НОВИНИ

Велика прес-конференція Петра Порошенка. Основні тези

Президент торкнувся теми в'язнів Кремля, вбивства Павла Шеремета, кандидатур на голову НБУ та роботи в "нормандському форматі".

У неділю, 14 травня, президент Петро Порошенко провів велику прес-конференцію для ЗМІ "з нагоди надання Україні безвізового режиму з ЄС". Проте, за словами самого президента, тематика спілкування не обмежена, відтак від журналістів лунали найрізноманітніші запитання.

Тиждень.ua зібрав найважливіші тези з виступу Петра Порошенка.

 • Українці зі тимчасово окупованих територій Донбасу і Криму зможуть подорожувати до Європейського Союзу без віз після відновлення українського суверенітету над цими територіями.

"Українці Донбасу і Криму зможуть скористатися перевагами безвізового режиму. Я щиро вірю, що зможуть. Коли Крим і Донбас будуть повернуті Україні, і коли український суверенітет буде відновлений над українським Кримом і українським Донбасом", - сказав Порошенко. Він також зазначив, що на даний момент перевагами безвізового режиму можуть скористатися внутрішньо переміщені особи.

 • В останній телефонній розмові з президентом РФ Владіміром Путіним йшлося про звільнення українських заручників, в тому числі журналіста Романа Сущенка.

"Моя остання телефонна розмова з Путіним стосувалася тільки заручників, в тому числі ми обговорили моє прохання негайно звільнити Сущенка з російської в'язниці", - сказав Порошенко.

Також Порошенко констатує відсутність прогресу в питанні звільнення заручників, що є додатковим аргументом для продовження санкцій проти Росії.

 • Порошенко не задоволений тим, що вбивця журналіста Павла Шеремета досі не названий і не знайдений.

Президент подякував журналістам, які провели розслідування загибелі Шеремета. Також він повідомив, що в понеділок, 15 травня, відбудеться допит екс-працівника СБУ Ігуря Устименка, фігуранта журналістського розслідування про обставини загибелі Шеремета.

"Суспільство цікавиться, як буде виглядати наша подальша траєкторія руху до Євросоюзу. Всім ясно, що курс на європейську та євроатлантичну інтеграцію залишається точно незмінним. Але якими тепер будуть особливості та нюанси його втілення в життя - детальні відповіді на ці питання планую обґрунтувати на початку осені в щорічному посланні президента до Верховної Ради про внутрішнє і зовнішнє становище ", - сказав він .Попереднє послання Порошенка до Ради було в вересні 2016 року.

 • Порошенко ще не готовий говорити про другий президентський термін.

"Щодо висунення на другий термін: ще є майже два роки президентських повноважень, і треба ще багато чого зробити", - сказав він. Чергові президентські вибори в Україні заплановані на 2019 рік.

 • Новий глава Національного банку України може бути призначений до літніх канікул парламенту.

Порошенко повідомив, що розглядає кілька кандидатур на посаду глави Національного банку, але назве їх тільки після обговорення з народними депутатами. Останній день роботи парламенту перед літніми канікулами - 21 липня.

 • Президент вважає за доцільне зняття недоторканності з народних депутатів України.

"Третя (конституційна - Ред.) ініціатива - це зняття депутатської недоторканності. Я вважаю, що це важлива тема і парламент мав би її підтримати", - сказав Порошенко.

 • Порошенко вирушить до Берліна в кінці наступного тижня для обговорення з канцлером Німеччини Ангелою Меркель наступного засідання у "нормандському форматі".

Також Порошенко заявляє, що США вже залучені до роботи "нормандського формату" і будуть продовжувати роботу в його рамках.

"Хочу прибрати будь-які дискусії, що нам було б більш ефективно залучити США до "нормандського формату". Я підкреслюю: вони залучені були і будуть весь час, в тому числі під час роботи попередньої адміністрації, тому що змінювалися прізвища, але був відповідний дипломат в ранзі посла, який повністю був проінформований про всім зміст переговорів в "нормандському форматі" і вони координувалися з нашими американськими партнерами", - сказав президент.

За його словами, найближчим часом буде обраний спеціальний представник США для координації дій з Україною.

 • Президент виступає за прийняття парламентом законодавства щодо судової реформи, зокрема, закону про законодавче забезпечення роботи Верховного Суду.

"Хотів би скористатися можливістю і звернутися до Верховної Ради, щоб ми, нарешті, дали зелене світло законодавчому забезпеченню роботи нового Верховного суду - це прийняття нових кодексів, нового закону про Конституційний суд", - сказав він.

 • Порошенко заявляє, що джерелами доходів Міжнародного інвестиційного банку (який йому належить) не є співпраця з державними органами, а самим банком управляє компанія з управління активами.

Він підкреслив, що не може передати банк в "сліпий траст", оскільки для цього необхідно міняти його реєстрацію, а українського резидента в "сліпий траст" передати не можна.

"Щодо складу цього прибутку - ви можете переконатися, що його джерела залишилися незмінними за час мого перебування на посаді президента", - сказав Порошенко.

Зазначимо, Міжнародний інвестиційний банк у 2017 році одержав майже 27 млн грн чистого прибутку, що майже в три рази більше, ніж за аналогічний період 2016 року. Згідно з даними Нацбанку на 1 січня 2017 року, основним акціонером МІБ виступає президент України Петро Порошенко, який сумарно володіє 60% акцій фінустанови.

 • Порошенко заявив, що не поділяє ідей відмови від тимчасово окупованих територій Донецької і Луганської областей.
 • Президент хоче, щоб його ідея про введення миротворчого контингенту під егідою ООН на Донбасі була підтримана міжнародним співтовариством.

За його словами, ця місія потрібна для підтримки стабільного припинення вогню, забезпечення надійного зберігання відведеної зброї. Крім того, така місія буде сприяти здійсненню політичних процесів на Донбасі.

 • Порошенко заявив, що готовий запропонувати зміни до Конституції України, які стосують надання Криму кримськотатарської автономії.

"Я готовий внести кілька змін до Конституції, в тому числі і з питань кримськотатарської автономії. Якою буде формат цієї автономії, мені повинна запропонувати Конституційна комісія, в якій беруть участь представники кримськотатарського народу", - сказав він, наголосивши, що не варто затягувати з цим питанням.

 • Порошенко прокоментував резонансне фото свого неповнолітнього сина Михайла у футболці з написом Russia. Президент назвав таку поведінку хлопця неприпустимою.

"Вона (фотографія - Ред.) стосується ночі на Хелловін, і це був вертеп - хтось розмалювався в чорта, а хтось надів цю футболк ... Я розцінюю навіть в вертепі на Хелловін таку поведінку абсолютно неприйнятною", - сказав президент. За словами глави держави, він провів з сином розмову. "Я вас запевняю, я знайшов правильні слова, щоб він все зрозумів. Але це не його футболка і він її не використовує в повсякденному житті. Але навіть на Хелловін, я вважаю, це недобре", - сказав Порошенко.

Ключові тези прес-конференції президента у 2016 році читайте за посиланням.