НОВИНИ

Рада ухвалила закон про кібербезпеку

Із тексту вилучили поправку, яка впроваджувала поняття "технологічна інформація".

Верховна Рада ухвалила в цілому проект закону про основні засади забезпечення кібербезпеки України (2126а). Відповідне рішення підтримали 257 народних депутатів.

Документ ухвалили з техніко-юридичними правками.

Як ідеться в пояснювальній записці, "метою проекту Закону є створення національної системи кібербезпеки як сукупності політичних, соціальних, економічних та інформаційних відносин".

"Реалізація проекту Закону дозволить впровадити комплексний підхід під егідою держави і у тісному співробітництві з приватним сектором та громадянським суспільством щодо визначення основних засад формування державної політики у сфері кібербезпеки та створити умови для забезпечення кіберзахисту критично важливих інфраструктурних об’єктів України", - пояснюють автори.

25 травня Рада не підтримала у другому читанні цей законопроект і відправила його на повторне друге читання.

Зазначимо, що під час розгляду з тексту документа вилучили поправку Руслана Лук'янчука від "Народного фронту", яка пропонувала запровадити нове поняття "технологічна інформація" –інформація про всі технологічні процеси в будь-яких галузях господарства, а також інформація про процеси, що негативно впливають на стан здоров'я та безпеку людей, стану навколишнього природного середовища, економічної, політичної, соціальної стабільності суспільних відносин або провадження суб’єктами господарювання діяльності.

Перший заступник голови Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики Ольга Червакова раніше заявляла, що з прийняттям законопроекту з цією поправкою посилиться тиск на свободу слова, адже будь-яка інформація зможе бути засекреченою. Також проти неї виступали медійні громадські організації.

Автор поправки під час розгляду заявив, що вона стосується не контенту, а кодів і мови програм, і допоможе захистити об'єкти критичної інфраструктури.  Голова комітету з питань інформатизації та зв'язку Олександр Данченко додав, що поправку запропонували для захисту систем від вірусів та кібератак.

Поправку поставили на підтвердження і вона не була підтримана, за неї проголосував 121 депутат.

Нагадаємо, в серпні президент України Петро Порошенко підписав указ, який посилює заходи із кібербезпеки держави. 

27 червня в Україні сталася масштабна хакерська атака, внаслідок якої невідомим вірусом уражено українські банки, державні та комерційні підприємства. За даними СБУ, переважна більшість інфікувань операційних систем відбувалася через відкриття шкідливих додатків (документів Word, PDF-файлів), які були надіслані на електронні адреси багатьох комерційних та державних структур. Кіберполіція та Служба безпеки надали рекомендації щодо захисту від вірусу. Крім того, у низці країн Європи та Азії, а також у Росії теж заявили про втручання хакерів.