НОВИНИ

СБУ заблокувала несанкціоноване будівництво, запобігши пошкодженню греблі Київської ГЕС

Будь-які будівельні роботи ближче ніж за 50 метрів до берега забороняються, оскільки таке будівництво може загрожувати цілісності гідроспоруди.

Служба безпеки України запобігла пошкодженню греблі Київської гідроелектростанції через несанкціоноване будівництво. Про це повідомив директор філії "Каскад Київських ГЕС і ГАЕС" ПАТ "Укргідроенерго" Ярослав Касьянюк.

"Зусиллями Головного слідчого управління СБУ вжито заходів щодо накладення арешту на земельні ділянки, які виділено в натурі із земель ПрАТ "Укргідроенерго" із гідротехнічними спорудами в межах контрольованої зони", - сказав він.

Зокрема, йдеться про 2,5 га землі, відчуженої у ПАТ "Укргідроенерго" і стосовно яких Шевченківський райсуд Києва наклав арешт 9 червня 2017 року.

За даними СБУ, упродовж 2011-2012 років службові особи Держгеокадастру прийняли кілька рішень щодо відчуження 2,5 га земель з особливим статусом у Вишгороді. Так, 25 громадян отримали по 0,1 га землі на лівобережній греблі у безпосередній близькості до Київської ГЕС. Цільове призначення передбачало, зокрема, будівництво і обслуговування житлових будинків.

Проте, як наголосив Касьянюк, згідно з чинним законодавством, будь-які будівельні роботи ближче ніж за 50 метрів до берега забороняються, оскільки таке будівництво може загрожувати цілісності гідроспоруди, призвести до її пошкодження та надзвичайних ситуацій у подальшому.

Як розповів директор філії, при спорудженні Київського водосховища вирішувались проблеми забезпечення Києва питною водою, електрикою та регулювання рівня води в Дніпрі під час весняної повені. Це дало змогу районам Києва не підпадати під затоплення. Інше використання гідроспоруд неможливе.

Крім того, ГЕС є одним зі стратегічних об'єктів критичної інфраструктури. За визначенням Євросоюзу, пошкодження або руйнування їх унаслідок стихійних явищ, тероризму чи злочинної діяльності може негативно вплинути на безпеку і добробут громадян. Тому СБУ і зацікавилася проблемою, що виникла на Київській ГЕС, резюмував Касьянюк.

Наразі тривають земельно-технічна та земельно-оціночна експертизи. Їх проводять фахівці Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції. Попередні висновки, отримані слідчими органами СБУ, вказують на те, що ці землі є стратегічно важливими для надійного та безпечного функціонування Київської ГЕС.

На сьогодні гідроспоруда знаходиться в належному стані. За словами директора "Каскаду Київських ГЕС і ГАЕС" ПАТ "Укргідроенерго", жодних загроз немає.

Нагадаємо, в серпні в уряді створили міжвідомчу робочу групу з питань законності будівництва об'єктів у Києві, які викликають суспільний резонанс.