Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
17 липня 22:47   ▪   Версія для друку

Як змінювалася ціна бензину за 25 років незалежності - інфографіка

На середню зарплату в півтори тисячі купоно-карбованців у 90-ті теоретично можна було придбати майже 1,2 тисячі літрів бензину, станом на зараз на середню платню в 6,7 тисячі на місяць можна купити близько 270 літрів бензину.

Найдешевшим паливо щодо середньої зарплати було на зорі незалежності України, у 90-ті роки. Про це пише Слово і Діло.

Так, у 1992 році власник авто на середню зарплату в півтори тисячі купоно-карбованців теоретично міг придбати майже 1,2 тисячі літрів бензину (в ті часи А-95 мав назву «екстра» й практично ніде не продавався, всі їздили на А-76). Ось тільки купити цей гіпотетичний бензин відразу після розпаду СРСР було ніде – майже весь бензин тоді продавався на «чорному ринку» за захмарними цінами, які на порядок перевищували офіційні.

Більш реально стан речей відображають офіційні ціни починаючи з 1996 року, коли при зарплаті в 3,2 мільйона купонів бензин коштував близько 65 тисяч за літр. Тобто за місяць власник авто міг собі дозволити повний бак бензину за умови, що він кинув би їсти.

Після грошової реформи і запровадження гривні ціна на бензин приблизно два роки балансувала на рівні нижче 0,6 гривні за літр, і в 1997 році на середню зарплату в 126 гривень можна було купити 210 літрів А-95.

Але вже в 1998 ситуація змінилася й ціна на паливо підскочила в рази – до трьох із гаком гривень. Так, при зарплаті близько 150 гривень у 1999 році ситуація стала такою ж, як у 96-му – 47 літрів А-95 і гаманець ставав порожнім.

З 1999 до 2005 року ціна літра бензину росла незначно, тоді як середні зарплати в країні суттєво зросли. Наприклад, у 2005 році на зарплату в 640 гривень можна було купити 180 літрів пального.

У 2006 році бензин знову почав відновлювати «статус-кво» і зріс у ціні майже до 5 гривень за літр, і хоч зарплати теж зросли приблизно на чверть порівняно з попереднім роком, у ті часи її б вистачало приблизно на 170 літрів «дев'яносто п'ятого».

Найкраще співвідношення ціни бензину до середньої зарплати в історії наші аналітики зафіксували в 2008 році – тоді на місячний заробіток можна було придбати майже 300 літрів палива.

Однак у наступні роки бензин піднімався в ціні стрибками з випередженням зростання зарплат, і в 2011 році місячного заробітку в 2,3 тисячі гривень вистачило б на 220 літрів А-95.

На рівні в 10,5-11 гривень ціни протрималися до початку бойових дій на Донбасі: з 2014 до 2015 року бензин подорожчав майже на шість гривень, а зарплати зросли всього лише на 300 гривень. Таким чином, у 15-му році на одну зарплату можна було купити 200 літрів палива.

З 2016 року рівень середніх зарплат почав потроху відігравати позиції в цін на паливо, й станом на зараз на середню платню в 6,7 тисячі на місяць можна купити близько 270 літрів бензину.


Матеріали за темою:

 
Реклама
Український друкований часопис «Тиждень»
уже в продажу
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено