НОВИНИ

  ▪   Юрій Лапаєв

НАТО презентувало науковий проект для Чорнобильської АЕС

Дослідження дозволить значно зменшити забруднення території довкола ЧАЕС.

16-18 травня  в Києві проходить Перший міжнародний науково-практичний семінар «Від зруйнованого четвертого блоку чорнобильської АЕС до нового безпечного конфайнмена». Про це повідомляє кореспондент Тиждень.ua.

У рамках семінару передбачені робочі зустрічі японської делегації з українськими науковцями-чорнобильцями.

Крім обміну досвіду з японськими колегами, які займаються вивченням проблем аварії на АЕС «Фукусіма»,  був презентований і проект вдосконалення конфайнмента Чорнобильської АЕС, реалізований за грантом НАТО.  Головними питаннями, які розглядаються в даному проекті є потенційний підвищений радіаційний вплив на населення, персонал і навколишнє середовище як при нормальній експлуатації конфайнменту і в разі аварійних режимів, аварій і нещасних випадків, в тому числі в процесі демонтажу нестабільних конструкцій старого укриття.

Читайте також: Порошенко розповів, коли введуть в експлуатацію Арку над четвертим енергоблоком ЧАЕС

Мова йде про створення трьохвимірної математичної моделі розповсюдження радіоактивних часток з пилом або водою для покращення захисту працівників станції і захисту навколишнього середовища. Зокрема, фонд забезпечив українську сторону спеціальним обчислювальним та вимірювальним обладнанням і фахівцями-програмістами.

З боку України в проекті беруть участь Інститут технічної теплофізики та Інститут проблем безпеки атомних електростанцій НАН України. Проект розрахований на три роки і має завершитися у 2018 році, після чого математична модель буде передана у користування українським науковцям. Вартість розробки складає більше 300 тисяч євро.

За словами радника проекту, співробітника відділу енергетичної безпеки при штаб-квартирі НАТО, доктора Сюзанни Міхаеліс інформація про можливі напрями розповсюдження радіоактивних матеріалів є вкрай важливими при майбутньому демонтажі старого укриття. На її погляд попередній аналіз за допомогою моделі дозволить значно зменшити забруднення території і знизити ризики для персоналу. «Неможливо уявити хоробрість людей, які намагалися раніше і продовжують зараз робити це місце більш безпечним, з новою моделлю ми зможемо знизити ризики для них», - зазначила вона. 

Читайте також: З дозиметром і без