НОВИНИ

Оніщук: в Україні реанімуються олігархічні впливи початку 2000-х

Верховна Рада України перестає бути представницьким інститутом. Про це у своїй статті пише президент Інституту правової політики Микола Оніщук.

За його словами, наново перекодовується вся політична система, яка де-факто перестає бути політичною.

По-перше, втрачається легітимність інститутів, які були сформовані на коаліційній (плюралістично-договірній) основі, але вимушені діяти в межах іншої - адміністративно-командної.

По-друге, демократичні інститути перестають функціонувати в «нормальному» конституційному режимі, а тому діють або через пряме президентське (а відтак - позаправове) правління, або з допомогою позаінституційних механізмів. «Вертикаль влади» поступово стає конституюючим елементом політичного режиму.

По-третє, наголошує Оніщук, партії втрачають функції політичного представництва, що провокує реанімацію класичних олігархічних впливів початку 2000-х.

Але якщо, за його словами, в 2006-2010 роках в умовах парламентсько-президентської республіки клани трансформувалися в партії з відповідним ідеологічним, соціальним, електоральним бекграундом, то після конституційного реверсу 2010 року потреба в політичних партіях практично була знівельована.

Відповідно, за конституційним реверсом відбувається і реверс політичний - центри влади змістилися з парламентського в президентсько-адміністративне поле, в межах якого і відбувається конкурентна боротьба.

Нагадаємо, 1 жовтня 2010 року Конституційний суд скасував політреформу 2004 року і повернув у дію Констиутцію 1996 року. Таким чином форма правління в Україні перетворилася з парламентсько-президентської на президентсько-парламентську.

Вже 18 листопада Конституційний Суд визнав відповідні Конституції, а 19 листопада Рада попередньо схвалила 305 голосами законопроект №7265 про внесення змін у Конституцію, яким пропонується закріпити, що чергові вибори парламенту проводяться в останню неділю жовтня 2012 року.

1 лютого цього року Верховна Рада внесла зміниу Конституцію, які передбачають, що чергові вибори парламенту буде проведено в останню неділю жовтня 2012 року, а президентські - в останню неділю березня 2015 року.