НОВИНИ

  ▪   Віра Олійник

Масштаби кібератак будуть тільки збільшуватися. Огляд інопреси про вірус WannaCry

Іноземна преса пише про уроки, які треба винести з останньої масової кібератаки.

На вихідних різні організації у 150 країнах світу зазнали масштабної кібератаки. Вірус під назвою WannaCry заблокував доступ до комп'ютерів, вимагаючи викуп у криптовалюті (електронна валюта) біткойн. Вірус поширився на США і Південну Америку, проте найбільше від нього постраждали європейські країни та Росія. Україні, за даними Державної служби спецзв'язку та захисту інформації, вдалося уникнути масового інфікування інформаційних систем державного сектора. 

Іноземна преса пише про уроки, які треба винести з останньої масової кібератаки та про те, що від вірусів нам нікуди не дітися.

Масштаби кібератаки будуть збільшуватися. Коли вранці в понеділок, 15 травня, користувачі прийшли на роботу, кібератака, що прокотилася по всій земній кулі на вихідних і вдарила по бізнесу, лікарнях та урядових органах не менш ніж в 150 країнах, заразила ще більше комп'ютерів, пише The Wall Street Journal

"Такого ми раніше не бачили, - заявив в інтерв'ю телеканалу ITV Роб Уейнрайт, директор Європолу. - Глобальне поширення просто безпрецедентне".

"Під час кібератаки був застосований вірус-здирник, розрахований на швидке поширення після зараження комп'ютерів. Файли на постраждалих комп'ютерах були зашифровані, і від користувачів вимагали виплатити за їх розшифровку викуп в біткоїнах - онлайн-валюті, яку неможливо відстежити", - зазначає видання.

Британський Національний центр кібербезпеки заявив, що нових атак поки не було зафіксовано, але в комп'ютерних мережах, куди вірус вже проник, можливе подальше поширення зараження. "Це означає, що з початком нового робочого тижня у Великій Британії та інших країнах, ймовірно, спливуть нові випадки кіберздирництва, можливо, в більших масштабах", - заявило відомство.

Зі слів комп'ютерних експертів, на вихідні поширення вірусу сповільнилося, оскільки був знайдений і активований "вимикач", який містився в його коді. Але мало хто вірить, що вірус вдалося зупинити повністю. Був виявлений як мінімум один новий "штам", на який не вплинув "вимикач". Щоправда, цей штам поширювався повільно", - йдеться в статті.

На цей раз жертвою кібератаки стала сама Росія. The New York Times зазначає, що цього разу росіяни виявилися серед жертв атаки, а не потрапили під підозру як її організатори. Російські офіційні особи не забарилися із обуренням, заявивши, що "людство зіштовхнулось з кібертероризмом".

Так, директор російського Інституту проблем глобалізації Ніколай Дєлягін підозрює, що за атакою WannaCry стояв уряд США. Та попри це, російські фахівці утрималися від звинувачень на адресу Сполучених Штатів, хоча шкідливе ПО, ймовірно, було вкрадене з арсеналу Агентства національної безпеки.

"Спеціальні державні кібервійська не стали б влаштовувати таку дурну атаку", - сказав в інтерв'ю Ігорь Ашманов, член ради щодо законодавчого забезпечення розвитку цифрової економіки. За його словами, будь-яка атака за підтримки уряду на російські інституції була б розцінена як акт війни. Він переконаний, що на цей раз "звичайно, були не російські хакери", оскільки Росія, як видається, стала однією з основних мішеней.

Настав час прокинутися і вживати заходів​. Financial Times звертає увагу на те, що поширення вірусу-здирника стало сигналом, що настав час "прокинутися" і вжити заходів, коли система кібербезпеки і без того слабка. Вірус-здирник WannaCry відрізняється від попередніх швидкістю поширення. Цей напад стався після того, як хакери опублікували в інтернеті викрадену програму, нібито розроблену Агентством національної безпеки США.

Автори статті вважають: "Необхідні серйозні дебати про те, чому така зброя потрібна, як вона захищена, і як її можна використовувати. Поки невідомо, яким арсеналом кіберзброї володіють спецслужби, також немає інформації про те, чи використовувалася вона вже, і якщо так, то як. Крім того, той факт, що мережевий вірус WannaCry зміг поширитися настільки швидко і так широко - погана новина для Microsoft, окільки це демонструє, наскільки катастрофічними можуть бути наслідки лише однієї уразливості в програмному забезпеченні".

Серйозність цієї кібератаки також демонструє необхідність скоординованих зусиль по боротьбі з кіберзагрозами. Видання зазначає, що це нагадує загрозу так званої "помилки 2000 року", через яку до кінця 90-х років уряди і компанії по всьому світу були змушені ґрунтовно модернізувати свої комп'ютерні системи. Видання також радить компаніям-виробникам енергійніше стимулювати користувачів до відмови від застарілих операційних систем. "І уряди, і компанії повинні витратити час та гроші на забезпечення нашої безпеки", - пише FT.

Хоча WannaCry і завдав серйозної шкоди, все могло бути набагато гірше. Наприклад, цей мережевий вірус міг знищити всю інформацію на заражених комп'ютерах. Ця програма-вимагач виявилася дуже дорогою неприємністю, наступного разу нам може пощастити менше, робить висновок Financial Times.