НОВИНИ

Смоленська авіакатастрофа. Міноборони Польщі передало нові матеріали проти Туска

Повідомляється, що докази містять інформацію про три телефонні розмови Туска з тогочасним прем’єром РФ Владіміром Путіним та дві - з президентом Дмітієм Мєдвєдєвим.

Міністерство національної оборони Польщі передало в прокуратуру додаткові матеріали щодо Смоленської катастрофи проти колишнього прем’єр-міністра країна Дональда Туска та його оточення. Про це повідомила прес-служба відомства.

Екс-міністра підозрюють у скоєнні злочину на шкоду Польщі. А саме: йдеться про рішення польської влади передати основне слідство в справі Смоленської катастрофи в руки росіян, а не проводити його спільно, що передбачено Чиказькою конвенцією про міжнародну цивільну авіацію.

Як повідомляється, додаткові матеріали містять: інформацію про три телефонні розмови Туска з тогочасним прем’єром РФ Владіміром Путіним та дві - з президентом Дмітієм Мєдвєдєвим. Крім того, хронологію прийняття рішення про початок Смоленського слідства та звіти тогочасному главі MON Польщі Богдану Кліху з боку інспекції Міноборони з питань безпеки авіації, а також експертизи щодо способу розслідування Смоленської катастрофи.

На переконання оборонного відомства, ці матеріали наштовхують на такі висновки: у відповідності до угоди між оборонними відомствами Польщі та Росії про принципи взаємного авіаційного руху від 1993 року потрібно було застосувати 11-ту статтю цього документа, яка вказує, що всі авіакатастрофи у повітряному просторі Росії чи Польщі мають розслідуватися спільно обома сторонами. З боку Польщі відповідним органом для співпраці з росіянами була б Комісія з розслідування авіакатастроф державної авіації, що давало польській стороні доступ до необхідних документів слідства і виключало відмову Росії виконувати запит про допомогу в розслідуванні катастрофи.

Зазначається, що викладені факти свідчать про те, що рішення тогочасної польської влади було ухвалене "без урахування інтересів Польщі".

Крім того, повідомляється, що у процесі прийняття відповідного рішення брали участь прем'єр-міністр Дональд Туск, міністр національної оборони Богдан Кліх, а також міністр інфраструктури Цезарій Грабарчик.

Нагадаємо, Літак Ту-154 польського президента Леха Качинського розбився 10 квітня 2010 року під Смоленськом. Загинули 96 людей - 88 пасажирів і вісім членів екіпажу. Серед загиблих - президент, його дружина і частина керівництва країни. У січні 2011 року контрольована російською владою МАК оприлюднила остаточний звіт про причини Смоленської трагедії, в якій всю провину за катастрофу польського урядового літака Ту-154 поклала на польську сторону, не побачивши жодної вини в діях росіян. Згодом у Росії заявили, що не видадуть Польщі уламки літака Качинського.

7 березня 2016 року у Варшаві розпочалося повторне розслідування Смоленської катастрофи. Міноборони Польщі оприлюднило відеозапис зустрічі колишнього прем'єра країни Дональда Туска з російським президентом Владіміром Путіним і Сєргієм Шойгу, який обіймав у той час посаду голови МНС, в день Смоленської катастрофи.

Міністр оборони Польщі Антоні Мацеревич заявив, що записи розмов Туска і Путіна в день Смоленської катастрофи суперечать підсумкам розслідування. 21 березня 2017 року Міноборони Польщі звинуватило Туска в злочинній бездіяльності у справі щодо Смоленської катастрофи. Антоній Мацеревич заявив, що голова Євроради заключив з Путіним нелегальну угоду на шкоду Польщі і повинен за це відповісти.