НОВИНИ

Холодницький назвав "правки Лозового" до КПК "шкідливими, якщо не злочинними"

Керівник САП вважає, що такі зміни покликані застрахувати їхніх авторів "від небезпеки подальших розслідувань правоохоронними органами".

Керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький заявив, що так звані "правки Лозового" до Кримінального процесуального кодексу, ухвалені в законопроекті про судову реформу, не мають нічого спільного з удосконаленням кримінального процесу. Про це Холодницький написав у Facebook.

За його словами, ці правки "радше нагадують про «Покращення життя вже сьогодні» усім тим, проти кого вистояв Майдан".

"Звичайно, що без доступу та вивчення остаточної редакції прийнятого Закону України категорично стверджувати про його асоціальний та антиправовий характер не можна, але мовчки очікувати його вступу в силу вважаю недопустимим", - заявив керівник САП.

Він нагадує, що під час голосування законопроекту в першому читанні цих правок не було, їх внесли при підготовці до голосування в цілому.

"Вочевидь, вирішено було застрахувати не лише себе, а «за компанію» й інших колег із сумнівними статками від небезпеки подальших розслідувань правоохоронними органами", - написав Холодницький.

"Пропозиції щодо обмеження термінів досудового розслідування, звуження до одного суду переліку судів, до яких звертаються з клопотаннями слідчі та прокурори під час досудового розслідування, проведення експертиз тільки за дорученням слідчого судді чи суду, продовження строків досудового розслідування слідчими суддями та наділення їх повноваженнями скасовувати повідомлення про підозру – є шкідливими, якщо не сказати злочинними", - зазначає він.

Холодницький додав, що це небезпечний прецедент і "шалений стрибок назад у нашому прагненні до європейського майбутнього та побудови економічно міцної та, насамперед, правової держави, що подолала корупцію".

Як відомо, у липні 2017 року Верховна Рада намагалася дати згоду на притягнення нардепа Андрія Лозового (Радикальна партія) до відповідальності. Йому інкримінували ч.2 ст. 212 Кримінального кодексу (ухилення від сплати податків). За версією слідства, депутат не сплатив податків на суму приблизно в 1,8 млн грн. До такого висновку слідчі прийшли, проаналізувавши електронну декларацію Лозового. Втім, парламент не дав згоди на зняття з нардепа недоторканості і притягнення його до кримінальної відповідальності.

Нагадаємо, 3 жовтня Верховна Рада проголосувала президентський законопроект про судову реформу. Серед пропонованих змін були поправки депутата від Радикальної партії Андрія Лозового. Він, зокрема, запропонував відраховувати час, відведений для розслідування кримінальних проваджень, від моменту реєстрації злочину у Єдиному реєстрі досудових розслідувань (нині – від моменту оголошення підозри). Також нардеп запропонував обмежити загальний строк, відведений на розслідування, до 6 місяців. Із критикою прийнятих змін виступили правники та колеги нардепа. Сам Андрій Лозовий стверджує, що суть цієї правки - дозволити оскаржувати необґрунтовані звинувачення й припинити затягування справ у судах.

Начальник Департаменту спецрозслідувань ГПУ Сергій Горбатюк застеріг, що через ці правки будуть закриті всі нерозслідувані справи, які стосуються злочинів часів Майдану.

Національне антикорупційне бюро закликало президента ветувати зміни до Кримінального процесуального кодексу, які можуть паралізувати роботу органів досудового розслідування.

5 жовтня ГО «Адвокатська дорадча група» та ГО «Родина Героїв « Небесної сотні» звернулися до президента Петра Порошенка та керівників депутатських фракцій парламенту із закликом накласти вето на законопроект №6232 та запропонувати відповідні зміни, що виключають небезпечне нововведення авторства Лозового. Окрім того, там закликали «утриматись у подальшому від внесення «вирваних із контексту» не продуманих змін до КПК у непрофільних законопроектах».

6 жовтня під час спроби скасування голосування за законопроект виявилося, що депутати володіють різною інформацією щодо остаточного тексту законопроекту. Зокрема, голова Комітету з питань правової політики і правосуддя Руслан Князевич стверджує, що поправку ухвалили в зміненому варіанті. Водоночас у опозиції переконані, що комітет намагається сфальсифікувати рішення та порушує регламент.