НОВИНИ

Журналіст розповів, як окупанти пошкодили Ханський палац у Бахчисараї

Усі роботи здійснюють звичайні робітники, про реставраторів не йдеться.

В анексованому Криму окупанти знищують Бахчисарайський ханський палац. Про це повідомив журналіст Осман Пашаєв.

За його словами, під приводом підготовки до сторіччя музей був закритий чотири дні.

Читайте також: ЮНЕСКО: агресія Росії загрожує культурній спадщині у Криму

«Фотографувати не можна. З усіх боків стоїть охорона як в зоні. З Біюк хан джамі зняли не тільки всю черепицю (її просто скинули і мають намір вивезти на Чуфут-Кале), зняли старовинні дубові балки під приводом їх псування жучком. Балки величезні, товсті. Із них всюди стирчать ковані цвяхи. Поки знімали балки автокраном, на фасаді пошкодили розпис 18-го століття», - розповів Пашаєв.

 

«Весь фасад з вулиці помили "керхером", після чого пішли тріщини і прямо біля входу біля воріт штукатурка обвалилася до самого каміння, було видно кладку. Цю дірку терміново замазали цементом, і весь фасад покрили сучасною фарбою і шпаклівкою», - додав журналіст.

Читайте також: Мінкульт України обурився через вивезення в Москву археологічних знахідок із Криму

Він також зауважив, що усі роботи здійснюють звичайні робітники, про реставраторів не йдеться.

«Олександрівський фонтан мили "керхером"! Шматки обвалилися, вони їх замазали і зараз фарбують сучасною фарбою в білий колір. Катерининську милю також помили щавлевою кислотою і "керхером", літери обсипалися. Всі розписи на фасадах терміново підмальовують звичайні працівники! Про реставраторів не йдеться взагалі. Замість зруйнованої в Перському саду стіни заливають бетон. За проектом навколо частини палацу ставлять металоконструкцію з дахом, під якою повинні потім перекладати дах самих приміщень залу Дивану, Золотого кабінету та іншого. Але ця конструкція просто жахлива - це тисячі тонн заліза, арматури, щебеню та бетону! Тяжкість навколо будівлі палацу величезна. А коли будуть розбирати цю конструкцію - палац впаде просто», - підсумував Пашаєв.

Ханський палац-музей у Бахчисараї - найвідоміший музей, пов'язаний з історією кримських татар, територія літньої резиденції кримських ханів Гіреїв. На території музейного комплексу розташовані палац, гаремний корпус, ханський цвинтар і мечеть. Пам'ятка є претендентом на внесення до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО поряд з Генуезькою фортецею в Судаку, Кримською астрофізичною обсерваторією, Мангуп-Кале, Ескі-Кермен і Чуфут-Кале.

Нагадаємо, на початку жовтня підконтрольний окупаційній владі комітет з державної реєстрації та кадастру Криму зареєстрував право власності на 32 об'єкти нерухомості Ханського палацу.