? Скажімо, від дуже великих сум грошей…

– У нас є обмеження на максимальний внесок – це $30 тис. Окрім того, не дозволено, щоб один внесок перевищував 10% усіх коштів, які ми зібрали, аби ніхто не здобув особливого впли­­ву на наші фінанси, а відтак і на рішення.

У. Т.: Коли оголосять дострокові парламентські вибори, плануєте йти до ВР?

– Однозначно візьмемо в них участь. Утім, щоб набрати достатньо голосів, нам не лишається нічого іншого, крім як запропонувати українцям найкра­­щу політичну команду. Цим і займаємося.

Біографічна нота
Василь Гацько – голова партії «Демократичний альянс», депутат Київської міської ради. Народився 18 вересня 1982 року в смт Южна Ломуватка (Луганська область). Освіта: Київський національний економічний університет, Національний інститут стратегічних досліджень. 2005 року обраний головою Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Християнсько-демократична молодь України» (від 2007-го ВМГО «Демократичний альянс»). У 2007 та 2009 роках переобирався на посаду. У 2010-му став головою політичної партії «Демократичний альянс». У 2012-му балотувався до ВР в одномандатному окрузі
№ 211, посів шосте місце (2,21%). 2014 року очолив список Демальянсу на виборах до Київської міської ради. Одружений. Має двох синів.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
 • Запекла боротьба точиться навколо Укрзалізниці з моменту перетворення її на ПАТ у жовтні 2015-го. За цей час там п’ять разів міняли керівників, вона виводилася з підпорядкування Мінінфраструктури й повернулася назад. Усе це відбувається на тлі корупційних скандалів, реформаторських невдач і зростання збитковості. Проблеми УЗ виходять далеко за межі владних кабінетів і корпоративної бухгалтерії, оскільки вона забезпечує 50% усіх пасажирських і понад 80% вантажних перевезень країни. І якщо найближчим часом там не почнуться ґрунтовні реформи, вона може стати серйозною перешкодою для розвитку країни.
  17 листопада, Максим Віхров
 • Тривала епопея з призначенням очільника Державного бюро розслідувань добігає свого кінця. Конкурсна комісія, яка понад рік проводила відбір кандидатів на посади голови Держбюро і його заступників, нарешті визначилася із прізвищами.
  17 листопада, Станіслав Козлюк
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.