Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
20 лютого, 2014   ▪   Сергій Воропаєв   ▪   Брюссель   ▪   Версія для друку

Анатолій Кінах: «Не можна постійно боротися з наслідками»

Незмінний голова Українсь­­кого союзу промисловців та підприємців, колишній прем’єр-міністр, депутат фракції ПР, член Комітету міжпарламентського співробітництва Україна – ЄС Анатолій Кінах цими днями задля переговорів із лобістською підприємницькою асо­ціацією BUSINESSEURO­PE від­відав Брюссель.
Матеріал друкованого видання
№ 7 (327)
від 13 лютого, 2014
Анатолій Кінах: «Не можна постійно боротися з наслідками»

Тиждень скористався нагодою, щоб розпитати політика про перспективи переговорів влади з опозицією, про загрозу федералізму та невеселий стан української економіки.

У. Т.: Багато хто на Заході покладає надії на подолання кризи в Україні політичним шляхом. Чи бачите ви таку можливість? Часом складається враження, що ні влада, ні опозиція в цьому зацікавлені.

– Ми бачимо цей вихід і обговорюємо його всюди, зокрема з європейцями та росіянами. Пункт перший: мораторій на силове протистояння. Усі сторони мають взяти на себе зобов’язання щодо мирного виходу з кризи. Пункт другий: відмова від спокуси змінювати Конституцію під поточну кон’юнктуру. Зрозуміло, що Основний Закон треба вдосконалювати, зокрема щодо контролю суспільства за керівництвом держави, підвищення відповідальності органів влади, починаючи з процедур відкликання депутатів, розвитку місцевого самоврядування, балансу між гілками влади, щоб не допускати монопольно небезпечної концентрації повноважень в одній із них... Усе це питання вдосконалення Конституції. Потрібна тривала й копітка робота юристів та експертів. Ооптимальним варіантом було б, як і написано в Основному Законі, на цій сесії підготувати пакет змін, схвалити їх, передати до Конституційного Суду, а у вересні – жовтні знову проголосувати їх у сесійній залі. Третій пункт: розуміння того, що заклики до дострокових виборів президента призведуть до дестабілізації. Залишився рік. Наприкінці березня 2015-го ми йдемо голосувати.  Треба чітко зафіксувати, що президентська кампанія відбудеться в конституційні терміни. Виконання цих трьох пунктів створить умови для формування нового уряду. Пріоритети його діяльності потрібно узгодити на найвищому рівні.

У. Т.: Якими ви бачите такий уряд та його завдання?

– Оскільки доведеться працювати в надзвичайно складних умовах, уряд має бути сформований із людей, здатних до такої роботи. У Кабінет Міністрів мусять прийти ті, хто не займатиметься власною політичною кар’єрою. Дуже важливо, щоб чітко розумівся принцип персональної відповідальності, особливо коли йдеться про корупцію, зловживання державними фінансами. Якщо ловживаєш, маєш бути персонально притягнутий до відповідальності. Звичайно, такий уряд, повинен перебувати в постійному контакті з парламентом. Жодну з проблем не може вирішити одноосібно лише президент, лише парламент чи лише уряд. Формувати уряд треба дуже динамічно, бо ми просто не маємо запасу економічної чи фінансової тривкості на експерименти.

У. Т.: Очевидно, влада та опозиція мусили б узгодити і напрями діяльності такого уряду?

– Звичайно. Перший пріоритет – недопущення дефолту. Другий – найжорсткіша протидія корупції, яка знищує інвестиційний клімат в Україні. Третій – реалізація власного потенціалу країни замість того, щоб ходити світом із простягнутою рукою.

У. Т.: За рік до виборів жодних серйозних реформ провести не вдасться. Можна, наприклад, хіба що підняти для населення ціни на газ...

– Я розумію, про що ви, однак... це питання, пов’язані з формуванням уряду. Не можна просто декларувати поновлення спів­праці з МВФ, хоч це й потрібно, але якою ціною? Від уряду залежатиме якість переговорів із Фондом. Ми не відкидаємо, що треба піднімати ціни, але, шановне панство, статистика свідчить, що за рівнем зарплати українці останні в Європі. І до заморожування зарплат та підвищення тарифів необхідно підійти комплексно, зокрема із започаткуванням адресних методів соціального захисту. Це потрібно, щоб нинішні політичні вимоги не доповнилися ще й соціальними, що може зробити ситуацію некерованою. Уряд має адекватно оцінювати першопричини, які накопичувалися тривалий час, щоб адекватно їх вирішувати. Тут ідеться і про корупцію, і про рейдерство, і про проблеми в правовій системі. Не можна постійно боротися з наслідками.

У. Т.: Отже, члени майбутнього уряду повинні бути технократами, які прийшли, пішли, відпрацювали свій рік. Такі ще залишилися?

– Думаю, так. Є. Ще є.

У. Т.: Прізвища не назвете?

– Ну є ділова етика.

У. Т.: Багато чути занепокоєння щодо збереження територіальної цілісності України. Де небезпека : всередині країни чи ззовні?

– Внутрішні проблеми найсерйозніші. Коли хтось, незалежно від сторін, посилює загрозу силового протистояння, то такі дії треба кваліфікувати як антидержавні. Навіть заклики до федералізації нині можуть стати спусковим гачком для  розпаду країни. Це треба розуміти.


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Як вплине смерть колишнього президента на життя Ірану?
  19 січня, The Economist
 • Як Адміністрація нового президента США працюватиме з американською розвідкою
  19 січня, Едвард Лукас
 • Як Україна відповідає на виклики, що постали у віртуальному просторі
  19 січня, Юрій Лапаєв
 • Оцінка першого півріччя Терези Мей при владі
  19 січня, The Economist
 • Велике потрясіння, яким стала для Донбасу війна, мало б виявитися точкою неповернення, моментом, коли старі еліти, причетні до розв’язання конфлікту, нарешті були б відсторонені від влади. Але, на жаль, відновлення через нарощування впливу проукраїнських партій не відбулося. Тобто деякі партії почуваються тут непогано, але чи є вони саме на Донбасі представниками українських інтересів — це ще те питання…
  19 січня, Єлизавета Гончарова
 • Суд у справі про вбивство людей 20 лютого 2014 року на вулиці Інститутській у Києві, певно, чи не найвідоміший з усіх, що пов’язані з подіями Майдану. Втім, не раз висувалися претензії щодо часу, впродовж якого тривають засідання. Найвідоміша теза, яку озвучували представники «стурбованої громадськості», звучала так: «Чому за три роки немає вироку? Чому так довго?».
  19 січня, Станіслав Козлюк
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено