НОВИНИ

Справи Майдану. Двоє харківських екс-беркутівців продовжують працювати в Нацполіції

Хандрикін та Ріяко є обвинуваченими в низці злочинів, скоєних під час Революцї Гідності, проте їх ніхто не відсторонив від виконання обов’язків.

Екс-працівники харківського спецпідрозділу «Беркут» Андрій Хандрикін та Володимир Ріяко  досі працюють в харківському управлінні Нацполіції. Про це Громадському повідомили в ГПУ.

Бійці залишаються на службі, не зважаючи на те, що вже перебувають в статусі обвинувачених. Справа проти Хандрикіна передана до суду слідчими управління спецрозслідувань ГПУ. Його звинувачують у катуванні учасників Майдану (стаття 127, частина 2), карається позбавленням волі на строк від 5 до 10 років. Хандрикін є фігурантом епізоду 20 січня 2014 року на вулиці Грушевського, де було побито на колонаді на вході в стадіон Лобановського двох учасників Майдану, відтак «беркутівці» їх зняли з цієї колонади, роздягли, знущались, а потім одягли в інший одяг і доправили в райвідділ, суд потерпілих до кримінальної відповідальності вирішив не притягати.

Також у цій справі в статусі обвинувачених проходять ще двоє екс-працівників харківського «беркуту» — Владислав Мастега та Артем Войлоков. Вони обидва уже будучи в статусі обвинувачених виїхали до Росії 11 квітня через прикордонний пункт пропуску Гоптівка, що в Харківський області. 14 квітня з’явилось відео, на якому вони ще з двома обвинуваченими екс-беркутівцями харківського управління стверджували, що в Україні їм перебувати небезпечно.

Справа проти Ріяки теж уже передана до суду. Ріяко єдиний залишився в Україні із трьох фігурантів справи про побиття журналістів Громадського 28 січня 2015 року на міліцейському пункті «Пісочин» в Харківській області. Тоді троє міліціонерів зупинили журналістів, коли ті повертались із зони бойових дій, і оператора Костянтина Рєуцького заламали, кинули на землю і вкрали в нього флешку від камери, на яку він намагався знімати дії правоохоронців. Прокуратура кваліфікувала такі дії, як перевищення влади та нанесення ушкоджень як перешкоджання діяльності журналістів, а також зловживання повноваженнями, які караються позбавленням волі від 3 до 5 років позбавлення волі. Ріяці обраний запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання, і він і далі працює в харківській поліції.

Читайте також: Апеляційний суд пояснив, чому звільнив з-під варти екс-"беркутівця" Гончаренка

Ще двоє фігурантів цієї справи Олександр Костюк та Віталій Гончаренко теж виїхали з України. Костюк 11 квітня, а Гончаренко 9 квітня також через пункт пропуску Гоптівка. Вони двоє теж фігурують на відео разом з Войлоком і Мастегою.

Гончаренко окрім епізоду із журналістами громадського також проходить обвинуваченим у справі про вбивство трьох активістів Майдану 18 лютого 2014 року в Кріпосному провулку в Києві. 6 квітня суд змінив йому запобіжний захід з арешту на особисте зобов’язання. Відтак прикордонники не мали права його навіть затримати.

Ще один фігурант справи про вбивство трьох майданівців харківський беркутівець Олександр Бєлов знаходиться під цілодобовим домашнім арештом в Харкові. Від служби він відсторонений.

Як повідомлялося, 6 квітня Апеляційний суд Києва звільнив з-під варти екс-«беркутівця» Віталія Гончаренка, підозрюваного у вбивстві трьох людей 18 лютого 2014 року під час Євромайдану.

14 квітня четверо екс- "беркутівців" Віталій Гончаренко, Артем Войлоков, Олександр Костюк та Владислав Мастега виклали в YouTube  відео, в якому дали зрозуміти, що покинули територію України через те, що, за їхніми словами, тут небезпечно перебувати. Вони поскаржилися, що протягом трьох років, після Революції гідності, "відчували кримінальне переслідування", крім того, як стверджують екс- "беркутівці", протягом року їх не допускали до служби і заарештовували. А після заяви 7 квітня начальника департаменту спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України Сергія Горбатюка вони вирішили, що "перебувати на території України небезпечно".

Генеральна прокуратура України заявила, що оголосить у розшук чотирьох екс-"беркутівців", якщо підтвердиться інформація про їхню втечу до Росії.