НОВИНИ

Співробітник Chatham House: Ідея про миротворчу місію на Донбасі ні до чого не приведе

На думку Джеймса Шерра, це відволікання уваги людей. Зараз треба зосередитися на найчіткіших пунктах мінських угод, адже фактично саме вони є сприятливими для України.

Ідея про миротворчу місію ООН на Донбасі ні до чого не приведе. Для Владіміра Путіна це і гамбіт, і хитрий прийом водночас. Таку думку в інтерв’ю Тижня висловив науковий співробітник Королівського інституту міжнародних відносин Chatham House Джеймс Шерр.

«Вона ні до чого не приведе. Для Владіміра Путіна це і гамбіт, і хитрий прийом водночас. А на початку лише спосіб відволікти увагу від постачання летальної зброї в Україну. Звісно ж, то була передбачувана зміна, яка виходила від загрози подальшого загострення конфлікту, що я особисто вважаю блефом. Те, що запропонував російський президент, зовсім не схоже на пропозицію Порошенка два роки тому. Остання є здоровою миротворчою місією в стилі ООН, на відміну пропонованої Путіним обмеженої місії, яка не відповідає умовам та яка фактично лише заплутала б і без того непросту ситуацію», - сказав він.

На думку Шерра, це відволікання уваги людей. Зараз треба зосередитися на найчіткіших пунктах мінських угод, адже фактично саме вони є сприятливими для України.

«По-перше, це цілковите припинення вогню. По-друге, безперешкодний доступ по всій території для спостерігачів ОБСЄ, якого їм ніколи ніхто не надавав. По-третє, відведення важкої зброї. Цього теж ніколи не було. По-четверте, дотримання Росією положення про повернення державного кордону України цілковито під український контроль. Вона відмовлялася підтверджувати це. Кремль все ще намагається знайти якісь косметичні зміни до цієї формули. Ми маємо зайняти дуже жорстку позицію й підтримати президента Петра Порошенка та міністра закордонних справ Павла Клімкіна: доки ви (Росія. — Ред.) не зміните розуміння фундаментальних питань, нам немає про що з вами говорити. Вони приходитимуть на кожну зустріч і наголошуватимуть на тих самих пунктах, навіть якщо нам доведеться сидіти тут із вами наступні 20 років. Але ми (Захід. — Ред.) також не чекатимемо 20 років і робитимемо все, щоб допомогти Україні зміцнити економіку, її державне управління та військову силу. Ми не дозволятимемо відволікати себе на обговорення послідовності пунктів і на сьогодні неможливих політичних процесів, доки не буде вирішено основні проблеми. І це треба повторювати щоразу», — сказав він.

Шерр зауважив, що проведення виборів в умовах активного конфлікту на території, що перебуває під іноземною окупацією, є порушенням принципів ОБСЄ.

«І ми на це не підемо. Мінські угоди не зобов’язують нас до того, бо це пакет. Нам треба боротися за своє місце й не давати себе відволікати чи залякувати», — наголосив він.

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»