Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
3 лютого, 2014   ▪   Юрій Радченко   ▪   Версія для друку

Форум євромайданів: спротив узурпації є правомірним, конституційним та законним

Першого лютого у готелі "Україна" пройшов другий, позачерговий форум Євромайданів, що ухвалив ряд рішень щодо розв'язання політичної кризи, механізмів дії громадянського суспільства, засад утворення технічного уряду, встановлення народовладдя, допомоги постраждалим у конфліктах і покарання злочинів проти людяності.
Форум євромайданів: спротив узурпації є правомірним, конституційним та законним

Найбільш цікавим у діяльності Форуму був явний перехід від тактичних завдань до формулювання стратегічних засад та векторів. І на засіданнях, і в кулуарах жваво обговорювалися питання стратегічної безпеки країни та її геостратегічного вектору.  Кілька лідерів опозиції намагалися "преключити" зібрання із формування стратегічних підходів на суто-тактичні проблеми (негайне збільшення чисельності "самооборони" та тиск на депутатів ВР з метою формування нової більшості в Раді). Делегати зустріли відповідні рекомендації із розумінням, проте  продовжили вибудовувати саме стратегічну рамку для оновлюваної країни...

Форум констатував, що через жорсткі репресивні дії правлячий "режим... остаточно і повністю втратив легітимність"; звернувся до владних інституцій із закликом відповідного визнання та "забезпечення на всій території України реалізації основоположних прав громадян на свободу слова, свободу зібрань, свободу поглядів та свободу всіх форм політичної діяльності"; констатував, що "майдани є формою безпосередньої демократії, передбаченою 69 статтею Конституції України, через яку здійснюється волевиявлення народу". Метою Майданів заявлено "збереження конституційного ладу, насильницьким шляхом зміненого Верховною Радою та Президентом України... через зловживання законодавчою владою", а також констатовано, що "саме Майдани є гарантами збереження конституційного ладу і основною силою, яка усуне узурпаторів від влади в Україні".

Не обійшлося і без казусів: визначивши режим як "абсолютно нелегітимний" на початку документу, Євромайдани в другій частині висунули вимогу стати "стороною переговорів із владою"... Попри те, можна констатувати, що в принципово позапартійному середовищі Євромайданів народився перший дійсно стратегічний документ. Більше того, Форум виступив із заявкою на роль легітимізуючого органу, констатуючи, що "всі дії, спрямовані на спротив узурпації є правомірними, конституційними і законними".

Читайте також: Машина часу. Україні потрібен спільний економічний простір

Чи не найбільш детально розробленим питанням виявились вимоги до формування перехідного уряду. За коментарями з цього питання "УТ" звернувся до спостерігача Форуму, політичного експерта та письменника Костянтина Матвієнка.

«Форум Євромайданів репрезентує громадськість, яка розуміє, що ситуація в країні є критичною, і яка готова дієво сприяти реформуванню країни; але пошук відповідей є прерогативою фахівців, - пояснив пан Матвієнко. -. Потрібен уряд, що здатен витягнути Україну з кризи, і без жодних амбіцій передати виконавчу владу наступному урядові, обраному парламентом у результаті вже стандартної, а не екстраординарної процедури. Також перехідний уряд повинен розпочати конституційний і забезпечити виборчий процес, затвердити європейське  геостратегічне позиціювання.»

Пан Матвієнко наголосив, що, оскільки це завдання над-політичні,  вимоги до членів "перехідного кабінету" – це, перш за все, професіоналізм,  некорумпованість, незаплямованість репутації. Також це мусять бути люди, які мають і моральний вплив у суспільстві. Критерії складні, якоюсь мірою суперечливі, проте це лише початок роботи.

«Цілі і завдання нового уряду можуть не викликати заперечень навіть у наявної влади, - розвинув далі свою думку Костянтин Матвієнко. - Те саме стосується й структури уряду. Що ж до кадрового наповнення – то це завжди питання консенсусу з боку громадських і політичних суб'єктів, які є учасниками Форуму. Моє особисте бачення таке: оскільки наявну Конституцію ще не скасовано, це може бути здійснено Указом Президента і затверджено Верховною Радою. У парламенті також повинна бути затвердженою відповідна урядова програма.  Рішення Форуму будуть передані офіційній опозиції, Київському та іншим 47-ми  Майданам, які узяли у Форумі участь. Далі може застосовуватися  формат політичного та позаполітичного тиску, як ми це вже бачимо у регіонах України.»

Тиждень.ua поцікавився у пана Матвієнка, чому відповідні пропозиції не передано  діючій владі? Адже виникає ризик, що  країна може опинитися у ситуації двовладдя, коли одночасно будуть сформовані кілька "перехідних урядів"?

Читайте також: Янукович і опозиція: компромісу.net

«По-перше, діюча влада, за фактом, вийшла з переговорів навіть з офіційною опозицією, - відповів пан Матвієнко. - Неможливо щось пропонувати зачиненим дверям... По-друге, у резолюції Форум кваліфікує наявну владу за багатьма ознаками як таку, що втратила легітимність. Щодо "двовладдя", то Україна вже, за фактом, перебуває у відповідному стані. Проте ця ситуація не може бути тривалою, оскільки замикається на питання забезпечення функціонування економіки: напевне ви знаєте, що за січень зібрано 5 мільярдів зборів замість запланованих 30... Отже, здоровий глузд повинен брати гору, перш за все, у професійних середовищах.»

У Форумі взяли участь 101 делегат на 59 спостерігачів і гостей з 56 майданів і громадянських середовищ України, а також - вперше стали учасниками представники опозиційних парламентських політичних сил та представники Ради Майдану.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
 • Запекла боротьба точиться навколо Укрзалізниці з моменту перетворення її на ПАТ у жовтні 2015-го. За цей час там п’ять разів міняли керівників, вона виводилася з підпорядкування Мінінфраструктури й повернулася назад. Усе це відбувається на тлі корупційних скандалів, реформаторських невдач і зростання збитковості. Проблеми УЗ виходять далеко за межі владних кабінетів і корпоративної бухгалтерії, оскільки вона забезпечує 50% усіх пасажирських і понад 80% вантажних перевезень країни. І якщо найближчим часом там не почнуться ґрунтовні реформи, вона може стати серйозною перешкодою для розвитку країни.
  17 листопада, Максим Віхров
 • Тривала епопея з призначенням очільника Державного бюро розслідувань добігає свого кінця. Конкурсна комісія, яка понад рік проводила відбір кандидатів на посади голови Держбюро і його заступників, нарешті визначилася із прізвищами.
  17 листопада, Станіслав Козлюк
 • Чому реалізація невеликих регіональних проектів із європейськими країнами може бути ефективнішою, ніж стратегічне «тупцювання на місці»
  17 листопада, Юрій Лапаєв
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.