Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
18 березня, 2014   ▪   Ольга Ворожбит   ▪   Версія для друку

Володимир Огризко: «Україна має повне право повертатися до ядерного статусу»

Тиждень поцікавився у Володимира Огризка, мініст­­ра закордонних справ Украї­­ни у 2007–2009 роках, що робити Україні в разі, коли міжнародні гаранти безпеки не виконують своїх зобов’язань.
Матеріал друкованого видання
№ 11 (331)
від 13 березня, 2014
Володимир Огризко: «Україна має повне право повертатися до ядерного статусу»

У. Т.: У своєму блозі ви кажете про необхідність «здійснення кроків із метою виходу з Договору про нерозповсюдження ядерної зброї» та «початку її створення». Які вони?

– Це саме той момент, коли мені здається, що про деталі говорити не потрібно, а кроки в таких випадках є формальними і про них відомо всім, хто обізнаний із міжнародним правом. Є відповідні процедури, які задіюють після ухвалення політичного рішення. Україна свої зобов’язання виконала. Гаранти – ні. Отже, маємо повне моральне і юридичне право повертатися до цього статусу та вживати заходів, щоб захищати себе самостійно.

Потрібно привернути увагу наших гарантів до критичності ситуації та до їхніх зобов’язань. Якщо вони на це не зреагують і ми станемо, власне, жертвою нахабної агресії та свідками анексії частини своєї території, то українське керівництво, на мою думку, повинне приймати політичне рішення й діяти.

У. Т.: Чи не ризиковано повертати ядерну зброю в країну, де нещодавно при владі був криміналітет?

– Думаю, із криміналітетом ми вже починаємо прощатися, тому попереду в нас зовсім інші уряди й керівники, які будуть на висоті своєї відповідальності (зок­рема, й коли йдеться про країну, котра в разі політичного рішення повернеться до ядерного статусу). Це справді дуже велика відповідальність, але, гадаю, ми як суспільство і як держава уже доросли до її розуміння й до здатності робити адекватні кроки.

Читайте також: Ігри на крові. Як не програти війну

У. Т.: Чи може Україна гарантувати нерозповсюдження ядерної зброї?

– Вона, безумовно, повинна це зробити. Йдеться про обов’я­зок держави.

У. Т.: Якщо Київ починає відроджувати свій ядерний потенціал, то чи не ставить це під загрозу можливість приєднання до НАТО?

– Повернення до свого ядерного статусу не знадобилося б, якби Україна могла швидко просунутися до членства у НАТО, адже ядерного потенціалу трьох країн, а саме Великої Британії, Франції та США, було б достатньо, щоб вони накрили територію України цією «парасолькою». А оскільки таке питання, як ми чуємо від нашого уряду, на порядку денному не стоїть, то нічого не залишається, окрім шукати засобів для гарантування своєї безпеки власними силами. Отже, якби наш теперішній уряд чітко і зрозуміло сформулював зовнішньополітичну стратегію і, власне, поставив би за мету якнайшвидше приєднання до НАТО, то така проблема навряд чи була б актуальною. Але оскільки він думає, що обійдеться без Альянсу, то автоматично на порядку денному постають питання про дієві засоби стримування.

У. Т.: Військові маневри США та союзників у Чорному морі – чи не налякає це і чи не роздратує ще більше Путіна, підштовхнувши до ескалації конфлікту?

– Якщо ми боятимемося власної тіні, то завжди будемо в позиції «а як би чого не трапилося». Гадаю, нам слід діяти, виходячи із власних інтересів, а потім уже міркувати, що про це скажуть. Таку позицію наші справжні партнери повинні зрозуміти, а от для Росії це непідйомний тягар, який вона подолати не зможе. Бо для неї всі – вороги.

Читайте також: Віктор Чумак: «Жодна українська військова доктрина не враховувала можливості агресії РФ»

У. Т.: РФ може розраховувати на союзництво Китаю чи Ірану в разі глобального протистояння?

– На мою думку, не слід говорити, що Китай підтримає експансіонізм Росії, бо він і сам у цьому плані країна доволі неоднорідна. Можна багато що згадувати і про Тибет, і про Тайвань, і про північні частини КНР. Тож він, на мою думку, зберігатиме принаймні нейтралітет. Стосовно Ірану. В ра­зі, якщо Захід правильно поверне позицію в питанні про доступ нафти із цієї країни до світових ринків, то, безумовно, Тегеран не стане союзником Москви.

У. Т.: Ви зазначили, що необхідно також повернутися до ракет малої та середньої дальності. Чи маємо ресурси для відновлення цього виду зброї?

– Для початку можна говорити про ракети малої дальності, що здатні нести будь-які боєголовки, а оскільки відстань польоту в них теж доволі велика, то як стримувальний елемент вони теж, не виключено, матимуть дуже серйозну вагу. Отже, йдеться про ракети, які, власне, можуть бути швидко доведені до відповідного стану, тим більше технології для їх створення в Україні не втрачені.

Читайте також: Острів Крим: хроніка неоголошеної війни

У. Т.: Чи не спричиняться заяви про відновлення Києвом ядерного потенціалу до зворотної реакції світу?

– Щоб не реагувати в такий спосіб, світова спільнота має вживати дуже конкретних заходів для захисту суверенітету України. Якщо вона думає обійтися закликами і «стурбованостями», то фактично підігруватиме агресору, не виконуючи своїх зобов’язань. За цих обставин жодних моральних, а також юридичних гризот в України бути не повинно. Якщо одна сторона угоди не виконує своїх зобов’язань, інша має всі права почуватися вільною від своїх.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
 • Запекла боротьба точиться навколо Укрзалізниці з моменту перетворення її на ПАТ у жовтні 2015-го. За цей час там п’ять разів міняли керівників, вона виводилася з підпорядкування Мінінфраструктури й повернулася назад. Усе це відбувається на тлі корупційних скандалів, реформаторських невдач і зростання збитковості. Проблеми УЗ виходять далеко за межі владних кабінетів і корпоративної бухгалтерії, оскільки вона забезпечує 50% усіх пасажирських і понад 80% вантажних перевезень країни. І якщо найближчим часом там не почнуться ґрунтовні реформи, вона може стати серйозною перешкодою для розвитку країни.
  17 листопада, Максим Віхров
 • Тривала епопея з призначенням очільника Державного бюро розслідувань добігає свого кінця. Конкурсна комісія, яка понад рік проводила відбір кандидатів на посади голови Держбюро і його заступників, нарешті визначилася із прізвищами.
  17 листопада, Станіслав Козлюк
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.