НОВИНИ

Луценко заявив, що справи Майдану не будуть закриті через "правки Лозового"

Раніше начальник ДСР Горбатюк уже пояснював, що зміни до КПК у випадку пом’якшення відповідальності можуть мати зворотну дію.

Генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що кримінальні провадження часів Революції Гідності та інші справи не будуть закриті через правки до Кримінального процесуального кодексу, які Верховна Рада ухвалила 3 жовтня. Про це він сказав на брифінгу 9 жовтня, передає Інтерфакс-Україна.

"Остаточний варіант (змін до кодексів - Ред.) не є катастрофою будь-якої справи, про які говорили "всепропальщики". По-перше, зміни до кодексів не стосуються всіх справ (відкритих - Ред.) до їх прийняття. Жодна справа, яка була порушена , - навіть там, де немає ще підозри, - до прийняття кодексів не підпадає під їх дію - це пряма норма змін в законодавство", - заявив Луценко.

Нагадаємо, 3 жовтня Верховна Рада проголосувала президентський законопроект про судову реформу. Серед пропонованих змін були поправки депутата від Радикальної партії Андрія Лозового. Він, зокрема, запропонував відраховувати час, відведений для розслідування кримінальних проваджень, від моменту реєстрації злочину у Єдиному реєстрі досудових розслідувань (нині – від моменту оголошення підозри). Також нардеп запропонував обмежити загальний строк, відведений на розслідування, до 6 місяців. Із критикою прийнятих змін виступили правники та колеги нардепа. Сам Андрій Лозовий стверджує, що суть цієї правки - дозволити оскаржувати необґрунтовані звинувачення й припинити затягування справ у судах.

Начальник Департаменту спецрозслідувань ГПУ Сергій Горбатюк застеріг, що через ці правки будуть закриті всі нерозслідувані справи, які стосуються злочинів часів Майдану. Він також зауважив, що у змінах, пропонованих Лозовим, відсутні перехідні положення, які б регламентували дію нових норм щодо вже існуючих розслідувань.

«В Конституції прописано: якщо зміни до закону пом’якшують відповідальність підозрюваного – закон має зворотну дію. І це стосується лише Кримінального кодексу. Однак практика Європейського суду говорить, що і процесуальні зміни, тобто зміни до КПК, у випадку пом’якшення відповідальності також можуть мати зворотну дію. Навіть якщо цю практику не брати до уваги – в законі немає перехідних положень, в яких треба було б прописати, що нові норми КПК застосовуються з моменту вступу закону в дію. Однак цього немає. А в законі написано, що строки на розслідування течуть не з моменту оголошення про підозру, а з моменту реєстрації злочину в Єдиному реєстрі досудових розслідувань», – сказав начальник ДСР.

Національне антикорупційне бюро закликало президента ветувати зміни до Кримінального процесуального кодексу, які можуть паралізувати роботу органів досудового розслідування. Керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький назвав "правки Лозового" до КПК "шкідливими, якщо не злочинними".

5 жовтня ГО «Адвокатська дорадча група» та ГО «Родина Героїв « Небесної сотні» звернулися до президента Петра Порошенка та керівників депутатських фракцій парламенту із закликом накласти вето на законопроект №6232 та запропонувати відповідні зміни, що виключають небезпечне нововведення авторства Лозового. Окрім того, там закликали «утриматись у подальшому від внесення «вирваних із контексту» не продуманих змін до КПК у непрофільних законопроектах».

6 жовтня під час спроби скасування голосування за законопроект виявилося, що депутати володіють різною інформацією щодо остаточного тексту законопроекту. Зокрема, голова Комітету з питань правової політики і правосуддя Руслан Князевич стверджує, що поправку ухвалили в зміненому варіанті. Водночас в опозиції переконані, що комітет намагається сфальсифікувати рішення та порушує регламент.