Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
24 травня, 2014   ▪   Валерія Бурлакова   ▪   Версія для друку

Пожежний порядок

Чи є проблемою, що 1 червня спливає термін повноважень більшості членів Центральної виборчої комісії?
Матеріал друкованого видання
№ 20 (340)
від 15 травня, 2014
Пожежний порядок

Термін повноважень членів Центральної виборчої комісії відповідно до чинного законодавства становить сім років. Для сьогоднішнього складу ЦВК він скоро спливає, адже 1 червня 2007-го, напередодні тодішніх парламентських перегонів, був затверджений поточний склад Центрвиборчкому. І, попри наявність у лавах комісії і пізніше затверджених членів, факт залишається фактом: станом на 1 червня поточного року більшість членів цього органу втратять свої повноваження та не зможуть виконувати обов’язки.

Розмов про це обмаль. Утім, вони все ж таки є. Не конкретні, але заспокійливі, мовляв, проблема надумана, її обов’язково вирішить парламент, адже заміна членів ЦВК є саме його «головним болем».
Чи може вона справді стати «болем», а не простою формальністю? Схоже, що так, принаймні за умови, що за справу активно візьмуться готові грати на зрив виборів політики. Так, на доволі різку риторику вже наважується Рінат Кузьмін, кандидат у президенти, колишній заступник секретаря Ради Національної безпеки і оборони України, екс-заступник генпрокурора.

Третій Майдан

«Відповідно до чинного законодавства ЦВК втрачає легітимність 1 червня 2014 року, – підтверджує пан Кузьмін у розмові з Тижнем. – Термін повноважень члена комісії – сім років згідно з п. 8 ст. 6 Закону «Про Центральну виборчу комісію». Верховна Рада України призначає на посаду та звільняє членів Центрвиборчкому за представленням президента (п. 1 ст. 6 Закону). Нагадаю, що нинішній його склад був затверджений 1 червня 2007-го. За таких обставин стає зрозуміло, чому теперішня влада так прагне провести президентські вибори в один тур, розуміючи, що другий тур просто не є можливим».

у ВР знають, як вийти зі становища й продовжити повноваження ЦВК

«Для цього влада може піти на будь-які фальсифікації, – переконаний сьогоднішній опозиціонер. – Тим більше що вже зараз зрозуміло, що Донецька, Луганська області та Крим не голосуватимуть. А це означає мінус 30% виборців України. У зв’язку з цим легітимність виборів буде поставлена під сумнів. Влада розуміє, що такі дії суперечитимуть закону і заведуть нас у правовий тупик».

Вихід із ситуації Кузьмін бачить доволі радикальний: на його думку, це могло б бути перенесення президентських перегонів на осінь. «Якщо все ж таки вибори будуть проводитися незаконно і «змагатимуться» два провладних кандидати, це означає подальшу ескалацію напруження в Україні й третій Майдан», – констатує він.

Переносити вибори на осінь через ситуацію у двох областях та АР Крим – справа вельми невдячна. Адже яким буде становище там за кілька місяців і чи не призведе до подальшої ескалації конфлікту відкладення перегонів, а саме відсутність законно обраного президента – питання відкрите. Утім, спекуляцією можна вважати не тільки цю – за кілька днів до виборів вже доволі абсурдну – пропозицію, а й твердження, що саме через ситуацію з членами ЦВК владі, навіть за допомогою можливих фальсифікацій, вкрай необхідно провести їх в один тур.

Читайте також: Народження нової політичної реальності

Схоже, що питання із ЦВК парламенту доведеться вирішувати навіть у разі, якщо гарант Конституції України буде обраний швидко та «одноголосно».

Так, політтехнолог Вадим Антонюк переконаний: у ВР знають, як вийти зі становища й продовжити повноваження ЦВК. «Інакше вони фізично не встигнуть підбити офіційні підсумки виборів», – підкреслив у розмові з Тижнем.

Неможлива ситуація

Спокійно ставляться до питання і представники кандидатів у президенти в ЦВК. «Не думаю, що це проблема, тому що парламент зацікавлений у тому, щоб Центрвиборчком було сформовано», – запевнив Тиждень Максим Запаскін, представник Олега Тягнибока. Він звертає увагу на те, що недавно такі кроки вже були зроблені – дуже швидко та без скандалу. «Двоє членів ЦВК склали свої повноваження – і комісія була одразу доформована».

До того ж, підкреслює Запаскін, незабаром ми чекаємо на парламентські вибори, й деякі політичні сили, поза сумнівом, будуть зацікавлені в більшому представництві у ЦВК, у перерахуванні квот відповідно до сьогоднішнього складу ВР.

Читайте також: Праві чи ліві. А може, центристи?

Не переймається ситуацією і Роман Зварич, міністр юстиції в урядах Юлії Тимошенко та Віктора Януковича. «Є поняття неперервності органів влади, – пояснив Тижню правник. – Незалежно від того, коли спливає термін повноважень окремих представників інституту, неможлива ситуація, у якій припиняє працювати цілий інститут». Це, підкреслює колишній урядовець, стосується не тільки ЦВК, але за аналогією не стане проблемою і завершення повноважень окремих її членів.

Верховна Рада України, наголошує він, вже має досвід вирішення питань «у пожежному порядку» напередодні виборів. Здатність «оперативно реагувати на ці речі» вона повинна продемонструвати і тепер.
Хоч як дивно, Роман Зварич припускає, що дістати певні дивіденди з цієї ситуації може спробувати штаб Юлії Тимошенко. Утім, то будуть «негаразди» не глобальні. І рівня не зриву виборів, а розгляду адміністративних позовів у судових інстанціях.


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Останні публікації згорнути
 • Рік тому 23 травня було вбито командира бригади «Прізрак» так званої «ЛНР» Олексія Мозгового. Його машина спочатку була підірвана на керованому фугасі, а після - розстріляна з кулеметів. Офіційної версії загибелі досі немає, як і будь-яких результатів з боку псевдослідства «МДБ ЛНР». Відразу ж відповідальність за його смерть поспішили взяти на себе партизани загону «Тіні». І з того самого моменту не вщухають пристрасті навколо його смерті.
  24 травня, Павло Василів
 • 5 квітня 1918 року над міською думою Єлисавета, де тепер знаходиться Кіровоградська обласна держадміністрація, вперше замайорів синьо-жовтий або, як тоді називали, жовто-блакитний прапор.
  24 травня, Максим Сінченко
 • Швейцарський політолог, спеціаліст з державного адміністрування Андреас Ладнер в інтерв’ю для Тижня розповів про практики децентралізації та прямої демократії, їхній зв’язок та прямий вплив на ухвалення рішень в країні, а також взаємозалежність рівня життя з делегуванням владних і фінансових компетенцій від центрального на локальні рівні.
  24 травня, Ганна Трегуб
 • Пенсійні проблеми стосуються всіх, і не тільки пенсіонерів
  24 травня, Віталій Мельничук
 • Науковці знайшли спосіб спостерігати за трендами в еволюції людини
  24 травня, The Economist
 • Війна — поняття неймовірно багатобічне. У наш час ми маємо прекрасну нагоду спостерігати всю її різноманітність. Практично для кожного є очевидною війна на Донбасі з її матеріальними наслідками та нівеченням людських доль. Для багатьох безсумнівним є факт інформаційної війни. Але зовсім небагато наших громадян усвідомлюють наслідки, до яких вона призводить.
  24 травня, Любомир Шавалюк
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено