Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
24 травня, 2014   ▪   Валерія Бурлакова   ▪   Версія для друку

Пожежний порядок

Чи є проблемою, що 1 червня спливає термін повноважень більшості членів Центральної виборчої комісії?
Матеріал друкованого видання
№ 20 (340)
від 15 травня, 2014
Пожежний порядок

Термін повноважень членів Центральної виборчої комісії відповідно до чинного законодавства становить сім років. Для сьогоднішнього складу ЦВК він скоро спливає, адже 1 червня 2007-го, напередодні тодішніх парламентських перегонів, був затверджений поточний склад Центрвиборчкому. І, попри наявність у лавах комісії і пізніше затверджених членів, факт залишається фактом: станом на 1 червня поточного року більшість членів цього органу втратять свої повноваження та не зможуть виконувати обов’язки.

Розмов про це обмаль. Утім, вони все ж таки є. Не конкретні, але заспокійливі, мовляв, проблема надумана, її обов’язково вирішить парламент, адже заміна членів ЦВК є саме його «головним болем».
Чи може вона справді стати «болем», а не простою формальністю? Схоже, що так, принаймні за умови, що за справу активно візьмуться готові грати на зрив виборів політики. Так, на доволі різку риторику вже наважується Рінат Кузьмін, кандидат у президенти, колишній заступник секретаря Ради Національної безпеки і оборони України, екс-заступник генпрокурора.

Третій Майдан

«Відповідно до чинного законодавства ЦВК втрачає легітимність 1 червня 2014 року, – підтверджує пан Кузьмін у розмові з Тижнем. – Термін повноважень члена комісії – сім років згідно з п. 8 ст. 6 Закону «Про Центральну виборчу комісію». Верховна Рада України призначає на посаду та звільняє членів Центрвиборчкому за представленням президента (п. 1 ст. 6 Закону). Нагадаю, що нинішній його склад був затверджений 1 червня 2007-го. За таких обставин стає зрозуміло, чому теперішня влада так прагне провести президентські вибори в один тур, розуміючи, що другий тур просто не є можливим».

у ВР знають, як вийти зі становища й продовжити повноваження ЦВК

«Для цього влада може піти на будь-які фальсифікації, – переконаний сьогоднішній опозиціонер. – Тим більше що вже зараз зрозуміло, що Донецька, Луганська області та Крим не голосуватимуть. А це означає мінус 30% виборців України. У зв’язку з цим легітимність виборів буде поставлена під сумнів. Влада розуміє, що такі дії суперечитимуть закону і заведуть нас у правовий тупик».

Вихід із ситуації Кузьмін бачить доволі радикальний: на його думку, це могло б бути перенесення президентських перегонів на осінь. «Якщо все ж таки вибори будуть проводитися незаконно і «змагатимуться» два провладних кандидати, це означає подальшу ескалацію напруження в Україні й третій Майдан», – констатує він.

Переносити вибори на осінь через ситуацію у двох областях та АР Крим – справа вельми невдячна. Адже яким буде становище там за кілька місяців і чи не призведе до подальшої ескалації конфлікту відкладення перегонів, а саме відсутність законно обраного президента – питання відкрите. Утім, спекуляцією можна вважати не тільки цю – за кілька днів до виборів вже доволі абсурдну – пропозицію, а й твердження, що саме через ситуацію з членами ЦВК владі, навіть за допомогою можливих фальсифікацій, вкрай необхідно провести їх в один тур.

Читайте також: Народження нової політичної реальності

Схоже, що питання із ЦВК парламенту доведеться вирішувати навіть у разі, якщо гарант Конституції України буде обраний швидко та «одноголосно».

Так, політтехнолог Вадим Антонюк переконаний: у ВР знають, як вийти зі становища й продовжити повноваження ЦВК. «Інакше вони фізично не встигнуть підбити офіційні підсумки виборів», – підкреслив у розмові з Тижнем.

Неможлива ситуація

Спокійно ставляться до питання і представники кандидатів у президенти в ЦВК. «Не думаю, що це проблема, тому що парламент зацікавлений у тому, щоб Центрвиборчком було сформовано», – запевнив Тиждень Максим Запаскін, представник Олега Тягнибока. Він звертає увагу на те, що недавно такі кроки вже були зроблені – дуже швидко та без скандалу. «Двоє членів ЦВК склали свої повноваження – і комісія була одразу доформована».

До того ж, підкреслює Запаскін, незабаром ми чекаємо на парламентські вибори, й деякі політичні сили, поза сумнівом, будуть зацікавлені в більшому представництві у ЦВК, у перерахуванні квот відповідно до сьогоднішнього складу ВР.

Читайте також: Праві чи ліві. А може, центристи?

Не переймається ситуацією і Роман Зварич, міністр юстиції в урядах Юлії Тимошенко та Віктора Януковича. «Є поняття неперервності органів влади, – пояснив Тижню правник. – Незалежно від того, коли спливає термін повноважень окремих представників інституту, неможлива ситуація, у якій припиняє працювати цілий інститут». Це, підкреслює колишній урядовець, стосується не тільки ЦВК, але за аналогією не стане проблемою і завершення повноважень окремих її членів.

Верховна Рада України, наголошує він, вже має досвід вирішення питань «у пожежному порядку» напередодні виборів. Здатність «оперативно реагувати на ці речі» вона повинна продемонструвати і тепер.
Хоч як дивно, Роман Зварич припускає, що дістати певні дивіденди з цієї ситуації може спробувати штаб Юлії Тимошенко. Утім, то будуть «негаразди» не глобальні. І рівня не зриву виборів, а розгляду адміністративних позовів у судових інстанціях.


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • За якою траєкторією вже понад 25 років іде студентський рух у країнах колишнього СРСР
  23 липня, Арсеній Сітніков
 • Хіт-парад 12-2, «Червона рута» в Севастополі, касети-фірмачі та інші радощі середини 1990-х
  22 липня, Сергій Харинович
 • Погодьтеся, вести довгі розмови про систему правосуддя в невизнаній «республіці» доволі дивно. Які закони можуть бути на території цілковитого беззаконня та невизнаності? І саме це найбільша перешкода з усіх можливих. Можна запастися ліками, можна подбати про харчі, але як можна будувати життя там, де не дотримують законів?
  22 липня, Вікторія Малишева
 • Сильна кураторська команда готує в Америці нову виставку сучасного мистецтва, яку вже готові «авансом» порівнювати з німецькою Документою. Втім, із останньою цьогоріч не все так райдужно, як прогнозували на початку літа.
  21 липня, Олена Кухар
 • Молоду людину араби називають словом «шаб» або «шаба». Множина «шабаб» (молодь) вживається дуже часто і в літературній, і в розмовній мові, а також у різних діалектах: «шабаб хоче того», «шабаб протестує», «шабаб мігрує».
  21 липня, Михайло Якубович
 • Ще з часів Середньовіччя університети вважалися особливим середовищем, а ті, хто там навчався, нерідко конфліктували з містом. В Університеті Болоньї перший студентський рух виник ще в XIII столітті, більше ніж за 500 років до того, як схожа солідарність з’явилася в будь-якому іншому університеті. Звісно, у студентів тієї епохи вимоги були значно меркантильнішими, ніж у їхніх наступників у XX столітті, й стосувалися передусім власної безпеки. Тоді вони ще не прагнули впливати на викладачів чи міняти світ.
  21 липня, Ольга Ворожбит
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено