НОВИНИ

Здобутки Ради за шосту сесію. Які закони встигли ухвалити нардепи за півроку

Верховна Рада восьмого скликання впродовж шостої сесії змогла підтримати низку законопроектів, ініційованих як президентом, так й урядом, і депутатами. Зокрема, закон щодо заочного суду, мовних квот, заборони георгіївської стрічки та закон про Конституційний суд.

Шоста сесія Верховної Ради України офіційно відкрилась 7 лютого тривалістю до 21 липня 2017 року. На той час у залі парламенту зареєструвалися 365 депутатів, які до липня встигли проголосувати за низку законів.  

Тиждень.ua зібрав усі найважливіші законопроекти, які Раді вдалося прийняти впродовж крайньої сесії.

 

Закон щодо заочного суду

16 березня був прийнятий закон, який дозволить заочний суд над Януковичем. Були внесені зміни до Кримінально-процесуального кодексу України (щодо удосконалення механізмів забезпечення завдань кримінального судочинства), зокрема, із законопроекту виключили певні тези, які викликали засудження правозахисників, що й дозволило почати заочний суд над екс-президентом Віктором Януковичем.

 

Закон про Конституційний суд

Рада прийняла закон про Конституційний суд, який імплементує зміни до Конституції України в частині правосуддя, визначає порядок організації та діяльності КСУ. Згідно з проектом закону, до складу Конституційного суду входять 18 суддів: по шестеро суддів призначають президент України, Верховна Рада і з'їзд суддів України. Разом з тим, КС отримає повноваження на здійснення конституційних проваджень за умови вступу в повноваження не менше двох третин суддів. Також він передбачає, що в складі КС України діють Велика палата, два сенати і шість колегій. Вони діють як Конституційний суд в межах, визначених цим документом.

 

Закон щодо квот на українську мову в телеефірі

23 травня Верховна Рада прийняла законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо мови аудіовізуальних (електронних) засобів масової інформації», який встановлює квоти на українську мову в телеефірі: 75% на загальнонаціональних і регіональних каналах та 60% на місцевих.

 

Закон щодо заборони георгіївської стрічки

16 травня ВР прийняла законопроект про доповнення Кодексу України про адміністративні правопорушення пунктом про заборону виготовлення та пропаганди георгіївської (гвардійської) стрічки. Згідно з запропонованими змінами, публічне використання, демонстрація або носіння георгіївської (гвардійської) стрічки чи її зображення тягне за собою штраф від 50 до 150 неоподатковуваних мінімумів з конфіскацією стрічки або предметів, що містять її зображення. Якщо порушення вчинене повторно протягом року, то штраф становитиме від 150 до 300 мінімумів або адмінарешт на строк до 15 діб.

 

Скасування "закону Савченко"

Верховна Рада України 18 травня ухвалила зміни до Кримінального кодексу України щодо правил складання покарань та зарахування строку попереднього ув'язнення, скасувавши так званий «закон Савченко». У такий спосіб попередній висновок буде зараховуватися судом у разі позбавлення волі в термін покарання «день за день».

 

Закон про скасування обов'язкового використання печаток

Ще у березні Верховна Рада скасувала обов’язкове використання печатки юридичними особами, а відповідне рішення набуло чинності 19 липня. Згідно з документом, із законодавства виключаються вимога про обов'язкове використання печаток (незалежно від їх наявності у суб'єктів господарювання), виключається можливість визнання документа (угоди, угоди) недійсним у зв'язку з відсутністю відбитка печатки.

 

Зміни до закону про е-декларації

Верховна Рада прийняла законопроект, яким звільнила військовослужбовців рядового, сержантського, старшинського складів, молодшого офіцерського складу від обов'язку подавати е-декларації, а також зобов'язала подавати такі декларації "антикорупціонерів", членів громадських рад при державних органах, кандидатів на виборні посади. Цим же законом парламент зобов'язав подавати е-декларації громадських активістів.

 

Закон про кримінальну відповідальність за знущання над тваринами

Рада прийняла закон про кримінальну відповідальність за знущання над тваринами.Зокрема, законопроект пропонує внести зміни в статті 299 "Жорстоке поводження з тваринами" Кримінального кодексу, відповідно до якого знущання над тваринами карається арештом на строк до 6 місяців або обмеженням волі на строк до 3 років. Ті ж самі дії, здійснені в присутності малолітніх, караються обмеженням волі на строк від 3 до 5 років, або позбавленням волі на такий же термін.

 

Закон про держфінансування освіти для дітей, що проживають у зоні АТО

Вже у перший день шостої сесії Рада підтримала закон про держфінансування освіти для дітей, що проживають у зоні АТО. Таким чином, підтримка має надаватися у вигляді часткової або повної оплати навчання за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти, соціальних стипендій, безкоштовного забезпечення підручниками та доступу до мережі Інтернет, безкоштовного проживання в гуртожитках.

 

Закон про компенсацію половини вартості житла ветеранам АТО

Також Верховна Рада прийняла закон про компенсацію половини вартості житла ветеранам АТО, який 7 квітня підписав Порошенко. Зокрема, запроваджується державна підтримку в розмірі 50% вартості будівництва (придбання) доступного житла та/або пільгового іпотечного житлового кредиту ветеранам війни та внутрішньо переміщеним особам. Їм надаватимуть допомогу у межах коштів, передбачених Держбюджетом на виконання Державної цільової соціально-економічної програми будівництва (придбання) доступного житла на 2010–2017 років.

 

Закон щодо спрощення реєстрації внутрішніх переселенців

23 березня у ВР ухвалили закон «Про внесення змін до статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», який спрощує реєстрацію внутрішніх переселенців, а вже у квітні його підписав Порошенко. Згідно із законом, довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи виключено із переліку документів, до яких вносяться відомості про місце перебування особи.

 

Закон про навчання дітей з особливими потребами

Наприкінці весни Рада прийняла закон про навчання дітей з особливими потребами, який передбачає закріплення права на освіту осіб з особливими освітніми потребами і надання їм можливості отримувати освіту в усіх навчальних закладах, у тому числі безоплатно в державних і комунальних навчальних закладах, незалежно від "встановлення інвалідності".

 

Прийнявши всі ці закони, 14 липня Парубій закрив шосту сесію Верховної Ради, а депутати пішли на канікули до 5 вересня. Згідно з календарним планом 7-ма сесія має відкритися 5 вересня 2017 року.