НОВИНИ

Комітет міністрів Ради Європи закликав Росію скасувати заборону Меджлісу

Крім того, комісару Ради Європи з прав людини запропонували розглянути можливість вжиття заходів щодо оцінки ситуації з правами людини в Криму.

Комітет міністрів Ради Європи ухвалив комплексне рішення у зв'язку з ситуацією в окупованому Криму, закликавши Росію скасувати заборону діяльності Меджлісу кримськотатарського народу. Про це повідомив міністр закордонних справ України Павло Клімкін у Twitter.

«Комітет міністрів Ради Європи вперше ухвалив комплексне рішення щодо Криму!.. КМРЄ закликав скасувати рішення про заборону Меджлісу і про заборону лідерам Меджлісу в’їзду до Криму. Ще один важіль тиску на РФ!», - зазначив Клімкін.

Також він додав, що Комітет міністрів РЄ запропонував Комісару Ради Європи з прав людини розглянути можливість вжиття заходів щодо оцінки ситуації з правами людини в Криму.

«КМРЄ закликає до повного виконання Резолюції Генеральної Асамблеї ООН щодо Криму. Рада Європи долучається до виконання цієї резолюції», - додав міністр.

Згодом у МЗС України оприлюднили розширену заяву щодо згаданого рішення.

«Комітет міністрів в черговий раз підтвердив незмінність позиції стосовно незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України у межах міжнародно визнаних кордонів. Засуджуючи незаконну анексію Російською Федерацією Автономної Республіки Крим та м. Севастополь, яка підриває мир та демократичну безпеку у Європі, Комітет міністрів Ради Європи вкотре наголосив, що такий акт з боку Російської Федерації є порушенням міжнародного права. Важливо, що Комітет міністрів РЄ, як раніше Генасамблея ООН, визнав відповідальність Росії згідно з міжнародним гуманітарним правом та міжнародним правом у галузі прав людини та закликав владу РФ виконувати свої зобов’язання у повній мірі», - наголосили в дипломатичному відомстві.

Читайте також: У ПАРЄ підписали декларацію з вимогою до Росії відновити Меджліс

«Поряд з такими порушеннями прав людини як обмеження свободи слова та мирних зібрань, свободи релігії та переконань, відзначаються репресії проти національних меншин, зокрема, кримських татар. Рішення так званого верховного суду в окупованій АР Крим щодо визнання Меджлісу кримськотатарського народу екстремістською організацією та заборона його діяльності також викликало засудження Комітету міністрів. Отже, документ містить чітку вимогу до Російської Федерації вжити всіх заходів для забезпечення прав людини в Криму, включаючи перегляд судової заборони Меджлісу», - йдеться у заяві.

Крім того, повідомляється, що одним із центральних положень рішення є заклик забезпечити безперешкодний доступ правозахисних механізмів Ради Європи, зокрема її Комісара з прав людини, на тимчасово окупований півострів для здійснення моніторингу дотримання прав людини відповідно до їхнього мандату.

«Вважаємо, що присутність міжнародних конвенційних та інституційних моніторингових органів на території окупованого Криму в умовах стрімко деградуючої ситуації з правами людини є життєво необхідною та невідкладною. У цьому контексті важливим є заклик до Комісара Ради Європи з прав людини, який на сьогодні є єдиною міжнародною інституцією, що здійснив моніторинговий візит на територію тимчасово окупованої АР Крим у вересні 2014 року, продовжити роботу щодо моніторингу ситуації на півострові», - зазначили в МЗС.

Читайте також: Меджліс подав скаргу в ЄСПЛ на Росію

У заяві наголошується, що ухвалений документ «є одним з серйозних внесків Ради Європи у забезпечення демократичної безпеки у Європі та відстоювання засадничих цінностей й принципів організації - захисту прав людини, демократії та верховенства права».

Нагадаємо, Міжнародний суд Організації Об'єднаних Націй зобов'язав Росію забезпечити роботу Меджлісу кримськотатарського народу. Україна також просила Міжнародний суд ООН захистити українців і кримських татар в окупованому Криму. Однак самопроголошений голова комітету у справах міжнаціональних відносин і депортованих громадян так званого уряду Криму Заур Смірнов заявив, що окупаційна влада Криму не збирається переглядати рішення про заборону Меджлісу кримськотатарського народу.