НОВИНИ

Мінкультури попросило Велику Британію відмовитися від розкопок в окупованому Криму

Російсько-британська експедиція призначена на весну 2018 року.

Міністерство культури України заявило про неприпустимість здійснення в окупованому Криму і Севастополі спільного історико-археологічного проекту, який мають намір реалізувати російська окупаційна влада і британські вчені. Про це йдеться  у повідомленні прес-служби Мінкульту.

"У зв'язку з анонсованим намірами окупаційної влади суб'єктів Російської Федерації і британських вчених-археологів з університету міста Брістоля і англійської військово-історичного журналу реалізувати спільний історико-археологічний проект, пов'язаний з подіями Кримської війни 1853-1856 років, зокрема проведення спільних археологічних розкопок, видання книг і журналів відповідного напряму та організації молодіжних археологічних таборів для російських і британських студентів, Мінкультури звернулося до МЗС України з вимогою відправити ноти протесту в МЗС РФ і МЗС Сполученого королівства Великобританії та Північної Ірландії", - йдеться в повідомленні.

Читайте також: РФ витратить майже півмільйона доларів на судові процеси у справі про "скіфське золото" – ЗМІ

Також Мінкультури просить Лондон вжити заходів для недопущення відвідування окупованого півострова громадянами Великобританії (у тому числі британськими археологами з університету Брістоля і англійської військово-історичного журналу) і підкреслює необхідність дотримання режиму в'їзду на окуповану територію України, встановленого чинним законодавством України.

Крім того, міністерство звернулося до генерального директора ЮНЕСКО Ірини Бокової з закликом засудити протиправні дії РФ як країни-окупанта і вжити заходів з відновлення правового порядку відповідно до Конвенції ЮНЕСКО.

"Станом на сьогоднішній день Мінкультури не видавало жодних дозвільних документів на проведення робіт на тимчасово окупованих територіях Автономної Республіки Крим та міста Севастополь. Також Мінкультури звертає увагу, що археологічна спадщина України вимагає особливого режиму захисту, передбаченого положеннями Конвенції ЮНЕСКО про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини 1972 року, стороною якої є Російська Федерація", - наголосили у відомстві.

«Крім цього, відповідно до положень Конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту 1954 року держава, що здійснює окупацію, зобов’язана забезпечити належну охорону культурних цінностей та повагу до них», - наголосили в Мінкультури.

Зазначимо, що російсько-британська експедиція призначена на весну 2018 року. Перші розкопки хочуть провести в районі міста Балаклава.

Як повідомлялося, музеї окупованого Росією Криму розпочали процес оскарження рішення окружного суду Амстердама щодо повернення колекції скіфського золота Україні.

Нагадаємо, суд Амстердама 14 грудня ухвалив рішення, згідно з яким колекція експонатів з кримських музеїв буде повернута Україні. Суд постановив, що Крим не є суверенною країною і тому не може претендувати на скарби як культурну спадщину. Суд також постановив, що Україна має компенсувати витрати на зберігання колекції в музеї Амстердама, а музеї Криму повинні виплатити Україні та музею Амстердама 2,8 тисяч євро в якості відшкодування витрат.

Виставку "Крим: золото і секрети Чорного моря" відкрили в археологічному музеї Амстердамського університету на початку лютого 2014. Вона сформована з колекцій п'яти українських музеїв, один з яких розташований у Києві, чотири – в окупованому Росією Криму. Серед понад 500 експонатів – артефакти з скіфського золота, церемоніальний шолом, дорогоцінні камені, мечі, панцирі, предмети побуту стародавніх греків і скіфів. Їх вартість оцінюється в €1,5 млн.