НОВИНИ

Мін'юст вдосконалює виборче законодавство з частковим врахуванням зауважень ОБСЄ

Міністерство юстиції оприлюднило зміни до виборчого законодавства, підготовлені за рекомендаціями ОБСЄ.

Втім, більшість зауважень організації в Мін'юсті не врахували, зауважує "Комерсат-Украина".

У Міністерстві юстиції розроблено відповідний законопроект, після чого відомство винесло його на громадське обговорення. У прес-службі Мін'юсту відзначають, що мета документа - "вдосконалення законодавства про вибори народних депутатів з урахуванням висновків і рекомендацій" Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) та інших спостережних місій за результатами парламентських виборів у 2012 році.

Для запобігання фальсифікаціям Мін'юст пропонує дозволити міжнародним спостерігачам отримувати копії протоколів про прийняття окружкомом виборчих бюлетенів, передачі їх дільничним виборчим комісіям та підрахунку голосів. В опозиції сумніваються щодо дієвості цієї норми.

"Мені здається, вона швидше показова. Бувало, що членам комісій видавали протоколи, а потім говорили, що там невірні дані. Якщо в цю гру вступить міжнародний спостерігач, нічого не зміниться", - заявила член комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування народний депутат Наталія Новак (УДАР).

Також Мін'юст пропонує встановити, що у разі тимчасової зміни місця голосування виборець "має право голосувати тільки в загальнодержавному окрузі".

Загалом зміни торкнуться трьох документів: Кодексу адміністративного судочинства, закону "Про Центральну виборчу комісію" та закону "Про вибори народних депутатів". Згідно з проектом, кандидатів у депутати у загальнодержавному виборчому окрузі реєструє ЦВК, а кандидатів у мажоритарних округах - відповідна окружна виборча комісія. У той же час відомство пропонує зберегти право висувати кандидатури до складу окружкомів тільки за партіями, представленими в парламенті поточного скликання, а також за партіями, які висунули кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі. Водночас, у комітеті з питань державного будівництва та місцевого самоврядування вважають цю норму суперечливою.

Крім того, законопроект встановлює граничний бар'єр виборчого фонду партії, що бере участь у виборах по загальнодержавному округу, - 100 млн грн, а розмір виборчого фонду кандидата в народні депутати по мажоритарному округу - 4,5 млн грн. Ця норма поки не знайшла підтримки в парламенті.

"Нехай краще партії і кандидати чесно оприлюднять свої витрати. Ця норма заганяє всіх у тінь. Якщо доходи легальні, податки сплачені - питань немає. Я б не обмежував суми фондів", - заявив народний депутат Володимир Олійник (Партія регіонів).

"Проконтролювати такі витрати практично неможливо. Можна формально домовитися про виготовлення продукції по 10 коп. За плакат, а можна - по 10 грн. Все це відносно. Якщо доходи декларуються і надходять від реальних організацій, то обмежувати цей фонд не варто", - вважає член комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування народний депутат Володимир Бондаренко ("Батьківщина").

Читайте також: Європейці побачили, що українські вибори гіршають, а винних не карають

У законопроекті були враховані й інші зауваження міжнародних організацій. Серед іншого Мін'юст більш детально прописав процедуру висвітлення виборчого процесу у ЗМІ та врахував критику ОБСЄ, що стосується відсутності чітких критеріїв визначення меж виборчих округів. Втім, багато рекомендації ОБСЄ залишилися неврахованими.

Приміром, Мін'юст відмовився зобов'язати партії надавати інформацію про джерела фінансування, передбачити більш чітке визначення можливості оскаржувати результати виборів і запровадити відкриті виборчі списки.

За інформацією джерел видання, 25 квітня законопроект буде обговорюватися в Міністерстві юстиції з експертами Венеціанської комісії та лідерами парламентських фракцій. Після цього Мін'юст доопрацює документ і знову винесе його на розгляд Венеціанської комісії, ОБСЄ та експертів Євросоюзу.