НОВИНИ

Польща вручила ноту послу РФ з вимогою доступу до місця Смоленської катастрофи

Заступник глави МЗС Польщі також наголосив на готовності обговорити план будівництва пам'ятника жертвам катастрофи.

У вівторок, 29 серпня, заступник глави МЗС Польщі Бартош Ціхоцький вручив послу Росії в Польщі Сєргєю Андреєву ноту протесту через обмеження доступу до місця Смоленської катастрофи. 

Про це йдеться в заяві Міністерства закордонних справ Польщі. 

"Під час сьогоднішньої зустрічі заступник глави МЗС Бартош Ціхоцький вручив послу Російської Федерації Сергію Андреєву дипломатичну ноту і висловив серйозне занепокоєння польської сторони у зв'язку з ускладненнями у доступі до місця катастрофи урядового Ту-154М 10 квітня 2010 року під Смоленськом",- йдеться у повідомленні.

Під час зустрічі з російським послом заступник глави МЗС Польщі наголосив на тому, що збудувати пам'ятник на місці катастрофи обидві сторони зобов'язалися ще в 2010 році на рівні міністрів культури обох країн і тоді ж ініційовано міжнародний конкурс на проект майбутнього пам'ятника.

"Польська сторона вважає взяті зобов'язання чинними й висловлює очікування, що російська сторона не здійснить жодних дій, які будь-яким чином могли б ускладнити вільний і безперешкодний доступ до місця катастрофи Ту-154 і які ображали б особливий характер цього місця як зараз, так і в майбутньому",- заявляє МЗС Польщі.

Також Ціхоцький наголосив на готовності повернення до розмов щодо плану будівництва пам'ятника жертвам катастрофи.

Нагадаємо, Літак Ту-154 польського президента Леха Качинського розбився 10 квітня 2010 року під Смоленськом. Загинули 96 людей - 88 пасажирів і вісім членів екіпажу. Серед загиблих - президент, його дружина і частина керівництва країни. У січні 2011 року контрольована російською владою МАК оприлюднила остаточний звіт про причини Смоленської трагедії, в якій всю провину за катастрофу польського урядового літака Ту-154 поклала на польську сторону, не побачивши жодної вини в діях росіян. Згодом у Росії заявили, що не видадуть Польщі уламки літака Качинського.

7 березня 2016 року у Варшаві розпочалося повторне розслідування Смоленської катастрофи. Міноборони Польщі оприлюднило відеозапис зустрічі колишнього прем'єра країни Дональда Туска з російським президентом Владіміром Путіним і Сєргієм Шойгу, який обіймав у той час посаду голови МНС, в день Смоленської катастрофи.

Міністр оборони Польщі Антоні Мацеревич заявив, що записи розмов Туска і Путіна в день Смоленської катастрофи суперечать підсумкам розслідування. 21 березня 2017 року Міноборони Польщі звинуватило Туска в злочинній бездіяльності у справі щодо Смоленської катастрофи. Антоній Мацеревич заявив, що голова Євроради заключив з Путіним нелегальну угоду на шкоду Польщі і повинен за це відповісти.