НОВИНИ

Конфлікт з Туреччиною підігрів націоналізм у Нідерландах за день до виборів – Reuters

Вибори в Голландії - перше з трьох великих подібних випробувань в цьому році.

У середу, 15 березня, до 13 мільйонів голландців віддадуть голоси на виборах, що розглядаються як тест на антиіммігрантські настрої і ставлення до істеблішменту в Європі. Як пише Reuters, суперечка Туреччиною грає на руку ультраправим.

Анкара припинила відносини з Амстердамом, партнером по НАТО, на високому дипломатичному рівні, після того як у вихідні голландці не дозволили турецьким міністрам виступити в Роттердамі перед місцевими турками, голоси яких важливі для майбутнього референдуму, покликаного розширити повноваження президента Туреччини Тайіпа Ердогана.

У понеділок, 13 березня, прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте назвав реальною можливість проходження націоналіста Вілдерса в парламент. Лідер Партії свободи Герт Вілдерс, який виступає за деісламізацію Нідерландів, сподівається, що зіткнення між етнічними турками і поліцією укупі із звинуваченнями Анкари на адресу Нідерландів збільшують його шанси на завтрашній успіх.

Хоча у Вілдерса практично немає шансів на формування уряду, бо інші політичні сили виключили можливість вступу в коаліцію з Партією свободи, яку вони розглядають як расистську. Однак успіх останньої на виборах в будь-якому випадку спричинив би ударну хвилю по всій Європі.

Вибори в Голландії - перше з трьох великих подібних випробувань в цьому році. У квітні-травні відбудуться президентські вибори у Франції, а в вересні - парламентські в Німеччині.

У Франції на антиісламській та ізоляціоністській риториці набирає очки лідер ультраправого "Національного фронту" Марін Ле Пен, а серед німців зростає популярність політиків того ж типу, євроскептиків з партії "Альтернатива для Німеччини", яка, як пише видання, ймовірно, вперше пройде в федеральний парламент.

Після неочікуваного рішення більшості британців розлучитися з ЄС і обрання євроскептика Дональда Трампа президентом США, Європу незабаром чекає хвиля настроїв проти істеблішменту, яку несуть безпосередню загрозу виживанню Євросоюзу.

Голландський прем'єр Рютте обрав жорстку лінію щодо конфлікту з Анкарою і, як показало свіже опитування від Maurice de Hond, 86% виборців підтримали його. Багато хто розглядає дії Рютте як спробу традиційних партій перехопити ініціативу у ультраправих, що апелюють до тривог громадян.

Консерватор Рютте закликав виборців сказати ні Вілдерсу: "Таке вже було з Brexit, таке вже було з Трампом, коли за ніч до того, що сталося ми думали, що подібного не може статися. Але шанси як і раніше великі, що 16 березня ми прокинемося, і партія Вілдерса отримає більшість", - сказав прем'єр.

Нагадаємо, ​міністр економіки Німеччини Зігмар Габріель вважає, що Європейський союз може розвалитися, якщо на виборах у Франції і Нідерландах переможуть популісти.