НОВИНИ

  ▪   Ганна Чабарай

У Криму досі не знайшли 18 людей, зниклих під час анексії

У більшості випадків жертвами зникнень стають кримські татари.

З моменту російської окупації Криму протягом 2014-16 років на півострові 43 людини зазнали насильницьких зникнень. Про це йдеться у звіті ГО КримСОС, який активісти представили на прес-конференції в Києві, передає кореспондент Тижня.

Як зазначила співавторка звіту Марія Квіцінська, ці випадки зникнень стали відомими завдяки резонансу в ЗМІ чи активній позиції родичів, насправді їх може бути значно більше. За її словами, у більшості випадків жертвами зникнень стають кримські татари.

"Мета окупаційної влади - не так викрасти людину, як створити ілюзію небезпеки і терору, що затриманим може бути будь-хто", - зазначила заступниця голови правління ГО КримСОС Євгенія Андреюк.

Повідомляється, що серед цих людей 17 були звільнені, 18 досі не знайдені і вважаються зниклими безвісти, шестеро знайдені мертвими і двох людей виявили в місцях позбавлення волі, згодом їх засудили за політичними мотивами.

Разом із тим, активісти припускають, що були й інші випадки зникнень, про які зараз невідомо. Правозахисники провели аналіз і встановили, що в 36 випадках зникнень можуть бути задіяні державні органи РФ.

Крім того, правозахисники наголосили, що до насильницьких зникнень причетні самопроголошений голова Криму Сергій Аксьонов і співголова партії "Русское единство" Сергій Цеков, які віддавали прямі накази про викрадення.

Активісти звернулися до РФ як держави, яка здійснює фактичний контроль над територією Криму, з вимогами припинити практику насильницьких зникнень, надати повну інформацію про викрадених людей, звільнити їх, розслідувати зникнення й компенсувати жертвам порушення їхніх прав.

Як повідомлялося, прокуратура Автономної Республіки Крим розслідує близько 40 кримінальних проваджень через тиск російської влади на українських громадян в окупованому Криму.

Нагадаємо, напередодні заступнику голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерову окупанти вручили обвинувальний висновок за статтею про екстремізм і сепаратизм. Його звинувачують у закликах до порушення територіальної цілісності РФ.