НОВИНИ

Українські письменники не можуть похвалитися такими гонорарами, як у Януковича

Відомі українські письменники та експерти книговидання заявляють, що жоден із їхніх колег не може похвалитися авторською винагородою у понад 15 мільйонів гривень, яку, згідно з декларацією про доходи, отримав президент Віктор Янукович.

У коментарі інтернет-виданню «Остров» заступник директора друкарні «Новий світ» Едуард Вакуленко зазначив, що згідно із договором, президент отримав гроші «за авторські права на написані ним книги, а так само на книги, які він напише».

Письменник Андрій Кокотюха каже, що найбільший відомий йому гонорар за ще не написану книжку становив 8 тисяч гривень.

«Як правило – це шість тисяч гривень. Ну, або 8 тисяч гривень – тисяча доларів – але це вже ексклюзивний аванс», – каже Кокотюха.

За його словами, заробити гроші, співмірні із тими, що отримує за книжки Янукович, український письменник може хіба що теоретично.

«Для цього треба, щоб його книжки були в книгарнях по всьому світу, перекладені на основні європейські мови», – зазначив Кокотюха.

Твори письменника Юрія Андруховича друкуються не лише в Україні, але й за кордоном. За його словами, жоден український письменник такими гонорарами, як у Януковича, похвалитися не може. За його словами, із самого продажу книжок українські письменники взагалі прожити не можуть.

«Насправді письменники існують ще із гонорарів за виступи, за свою творчість у медіа і так далі. Але із самого продажу книжок не може проіснувати ніхто», – каже він.

Керівник присвяченого книговидавництву інтернет-порталу «Буквоїд» Сергій Руденко каже, що в Україні за книжки більше нікому не платять таких гонорарів, крім Віктора Януковича.

«Найменший гонорар, про який я чув – триста гривень. Найбільший гонорар за тираж книжки – десь 15-20 тисяч гривень. Тобто, якщо за рік написати чотири книжки, то письменник отримає 60-70 тисяч гривень», – каже Руденко.

Опитані Радіо Свобода письменники та експерти з книговидання припускають, що гонорари глави держави – це питання радше зі сфери корупції. Схожої думки дотримується і голова парламентського комітету з боротьби з корупцією та організованою злочинністю депутат-ударівець Віктор Чумак. За його словами, «це повинно було б стати предметом антикорупційного розслідування, якби в країні була незалежна Генеральна прокуратура».

До речі, у 2009 році гонорар за ще ненаписану книжку отримав президент США Барак Обама – півмільйона доларів. Тоді, як його український колега торік отримав у перерахунку на долари майже два мільйони.

На відміну від Віктора Януковича, Барак Обама став заробляти на книжках задовго до того, як став президентом, але йому далеко до найуспішніших письменників своєї країні. За версією журналу Forbes, найбільше в 2011 році заробив американський автор детективів Джеймс Паттерсон – понад $90 млн.

Нагадаємо, у декларації про доходи за минулий рік Віктор Янукович вказав понад 15,5 млн грн авторської винагороди. За два останні роки президент отримав за книжки майже 32 млн грн.