НОВИНИ

У ЄС дивуються, що Янукович сам обиратиме тип виборчої системи

Глава представництва Європейського Союзу в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра вважає неприпустимим, щоб глави держав втручалися у вибір виборчої системи. Про це він сказав на лекції в Національному університеті "Києво-Могилянська академія".

"Новий закон про парламентські вибори базується на зміні виборчої системи, яка була схвалена президентом особисто... Немає європейського стандарту, що визначає тип виборчої системи. Це правда. Але тепер я запитаю вас: покажіть мені країну серед європейських країн, коли президент сам втручається в те, якою буде виборча система", - заявив він.

При цьому Тейшейра нагадав про те, що в 2011 році Україна і ЄС мають намір завершити переговори щодо угоди про асоціацію, після чого піде процес підписання й ратифікації цієї угоди.

Посол ЄС зазначив, що від парламентських виборів в 2012 році ці процеси будуть багато в чому залежати.

"Із цього моменту почнеться процес ратифікації... багато чого буде залежати від виборів у наступному році. Якщо ці вибори не виправдають очікувань, я думаю, що рішення, яке буде прийнято (національними парламентами ЄС), може виявити, що Україна ще не достатньою мірою відповідає демократичним вимоги для такого важливого кроку", - зазначив він.

Тейшейра також висловив надію, що це питання буде вирішене належним чином, і угода про асоціацію буде підписана і ратифікована, оскільки це є вкрай важливим для українського народу.

Нагадаємо, Адміністрація Президента прогнозує, що при доопрацюванні законопроекту про вибори до Верховної Ради більшість рекомендацій Міжнародного фонду виборчих систем (IFES) до нього будуть враховані.

Європейська комісія "За демократію через право" ("Венеціанська комісія") підкреслює необхідність участі всіх політичних сил у виборі виборчої системи в Україні.

У червні Міністерство юстиції передало законопроект "Про вибори народних депутатів України" "Венеціанській комісії", IFES і Бюро демократичних інститутів і прав людини Організації з безпеки та співробітництва в Європі для проведення його експертизи.

Законопроект передбачає, що вибори депутатів Ради здійснюються за змішаною (пропорційно-мажоритарною) системою, відповідно до якої половина кількісного складу Ради обирається за пропорційною системою в загальнодержавному виборчому окрузі за виборчими списками кандидатів у депутати від політичних партій, а інша половина обирається за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах.

Ним також передбачено підвищення прохідного бар'єра з 3 до 5%.

Чергові вибори до Ради повинні пройти 28 жовтня 2012 року.