НОВИНИ

  ▪   Наталя Дмитрук

Комісія з моралі виправдовує своє існування боротьбою з комп’ютерними іграми, мультиками та алкоголізмом

Національна експертна комісія з питань захисту суспільної моралі зі всіх сил бореться із пропагандою насильства, порнографії і алкоголю в Україні. Проте, судячи із конкретних дій комісії, її діяльність зводиться лише до гучних заяв.

Днями Кабінет міністрів запропонував вилучити із закону "Про захист суспільної моралі" положення щодо визначення статусу та засад діяльності Національної експертної комісії з питань захисту суспільної моралі. Відповідний законопроект, розроблений Міністерством юстиції, ухвалений Кабміном і найближчим часом буде внесений на розгляд Верховної Ради.

Це – не перша спроба ліквідувати комісію зі сумнівними функціями.

Так, 9 грудня 2010 року президент Віктор Янукович своїм указом доручив Кабінету Міністрів ліквідувати Комісію з моралі.

Кабмін у травні 2012 направив у Верховну Раду законопроект, у якому запропонував вилучити із закону "Про захист суспільної моралі" положення про статус і принципи діяльності комісії. Але парламент поки не ухвалив рішення щодо цього законопроекту, і Нацкомісія продовжує працювати.

Зокрема, у найближчих планах комісії - проведення в Україні антиалкогольної кампанії.

У звіті за 2012 рік, НЕК розповіла про тимчасове закриття виставки "Апокаліпсис і відродження", яка демонструвалася в Києві у травні-червні минулого року. Комісію не влаштував Восьмисерійний анімаційний фільм "Акт", який демонструвався на виставці. Його зміст було визнано "продукцією порнографічного характеру".

Також НЕК проаналізувала більше 50 комп'ютерних ігор. В іграх Manhunt II, God of War II, Soldier of Fortune II, The Darkness II і Мortal Kombat були виявлені елементи насильства та жорстокості. Небезпечною для життя і здоров'я була визнана гра "Собачий кайф", за правилами якої гравець повинен себе душити.

Комісія дослідила 11 мультфільмів, зокрема "Гріффіни", "Сімпсони", South park, "Шрек", "Маша і Ведмідь", "Лунтік", "Губка Боб", "Телепузики", які, «на думку громадськості, пропагують жорстокість , насильство, брудну лайку, збочення і розповсюдження порнографії».

Усього минулого року комісія дослідила 5201 вид продукції, у тому числі – фотографії, фільми і мобільний контент. Більше 260 видів продукції були визнані не відповідними нормам моралі.

Проте у жовтні 2012 року, керуючись цими "нормами моралі", комісія  не змогла знайти доказів приниження регіоналами української мови. На звернення колишнього депутата Львівської облради Ірини Фаріон щодо висловлювань народного депутата Вадима Колесніченка та депутата Луганської облради Родіона Мірошника про українську мову, нацкомісія надала відповідь, що не може отримати відеозапис передачі на телеканалі ICTV, під час якої Колесніченко назвав львівсько-галицький діалект "відрижкою", оскільки минуло понад 30 днів, і відповідно не може надати жодних висновків із цього приводу. Щодо Мірошника, національна комісія звернулася до науково-дослідних установ "за фаховим аналізом його висловлювань".

Водночас у серпні 2012 року Національна експертна комісія з питань захисту суспільної моралі закликала президента Віктора Януковича застосувати право вето до закону про мовну політику.

28 травня Національна експертна комісія з питань захисту суспільної моралі оголосила про необхідність введення штрафів за створення, поширення і придбання творів зі сценами насильства й жорстокості, щоб обмежити пагубний вплив фільмів на дітей.

А у квітні  виявила на шкільних зошитах рекламу автомобілів, футбольних клубів і зірок шоу-бізнесу, що, на думку членів комісії, порушує права дитини. 

У лютому Нацкомісія зацікавилася пам’ятником Сталіну в Запоріжжі. Зокрема, НЕК звернулася до експертних установ з проханням надати висновок щодо того, чи слід розглядати пам'ятник Йосипу Сталіну, встановлений у Запоріжжі, як пропаганду культу насильства. Втім, чіткої позиції щодо цього пам’ятника  комісія так і не спромоглася сформулювати.

У той же час комісія відмовилася розглядати скаргу на вірш львівського поета Юрія Винничука «Убий пид...са», прочитаний ним під час літературного форуму «Ніч еротичної поезії» в Києві 11 листопада 2011 року. Раніше МВС і Генпрокуратура переадресували депутатське звернення народного депутата Леоніда Грача щодо вірша Винничука.

У вересні 2011 року Національна рада з питань телебачення і радіомовлення на прохання Генпрокуратури та НЕК призначила позапланові перевірки каналів 1+1 та ICTV. Занепокоєння Генпрокуратури викликало реаліті-шоу 1+1 "Діти напрокат". За словами члена Нацради Оксани Головатенко, у проекті беруть участь малолітні діти віком від 8 місяців, що може відбуватись із порушенням законодавства. У цьому шоу молоді пари, які мріють про поповнення в сім'ї, за три дні (і ночі) займаються вихованням чужих дітей різного віку. У свою чергу коміся з моралі висловила занепокоєння показом реаліті-шоу "Джентльмени на дачі" і просила перевірити цю трансляцію на відповідність до чинного законодавства про захист суспільної моралі.

У серпні 2010 року комісяі з моралі заявила, що "Наша Russia" та мультфільм "Південний парк" негативно впливають на свідомість глядача.

6 травня комісія з моралі оприлюднила свій проект кодексу журналіста.

Основними принципами журналістської етики документ визначає: достовірність, безсторонність, об'єктивність, неупередженість, тактовність, відповідальність, правдивість, повагу до особистого життя, повагу до презумпції невинуватості, незалежність, сумлінність, компетентність, довіру. Також проект кодексу регламентує етику взаємовідносин між журналістами та між журналістом і редакцією. Зокрема, статус журналіста є несумісним з зайняттям посад в органах виконавчої, законодавчої чи судової влади, а також керівних органах політичних партій, а моральний обов'язок журналіста - допомога у фаховому становленні молодих журналістів.