НОВИНИ

  ▪   Роман Кошмал

Без домашніх завдань та оцінок. Які нововведення чекають на учнів молодшої школи 1 вересня

Тиждень зібрав, які кроки Міносвіти зробило для лібералізації освіти в Україні.

У п'ятницю, 1 вересня, в Україні вперше до школи пішли понад 408 тисяч першокласників, для яких Міністерство освіти і науки підготували низку змін і нововведень. Проте, у 2017-2018 навчальному році більшість учнів молодших класів будуть навчатися за програмою, затвердженою в 2016 році.

Тиждень зібрав, які кроки Міносвіти зробило для лібералізації освіти в Україні, яка стане можливою повною мірою вже в наступному році.

Інтегроване навчання

Основою ефективності інтегрованих уроків є чітке визначення мети і відповідне їх планування для забезпечення різнобічного розгляду учнями певного об’єкта, поняття, явища з використанням засобів різних навчальних предметів.

Особливість інтегрованих уроків у початковій школі полягає у тому, що вони можуть проводитись як одним вчителем, який викладає предмети, які інтегруються, так і двома вчителями. За потреби роль другого вчителя можуть виконувати учні основної школи, батьки, запрошені фахівці з теми вивчення. 

У МОН вважають результативними такі види занять, як урок-подорож, урок-казка, урок-свято. На цих уроках вчитель може організувати читання літературних текстів, обговорення мультфільмів, дискусії з приводу актуальних подій, екскурсії, а також колективні творчі заняття.

Вербальне оцінювання

Тепер також не будуть оцінюватися всі чотири роки в початковій школі такі предмети як музика, образотворче мистецтво, трудове навчання та інше. Оцінювання навчальних досягнень учнів здійснюється вербально. При цьому заклад  може  використовувати  інші  системи   оцінювання навчальних досягнень учнів (вихованців) за погодженням з місцевими органами  управління  освітою.  При  цьому  оцінки  з   навчальних предметів  за  семестри,  рік,  результати  державної  підсумкової атестації переводяться у бали відповідно до  критеріїв  оцінювання навчальних досягнень учнів.

Домашній завдання

Домашні завдання учням першого класу задавати не будуть. 

У 2-4 класах обсяг домашніх завдань з усіх предметів має бути таким, щоб витрати часу на їх виконання не перевищували: у 2-му класі – 45 хвилин; у 3-му класі – 1 години 10 хвилин; 4-му класі – 1 години 30 хвилин.

Також школярів не перевантажуватимуть завданнями, які містяться у додаткових посібниках, зошитах з друкованою основою: зафарбовування малюнків, складання схем, таблиць, виконання додаткових завдань і вправ, написання домашніх творів тощо.

Крім того, домашні завдання не задаватимуть учням початкової школи на вихідні, святкові та канікулярні дні.

Навчальний рік

У структурі нового навчального року також відбулися зміни.

Тривалість навчального тижня визначається на увесь навчальний рік, при цьому  не виходячи за межі часу, передбаченого робочим навчальним планом загальноосвітнього навчального закладу.

Якщо уроків відбудеться менше, ніж заплановано, то заклад і вчителі мають вжити заходів, аби учні опанували зміст кожного навчального предмета повністю. Проте “наздоганяти програму” по суботах заборонено.

Для перепочинку учням школи можуть виокремити 30 або й більше календарних днів. Дні, коли навчання переривалося через об’єктивні причини — карантин, температурний режим тощо, — не рахують до тривалості канікул.

У 2018 року навчальний рік має закінчитися до 1 липня. Оскільки ця дата припадає на неділю, то 2017/2018 навчальний рік закінчується у п’ятницю, але 29 червня.

Перехідний період

Глобальні зміни у системі освіти варто очікувати вже наступного року. До кінця осені уряд має ухвалити проект нового Державного стандарту початкової освіти.