НОВИНИ

В Україні згадали жертв трагедії урочища Сандармох

Саме там, у Карелії, 1937 року були розстріляні відомі діячі культури, так звані «українські буржуазні націоналісти».

В України 27 жовтня вшановують пам’ять загиблих українських інтелігентів, розстріляних в урочищі Сандармох на території Росії. Рівно 80 років тому, 1937 року  в Карелії «кати» Народного комісаріату внутрішніх справ СРСР розстріляли в'язнів Біломорканалу і Соловецьких таборів.

Урочище Сандармох, що розташоване  в Медвеж’єгорському районі Республіки Карелія РФ було спеціальною територією, яка використовувалася органами НКВД для проведення Великого сталінського терору, так званої «чистки» суспільства від об’єктів, непридатних для будівництва комунізму.

На український теренах захисників національної культури, вбитих у карельському урочищі, називають «розстріляним Відродженням».

Саме в цьому лісі  1937 року капітан Матвєєв розстріляв відомих діячів культури, так званих «українських буржуазних націоналістів». Серед убитих —290 українців, зокрема засновник  театру «Березіль»  Лесь Курбас, драматург Микола Куліш,  історики Олександр Бадан-Яворенко, Сергій Грушевський, Володимир Чехівський, історики Матвій Яворський, Володимир Чеховський і Сергій Грушевський, науковці Степан Рудницький, Микола Павлушков, Василь Волков, Петро Бовсунівський, письменники Валер'ян Підмогильний, Павло Филипович, Валер'ян Поліщук, Григорій Епік, Мирослав Ірчан, Марко Вороний, Михайло Козоріс, Олекса Слісаренко, Михайло Яловий, міністр фінансів УСРР Михайло Полоз, колишній міністр освіти УНР Антон Крушельницький та його сини Остап і Богдан.

Загалом до розстрілу засудили 1111 ув'язнених.

9 жовтня 2004 року на місці трагедії був встановлений пам’ятник, козацький хрест «Убієнним синам України», що символізує козацьке поховання всіх політв’язнів, яких замордували в таборах ГУЛАГу.

Українські історики та громадські діячі відтворили «Список Сандармоху» — список осіб, репресованих в Україні, а також українців, репресованих закордоном, які відбували покарання в Соловках та були розстріляні 27 жовтня — 4 листопада 1937 року в урочищі Карелії.

Нагадаємо,  29 вересня в Україні вшанували пам'ять жертв Бабиного Яру, одного з найжахливіших символів Голокосту.