Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
17 квітня, 2014   ▪   Ольга Ворожбит   ▪   Версія для друку

Ядерна реальність. Об’єктивна і віртуальна

Хоча трагедія розбомблених Хіросіми та Нагасакі показала, що на атомну зброю слід накласти суво­­рі обмеження, від власного ядерного арсеналу відмовилося небагато країн, а деякі, навпаки, його нарощують і досі.
Матеріал друкованого видання
№ 15 (335)
від 10 квітня, 2014
Ядерна реальність. Об’єктивна і віртуальна

Уже в першій резолюції Генеральної Асамблеї ООН у 1946 ро­ці йшлося про необхідність зменшення кількості такого озброєння. Значно пізніше було започатковано Договір про нерозповсюдження ядерної зброї – багатосторонню угоду, основною метою якої на той час (1968-й) стало поступове роззброєння всіх країн із ядерним потенціалом.

За класифікацією цього до­кумента, держав, які володіють атомною зброєю, п’ять: США, СРСР (нині його правонаступницею є Російська Федерація), Велика Британія, Франція та Китай. Ці країни визнано такими, що можуть володіти ядерним озброєнням, однак не мають права його примножувати. Звіс­­но, в нуклеарному клубі учасників значно більше. Серед них Індія, Ізраїль та Пакистан, які не підписали Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Однак, за даними Інституту з питань дослідження роззброєння ООН, у постійній бойовій готовності перебуває ядер­­ний арсенал США, Росії, Франції та Великої Британії. Китай, Індія, Ізраїль та Пакистан тримають атомні боєголовки роз’єд­­наними з ракетними носіями.

Окрім того, є країни, підозрювані з розробці ядерної зброї або ж незаконному чи не прийнято­му міжнародною спільнотою володінні нею: Іран, КНДР та Сирія.
Північна Корея мала намір розробляти власну атомну зброю ще від початку 1960-х років. Проте ані СРСР, ані Китай не погодилися їй у цьому допомогти. Натомість Радянський Союз посприяв у втіленні мирної ядерної програми, навчаючи в себе північнокорейських спеціалістів. Саме тоді й побудували науково-дослідний інститут у Йонбені, де міститься плутонієвий реактор. КНДР вийшла з Договору про нерозповсюдження ядерної зброї у 2003 році, а вже 2009-го заявила про те, що розробила власні ракети. У лютому 2013-го Пхеньян здійснив свій третій ядерний тест, чим неабияк стурбував світову громадськість.

Читайте також: Ракетна реінкарнація. Чи потрібно Україні повертати ядерний статус

За деякими даними, Сирія теж намагалася створити ядерну зброю. Так, у 2007 році Ізраїль завдав авіаудару по точках у провінції Дейр-ез-Зор, де, як свідчили його розвідники разом з американськими, її могли розробляти. Незважаючи на ці звинувачення, Дамаск залишається підписантом Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, до якого приєднався в 1969-му.
Збагачення Іраном урану й мож­­лива розробка атомного озб­­роєння зараз є одним із найсерйозніших викликів для світової дипломатії. Шах Могаммед Реза Пеглеві започаткував ядерну прог­­раму своєї країни ще в 1950-х. Пізніше її було тимчасово зупинено, а у 2006 році Тегеран оголосив, що розпочинає збагачен­­ня урану. Його відмова повідомити про значущі аспекти своєї програми МАГАТЕ й наполягання на праві розробки всіх аспектів ядерного паливного циклу змуси­­ли багато держав хвилюватися із приводу того, які ж в Ірану насправді мотиви володін­­ня ядерною зброєю. Наслідками стали серйозні міжнародні санкції та початок переговорів із цього приводу за участю Росії, США, Франції, Великої Британії, Китаю та Німеччини. Тегеран і далі наполягає на мирній меті збагачення урану. 8–9 квітня у Відні буде проведено новий етап діалогу, і є сподіван­­ня, що вдасться досягнути згоди до 20 червня.

Читайте також: Володимир Василенко: «Щоб Україна стала суверенною державою, було потрібно позбутись ядерної зброї»

Є також країни, які добровільно позбулися власного ядерного потенціалу: Україна, Білорусь, Казахстан та Південна Африка. До війни в Перській затоці Саддам Гусейн також інвестував у ядерну могутність. Утім, за даними спостерігачів, він припинив робити це ще 1991-го. Теперішній уряд країни зацікавлений у мирному використанні атомної енергії. У зв’язку з амбіційними ядерними програмами, які розвивали Бразилія та Аргентина у 1960–1990-х роках, існували підозри, що ці країни також намагалися створити подібну зброю, але зараз можна стверджувати, що припущення були безпідставні.

Україна, Казахстан та Білорусь володіли ядерним озброєнням у межах програми СРСР, про­­те після розпаду останнього добровільно передали її Росії. Київ за це дістав згідно з Будапештським меморандумом гарантії територіальної недоторканності від Москви, Вашингтона та Лондона. У 1970-х обмежену кількість атомної зброї вирішила розробити Південно-Африканська Республі­­ка. Проте вже в 1989 році водночас із кінцем апартеїду прийняла рішення роззброюватися.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Які політичні амбіції прагнуть утілити Юлія Тимошенко та її партія до 2019 року
  23 жовтня, Роман Малко
 • “Це не просто переписування політичної мапи, це справді свого роду революція”, - пише про результати парламентських виборів у Чехії у своїй статті “Революція Бабіша” у журналі Respekt його редактор Ерік Табери.
  23 жовтня, Ольга Ворожбит
 • Депресивні індустріальні пейзажі, зупинені шахти, масове безробіття — здавалося б, як посеред цієї безнадії може знайтися місце для вируючого світу прогресивного мистецтва?
  23 жовтня, Анна Ставиченко
 • Які процеси відбуваються на Сонці та як вони здатні позначатися на нашій планеті
  22 жовтня, Олег Фея
 • «Ханська Україна» проти «Новоросії»: що закарбовано в історичній пам’яті?
  22 жовтня, Михайло Якубович
 • Колишній аеророзвідник, ветеран АТО Євген Ярило та його брат-шахтар Євген Гущин відкрили в Києві ветеранську тату-майстерню Der Igel (з нім. «їжак»). Обоє кардинально змінили рід занять, дуже цим задоволені й закликають інших займатися тим, чим справді хочеться.
  21 жовтня, Ганна Чабарай
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено