НОВИНИ

  ▪   Тиждень

Традиція військових парадів. Як у Києві відзначали День Незалежності в попередні роки

За часів президентства Віктора Януковича військові паради до Дня Незалежності не проводилися, традиція відновилася після початку бойових дій на Донбасі.

Традиція військових парадів на День Незалежності в Україні з'явилася 24 серпня 1994 року, на третю річницю Незалежності. У 90-х вони проводилися не щороку, у 2001-му, на десятиріччя Незалежності, відбувся наймасштабніший військовий парад часів незалежної України. По Хрещатику пройшли 18 підрозділів, 173 одиниці техніки та 1450 осіб особового складу. Загалом взяло участь 6,5 тис. військовослужбовців. Також паради відбулися у 2003, 2004, 2008 та 2009 роках. У 2010-2013 роках, за часів президентства Віктора Януковича, вони не проводилися.

Із початком бойових дій на Донбасі традицію військового параду відновили. У 2014 році у параді до Дня Незалежності взяли участь близько 1,5 тис. військовослужбовців Збройних Сил, Нацгвардії, МВС та Державної прикордонної служби, в тому числі 120 учасників бойових дій на Донбасі.

Крім того, Хрещатиком проїхали призько 50 одиниць військової техніки, серед них і новітні зразки БТР-3Е, БТР-4Є, бронеавтомобілі КрАЗ Сougar та KRAZ Spartan. Також у параді взяли участь реактивні системи залпового вогню «Бастіон-01» та «Бастіон-02», РСЗВ «Смерч», комплекси зенітно-повітряної оборони «Оса», «Точка-У», ЗРК С-300.

Частина техніки після параду вирушила в зону АТО. Крім того,в Одесі відбувся парад військово-морських сил України.


У 2015 році військовий парад на Хрещатику пройшов без участі військової техніки. У ньому взяли участь 2 300 військовослужбовців, зокрема, учасники АТО, волонтери, представники Держприкордонслужби, Нацгвардії, курсанти вишів Міноборони та інших силових відомств, а також барабанщики військового ліцею ім. В.Богуна. Крім того, під час урочистостей відбулася церемонія вручення бойових прапорів військовим частинам і урочисте проходження українських військ. Президент України Петро Порошенко особисто вручив відзнаки за мужність та відвагу військовослужбовцям, які брали участь в АТО. Добровольчі підрозділи підрозділи представив батальйон «Айдар».


У військовому параді на честь 25-ї річниці незалежності України взяли участь 200 одиниць військової техніки, Хрещатиком пройшли 4 тисячі військових різних родів військ. У параді брали участь військовослужбовці морської піхоти, повітряно-десантних військ, сил спеціальних операцій, а також бійці Нацгвардії, прикордонники, поліція. Крім того, в параді взяли участь представники армій Польщі і Литви, які перебувають у складі україно-польсько-литовської бригади. Зокрема, був присутній президент Польщі Анджей Дуда.

Також по вулиці Хрещатик пройшли маршем курсанти академії внутрішніх справ, академії Нацгвардії, академії Державної прикордонної служби та інших силових відомств. Військові пройшли під музику одного з козацьких маршів у новій формі. Хрещатиком проїхали танки, бронемашини, зенітні комплекси "Оса", тактичні ракетні комплекси, самохідні гаубиці, системи реактивного залпового вогню "Град", комплекси "Бук", зенітно-ракетні комплекси "З -300".

  • Повний фоторепортаж із військового параду-2016 дивіться за посиланням

У 2017 році 24 серпня у військовому параді в Києві планується участь понад 4,5 тис. військовослужбовців (із них 3,6 тис. українських військових). Також у центрі Києва виставлять 70 одиниць техніки, з яких 25 одиниць - нові зразки. Після виставки військову техніку відправлять у зону АТО. У параді візьмуть участь представники близько 10 країн-партнерів України: Великої Британії, Грузїї, Канади, Литви, Молдови, Польщі, США, Латвії, Румунії та Естонії.

Також на параді будуть присутні міністр оборони Сполучених Штатів Джеймс Меттіс, очільники оборонних відомств Грузії, Литви, Латвії, Молдови, Польщі, Чорногорії, Естонії, заступник міністра оборони Великої Британії.

Репетиція військового параду-2017