НОВИНИ

Світові ЗМІ у третю річницю анексії Криму: Агресія Росії щодо України викликана власними страхами Путіна

Тема окупованого півострова надалі цікавить інозенмих журналістів, які зауважують, що анексія штовхнула Москву та Захід на межу нової холодної війни.

Уже три роки минуло відтоді, як Росія анексувала український Крим. Ця тема, як і взагалі доля півострова, не зникає зі сторінок світових ЗМІ. Журналіст BBC відправився до Криму, щоб дізнатися про настрій місцевого населення і розповідає про пригоди під час перетину адміністративного кордону. The Independent звертає увагу на те, що Росія запустила безпрецедентні сухопутні, повітряні та морські навчання в анексованому Криму, а The Guardian пише про страхи Путіна перед "кольоровими революціями" і анексію Криму, якою він хоче "зробити Росію великою знову".

Нинішня напруженість у відносинах Заходу з російським керівництвом є багато в чому наслідком ухвалення президентом Путіним рішення направити війська в Україну. І ця військова інтервенція, своєю чергою, була викликана власними страхами Путіна перед зростаючим впливом Заходу в Східній Європі, пише The Guardian у статті під назвою "Як анексія Криму дозволила Путіну заявити, що він зробив Росію великою знову".

Видання зазначає, що Кремль був наляканий перспективою "кольорової революції", особливо після небачених з дев'яностих років масових протестів, що охопили Росію взимку 2011-2012 року. За протестами, що об'єднали на короткий час, здавалося б, непоєднувані сили - комуністів, прозахідних лібералів, націоналістів і незадоволених робітників - пішли репресії.

Однак зусилля Путіна щодо запобігання потенційної "кольорової революції" у країні поширилися ще далі і прийняли форму кампанії, яку можна було б назвати на кшталт Трампа "Зробимо Росію знову великої". Революція 2013 року в Україні стала новим головним болем для Кремля, проте на той час Путін був уже підготовлений: у відповідь на Майдан пішла анексія Криму, яка подавалася державними ЗМІ в дусі відновлення імперської слави та гордості Росії. На цьому істерично-патріотичному "конику" Кремль продовжує їхати далі і пропаганда, на думку видання, робить свою справу: "кольорова революція" у сьогоднішній Росії майже неможливі. Введені відносно Росії західні санкції, економічні проблеми та зростання цін на продукти лише посилили націоналістичну істерію, яку Путін, як і раніше, цинічно використовує для зміцнення власної влади.

Як підкреслює видання, зараз Путін цілком в дусі Сталіна звинувачує в усіх проблемах зовнішніх ворогів укупі з саботажниками і просто некомпетентними співгромадянами усередині країни.

The Independent пише про безпрецедентні наземні, повітряні та військово-морські навчання Росії в Криму, у яких беруть участь тисячі людей. Російські війська відпрацьовуватимуть морські та повітряні десанти,  проводитимуть ракетні стрільби під час наступальних і оборонних операцій.

НАТО, членом якого Україна не є, висловило тривогу щодо того, що не було проінформовано про навчання, назвавши їх незаконними. Прес-секретар Оана Лунгеску сказала The Independent: "Будь-які російські військові навчання в окупованому Криму є незаконними відповідно до міжнародного права, оскільки на них немає згоди українського уряду". У відповідь на нарощування військового потенціалу Росії, НАТО збільшив свою військову присутність у регіоні.

Британське BBC пише про Крим як про "місце, в яке досить важко потрапити". У статті йдеться про те, що анексія півострова у 2014 році була переломним моментом, яка штовхнула Москву та Захід на межу нової холодної війни. Тому автор статті вирів відправитись у Крим, щоб оцінити настрій місцевого населення.

Автор розповідає, що для тих, їде з Росії, існує швидший способів дістатися півострова. Наприклад, сівши на борт літака в Москві, через дві години можна опинитись у столиці Криму Сімферополі. Україна ж попереджає іноземних громадян, що, заїхавши до тимчасово окупованого Криму без дозволу Києва і не перетнувши офіційний український кордон, можна отримати в майбутньому заборонену на в'їзд в Україну. 

Автор вибрав маршрут з України й отримавши відповідний дозвіл перетнув адміністративний кордон у пункті "Каланчак". Поява на іншій стороні, у "Армянську", який росіяни вважають своїм офіційним кордоном, британських журналістів викликала здивування. Молодик у цивільному підійшов до журналіста та попросив пройти за ним. "Я хотів би поговорити", - сказав він. У невеликій кімнаті, сівши за стіл, він перевірив, чи не записує журналіст розмову та почав багато запитувати:

"Яку місію поставив вам редактор? Що ви будете зніматися? Як ви будете зберігати свій матеріал, на комп'ютерах або жорстких дисках? Яку SIM картку ви будете використовувати у Криму? Як кореспондент, буде вам робити нотатки щоночі про те, що ви зняли? Чи можете ви показати мені фотографії на вашому телефоні? Де ви будете проживати? Чому ви не летіли прямо з Москви?".

На самому анексованому півострові автора статті зустрічає гігантські плакати Путіна, який обіцяє розвивати Крим як здравницю, і всі соціальні програми російської армії будуть доступні для Севастополя і Чорноморського флоту.  

Але у День Шевченка група з двадцяти осіб прийшла з квітами, щоб відзначити день народження поета. Російські поліцейські прийшли теж - з камерами. Вони знімають усіх, включно з іноземними журналістами.

"У російському Криму публічні прояви української гордості привертають особливу увагу", - каже автор статті.