НОВИНИ

У МЗС України розповіли про очікування від Міжнародного суду ООН в Гаазі

Речниця міністерства також пояснила, чому позов проти Росії не був поданий Україною раніше.

Міжнародний суд ООН в Гаазі може ухвалтити рішення, яким зобов'яже Російську Федерацію припинити агресію проти населення Донбасу та Криму через 1-2 місяці. Про це сьогодні повідомила речниця Міністерства закордонних справ України Мар'яна Беца. 

"Рішення щодо цих слухань повинно бути прийнято через місяць-два і воно є обов'язковим до виконання для сторін. По суті справа розглядається пізніше, воно буде складатися з письмової стадії і усної, і це дійсно може зайняти кілька років", - сказала Беца. При цьому спікер не виключила можливість не виконання Росією рішення.

За словами спікера, сьогоднішні слухання - це усні слухання щодо заходів запобігання, що Україна вимагає від Російської Федерації. 

"Вони стосуються того, що потрібно зараз, щоб суд прийняв рішення, яким буде захищено цивільне населення і Росія повинна буде зупинити свої діяння згідно конвенції", - пояснила Беца. 

Беца пояснила, чому позов проти Росії не був поданий Україною раніше. 

"В принципі, затримки, як такої, не було. По-перше, важливо було визначити, які конвенції застосовуються до Росії, де Росія визнає юрисдикцію Міжнародного суду ООН, тому що в більшості випадків, і це тягнеться ще з часів Радянського Союзу - і Радянський Союз і Росія не визнавали юрисдикцію", - зазначила речник.

Беца зазначила, що конвенції, що діють, передбачають стадії юридичного врегулювання питання до подання позову. 

"Потрібно було провести консультації, переговори з Росією для того, щоб вичерпати всі заходи і подати позов. Ми зустрічалися (з російською стороною, - ред.) на експертному рівні. Але вони говорили абсолютно ті ж фрази: "Ми тут ні при чому, нас тут не було". Ми зі своєї сторони вичерпали всі ці юридичні механізми і з чистою совістю пішли в Міжнародний суд ООН", - розповів вона. 

Беца нагадала, що схожа справа була у 2008 році, коли Грузія дуже швидко після акту агресії Росії подала позов у Міжнародний суд ООН, але через не виконані процедурні питання суд його відхилив. 

"Тому ми повинні бути абсолютно переконані, що всі заходи вичерпані", - підкреслила речник МЗС. "Відверто скажу, я не знаю (що Росія збирається протиставити Україні в Міжнародному суді, - ред.), тому що в принципі факти і право на нашій стороні. Звичайно вони готуються до різних провокацій - це не можна виключати", - констатувала Беца. 

Нагадаємо, відсьогодні, 6 березня, Україна представлятиме докази злочинів Росії в Міжнародному суді ООН у Гаазі.