Росія своїми діями накликає на себе підозри. Вона регулярно нехтує Віденським документом — угодою, покликаною запобігати непорозумінням під час військових навчань. Це договір держав — учасниць Організації з безпеки й співробітництва в Європі, який сприяє прозорості. Про пише британський тижневик The Economist.

Згідно Віденським документом, про будь-які навчання за участю понад 9 тис. бійців треба повідомляти щонайменше за 42 дні до початку. Якщо в них беруть участь більше ніж 13 тис. бійців, організатор має попередньо запросити по два спостерігачі з 56 держав — учасниць ОБСЄ.

«Проводячи непланові навчання, Росія порушує обидва правила, а «Запад-2017» — нехтує другим. Вона цинічно ухиляється від своїх зобов’язань, часто вдаючи, ніби проводить кілька відмінних навчань у дещо різний час. У липні на останньому засіданні Ради НАТО-Росія — органу, створеного 15 років тому для налагодження співпраці та взаєморозуміння між альянсом і Москвою, — сторони принаймні провели брифінги про планові навчання», — йдеться в матеріалі.

Однак, зауважує видання, генеральний секретар НАТО і колишній прем’єр-міністр Норвегії Єнс Столтенберґ засумнівався в озвученій Росією кількості учасників «Западу» й закликав Кремль дотримуватися правил Віденського документа. Підстави для такої скептичної реакції справді є. Готуючись до попередніх навчань «Запад», росіяни казали, що задіють тільки 12 тис. бійців. Зрештою, учасників було в шість разів більше. Міністр оборони Естонії Марґус Тсахкна нещодавно повідомив, що для перевезення залізницею солдатів і техніки до Білорусі Росія залучила 4 тис. вагонів.

«НАТО найбільше непокоїть те, як Росія, використовуючи Віденський документ, забезпечує повноцінну присутність своїх спостерігачів на масштабних навчаннях тих, кого вважає ворогами. Альянсу лишається тільки не втрачати пильність і сподіватися, що, закінчивши «Запад», Путін відправить бійців назад у їхні казарми», — пише The Economist.

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»