НОВИНИ

ЄС пропонує Україні створити антикорупційну палату як тимчасовий орган – DW

Водночас експерти критично оцінюють такий аргумент, побоюючись, що "тимчасове стане постійним".

У ЄС могла виникнути ініціатива з приводу створення в Україні антикорупційної палати, оскільки висновок Венеціанської комісії щодо законопроектів, які регулюють створення антикорупційного суду, надійде не раніше наступного року. Про це пише DW з посиланням на власні джерела у Раді Європи.

"Тому й виникла ця ідея зараз створити антикорупційну палату як тимчасовий орган, який існуватиме доти, доки не буде ухвалено належний закон і не створять повноцінний антикорупційний суд", - цитує DW свого співрозмовника.

Водночас, як пише видання, експерти критично оцінюють ці аргументи.

"Створення такої тимчасової антикорупційної палати має бути врегульовано на законодавчому рівні, що також потребує часу. У такому рішенні немає жодного сенсу", - сказав виконавчий директор Transparency International Україна Ярослав Юрчишин.

Своєю чергою, головний експерт антикорупційної групи "Реанімаційного пакету реформ" Олександр Лємєнов висловив побоювання, що "тимчасове часто виявляється довговічним, це може трапитися і з антикорупційною палатою". "Команда президента замість того, щоб відтягувати час, має нарешті зрозуміти, що боротьба з корупцією - невідворотна", - підсумовує експерт.

Нагадаємо, 13 липня у Києві президент Європейської Комісії Жан-Клод Юнкер сказав, що Європейський Союз не наполягає на створенні окремого антикорупційного суду в Україні, але вказує на необхідність створення спеціальної антикорупційної палати в рамках української судової системи. Національне антикорупційне бюро України вважає, що заява Юнкера про створення спеціальної антикорупційної палати є наслідком цілеспрямованої дезінформації. У НАБУ також наголосили, що створення однієї антикорупційної палати в межах існуючого суду недостатньо, "адже одна палата не може поєднувати в собі усі три інстанції". Створення спеціалізованого антикорупційного суду є одним із зобов’язань, які Україна взяла на себе перед своїми міжнародними партнерами – Європейським Союзом та Міжнародним валютним фондом.

Як відомо, громадськість вимагала створення системи антикорупційних судів, які б розглядали справи чиновників, яких антикорупційні органи підозрюють у корупції. Крім того, голова Представництва ЄС в Україні Хьюг Мінгареллі заявив, що в Україні якнайшвидше треба створити антикорупційний суд, а його судді мають обиратися за справедливою і прозорою процедурою, таку ж позицію висловило Посольство США в Україні.

Тим часом, народні депутати Єгор Соболєв, Оксана Сироїд, Іван Крулько, Мустафа Найєм, Сергій Лещенко та Світлана Заліщук ініціювали законопроект №6011 "Про антикорупційні суди". Однак 9 березня Вища рада правосуддя затвердила консультативний висновок, у якому йдеться про те, що цей проект закону є неконституційним, а його ухвалення парламентом у ВРП вважають недоцільним.

У меморандумі з Міжнародним валютним фондом йдеться. що закон про антикорупційні суди має бути прийнятий Верховною Радою до середини червня 2017 року, а самі суди мають розпочати працювати до кінця березня 2018 року.