Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
27 лютого, 2014   ▪   Анна Корбут   ▪   Версія для друку

Нілс Муйжнієкс: «Я закликаю владу зробити все можливе для захисту людських життів»

На початку лютого комісар Ради Європи з прав людини Нілс Муйжнієкс незаплановано відвідав Ук­раїну. Він дослідив ситуацію в Києві та регіонах і, зокрема, дії силовиків щодо протестувальників. За результатами візиту готується звіт, який представлять Комітету міністрів Ради Європи. Тиждень поспілкувався з паном Муйжнієксом по поверненні його до Страсбурга.
Матеріал друкованого видання
№ 8 (328)
від 20 лютого, 2014
Нілс Муйжнієкс: «Я закликаю владу зробити все можливе для захисту людських життів»

У. Т.: 18–19 лютого під час силового придушення протестів у Києві загинуло понад 20 осіб, кілька сотень громадян поранено. Якою є ваша оцінка ситуації?

– Мої думки з родинами вбитих і поранених. Щоб відновити мир у країні й вирішити нинішню кризу, потрібно негайно припинити насилля й запобігти стражданням людей. Закликаю всі сторони відмовитися від застосування сили і почати серйозні переговори. Закликаю владу зробити все можливе для захисту людських життів. Я і мої колеги в Раді Європи дуже уважно спостерігаємо за ситуацією. Постійно контактую з доповідачами ПАРЄ, які зараз перебувають в Україні. Після виходу звіту і далі стежитиму за подіями й оціню, що зможу зробити оптимально, щоб, доки триває криза, тримати питання порушень прав людини у полі зору.

У. Т.: Які ваші перші висновки після позапланового візиту до України?

– Радий, що відвідав Україну, бо мусив зрозуміти, що відбувається, побачивши це на власні очі. Я був одним із перших представників міжнародних правозахисних організацій, які приїжджали безпосередньо, особливо в регіони.

Мій звіт чекають у Комітеті міністрів Ради Європи, та й у інших міжнародних організаціях і національних урядах. Протягом наступних двох-трьох тижнів ми його опублікуємо. Тоді буде обговорення в Комітеті міністрів.

Будемо бачити, як розвиватиметься ситуація в Україні. За потреби я поїду туди знову.

Громадським активістам варто організуватися для регулярного інформування міжнародної спільноти про те, що відбувається в регіонах  

У. Т.: Чи вважаєте ви Міністерство внутрішніх справ України, очолюване Віталієм Захарченком, а отже, і його особисто відповідальними за порушення прав людини українськими правоохоронцями?

– Слід говорити про особисту відповідальність кожного. Кожен міліціонер, який брав участь у порушеннях, всі, хто віддавав відповідні накази, мають бути притягнуті до відповідальності. Мене стурбувало, що наступного дня після мого від’їзду з України людей (голову Київської міської держ­адміністрації Олександра Попова і колишнього заступника секретаря РНБО Володимира Сівковича. – Ред.), яких звільнили з посад у зв’язку з участю в силовому розгоні 30 листопада, суд виправдав. На мою думку, це підтверджує необхідність боротьби з безкарністю всіх тих, хто порушує права людини в Україні. Поки що проти міліціонерів відкрито лише сім проваджень. Цього мало.

Чи відповідальний особисто міністр МВС за те, що сталося, судити не можу. Але зрозуміло, що розслідування необхідні.

У. Т.: Рада Європи запропонувала створити тристоронній Дорадчий комітет для розслідування злочинів, скоєних правоохоронцями, до якого увійшли б представники РЄ, української опозиції та уряду. Наскільки активно Рада Європи може бути залучена до процесу розслідувань і контролю за ними?

– Така пропозиція надійшла від генерального секретаря Ради Європи Турб’єрна Яґланда на початку грудня, і вона досі в силі. Комітет міністрів Ради Європи і ЄС досить активно тиснуть на українську владу, щоб та погодилася.

Я сказав міністрові МВС і заступникові генпрокурора, що якби вони розслідували і покарали винних у застосуванні насилля до мирних демонстрантів, то зараз не було б потреби в міжнародному втручанні та контролі. На мою думку, те, що маємо сьогодні в Україні, є результатом повної недовіри до правоохоронної системи. Саме тому з боку і опозиції, і громадянського суспільства, і міжнародної спільноти є такий величезний запит на міжнародний контроль над процесом.  

Нещодавно я отримав суперечливі сигнали від представників української влади. Дехто з них вважає що міжнародне посередництво – хороша ідея. Інші мають сумніви або взагалі не хочуть його. Схоже, чіткої позиції уряд не має.

У. Т.: Якщо розслідування не буде, які наслідки матиме відмова від нього для України?

– Міжнародна спільнота вже дуже уважно спостерігає за українською владою. Розслідування порушень правоохоронцями і притягнення винних до відповідальності були б чітким сигналом про те, що керівництво визнає проблеми і готове їх вирішувати.

Щодо наслідків, то я вважаю, що це радше політичне питання. Воно виходить за межі моїх повноважень, які полягають у тому, щоб сприяти дотриманню українською владою її зобов’язань щодо захисту прав людини. Але на рівні Комітету міністрів, ПАРЄ чи ЄС лунають заяви про серйозні політичні наслідки.

У. Т.: Які способи захистити себе є в громадян у системі, в якій не залишилося жодних правових інструментів, а уряд ігнорує вимоги протестувальників, хоча на вулиці виходять мільйони?  

– Що робити українським громадянам? Насамперед, використовувати всі наявні правові засоби. Я вже казав, що в Україні повна недовіра до судової системи. Хоч як парадоксально, але навіть чимало адвокатів, з якими я зустрічався, не довіряють судам. І все ж вони хочуть змусити систему запрацювати правовими методами. Це тішить.

Попри низьку довіру до омбудсмена (уповноваженої Верховної Ради з прав людини), слід подавати їй скарги. Один із моїх меседжів до громадських активістів, особливо в регіонах, Дніпропетровську й Запоріжжі, полягає в тому, що міжнародна спільнота не має достатньої інформації про те, що відбувається поза Києвом. Вони можуть організуватися і регулярно інформувати світ про порушення прав людини в регіонах. Своїм міжнародним колегам я наголошую, що в Україні є висока потреба в їхній присутності, моніторингу та зборі інформації на місці подій.

Зараз відбувається багато консультацій між різними організаціями, зокрема Радою Європи, ОБСЄ і ЄС, про те, як оптимально забезпечити можливість такого захисту.

У. Т.: Західні ЗМІ часто висвітлюють протести в Україні як націоналістичні чи фашистські. Ви помітили вияви антисемітизму, нетерпимості чи ксенофобії серед протестувальників?

– Я не можу глибоко аналізувати тих, хто перебуває на Майдані. Зрозуміло, що це дуже різні люди. Але не помітив там екстремістських гасел чи символів. Тим, хто говорить про антисемітизм (на Майдані. – Ред.), варто зазирнути на сайт «Беркута». Там цього чимало.  

У. Т.: Ви їздили в регіони. Чи помітили різницю в масштабах порушень між Сходом і Заходом?

– Україна дуже різна, і в регіонах конфлікти виявлялися по-різному. Вінниця, наприклад, цікава тим, що там вдалося уникнути серйозного насилля, адже начальник міліції фактично відіслав «Беркут» назад до автобусів. Певні конфлікти все одно були, але в них постраждали здебільшого міліціонери – госпіталізованих протестувальників не було. В інших містах ситуація відрізнялася. У Дніпропетровську чи Запоріжжі насилля з боку правоохоронців і тітушків набуло значно більшого розмаху.

Цікавий момент: у Запоріжжі представники опозиційних партій співпрацюють із громадянським суспільством та адвокатами, а в Дніпропетровську – ні. Це моє враження.

У. Т.: Ви побували в майданівському медпункті. Які враження від саморобної лікарні й медиків?

– Мене вразило те, як із нічого утворилася лікарня з власними операційною та аптекою. Все це зроблено на пожертви і руками волонтерів. Схоже, там дістає медичну допомогу чимало людей. Мене зворушила самовідданість лікарів, які присвячують цьому весь свій час. Не менше вразили волонтери в інших медпунктах, які з готовністю допомагали всім, хто потребував медичної допомоги, дбали про те, щоб ніхто з людей не загубився, і тримали зв’язок пацієнтів із їхніми родичами. Це високий рівень самоорганізації та солідарності. Він демонструє участь і активність громадян, які виявляються не лише у відвідуванні мітингів, а й у допомозі іншим. Це величезний ресурс і джерело надії на хороше майбутнє України.


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Останні публікації згорнути
 • Саміт лідерів країн-членів ЄС, що проходить 28-29 червня в Брюсселі, майже виключно присвячений потенційному виходу Британії з організації
  29 червня, Віталій Рибак
 • Тиждень звернувся до Асли Айдинташбаш, експерта Європейської ради з міжнародних відносинз проханням прокоментувати останні заяви турецького президента щодо Росії
  29 червня, Віталій Рибак
 • 16 січня 2015-го десантники 25-ої бригади отримали наказ здійснити марш зі свого місця розташування до південно-західної околиці Авдіївки (мікрорайон Хімік). Разом з десантниками в цей сектор висунулися й бригадні артилерійські підрозділи.
  28 червня, Анатолій Шара
 • Хто і як сьогодні змінює Конституцію України? Який зв’язок між цими нововведеннями та ключовими реформами в державі? Про це Тижню розповів експерт із конституційного та адміністративного права, голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко
  28 червня, Анна Корбут
 • Протягом тижня західні ЗМІ писали про візит Володимира Гройсмана до Берліну, значення Brexit для України, стабілізацію української економіки та переклад книги Олега Шинкаренка на англійську
  28 червня, Віталій Рибак
 • Багато блогерів та журналістів вже не раз робили аналіз справ «молодих, але невизнаних» республік. Хтось перевіряв бюджети, дехто слідкував за темпами виробництва на окупованих територіях. Інших цікавив політичний бомонд Донецьку чи Луганську.
  28 червня, Павло Василів
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено