НОВИНИ

  ▪   Віра Олійник

Світова преса про бої під Авдіївкою: «Гради» запрацювали після дзвінка Трампа Путіну

Тему загострення ситуації на Донецькому напрямку не оминули міжнародні засоби масової інформації.

Наприкінці січня ситуація в районі Авдіївки суттєво загострилася. За три доби поблизу цього міста загинули дев'ять українських військовослужбовців, десятки отримали поранення. Тему загострення ситуації на Донецькому напрямку не оминули міжнародні засоби масової інформації, які звернули увагу на те, що екскалація розпочалася після телефонних переговорів президента США Дональд Трамп з російським колегою Владіміром Путіним.

 «Чи могло бути простим збігом, що підтримувані Росією сили в Україні почали найпотужніший за кілька місяців наступ за день після того, як Владімір Путін поговорив по телефону з президентом Трампом? Якось ми в цьому сумніваємося. Залпи ракет «Граду» і важкої артилерії, які обрушилися на позиції української армії, починаючи з неділі, радше виглядають як перевірка, чи уляже новий президент тиску з боку Москви», - пишуть в редакційній статті журналісти The Washington Post.

Питання про зняття санкцій з Росії так і не було вирішено. Тому, як припускає видання, розчарований Путін відчув необхідність здіснити певний тиск або, як ще один варіант, хотів зірвати зустріч українського президента Петра Порошенка з канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель, яка була призначена на понеділок, 30 січня.

«Певний економічний прогрес України не в інтересах Путіна. В економічних та інституційних реформах в країні спостерігається прогрес, нехай повільний. Нові бойові дії ставлять все це під загрозу. Ще однією метою Путіна може бути підштовхування Трампа до поступок, яких домагається Москва: не просто зняти санкції, а й визнати сферу впливу Росії, що включає в себе Україну. В обмін на що?», - питає у статті редакція видання.

«Якщо Трамп погодиться на це, то Путін доб'ється третьої мети - зменшення глобального впливу США в інтересах Росії», - вважають у WP.

 Посол України у Великій Британії Наталія Галібаренко прокоментувала статтю Financial Times від 31 січня у який стверджувалось, що «насильство на сході України зростає, оскільки кожна сторона звинувачує іншу». Дипломат підкреслила, Україна прагне до мирного врегулювання конфлікту на Донбасі відповідно до мінських угод.

«Ми не хочемо і не шукаємо війни з Росією. На жаль, РФ укотре загострила ситуацію на сході України, в порушення угоди про припинення вогню, зазіхає на життя українських солдат і цивільних.Ми хочемо просунути мінський процес вперед, але не можемо зробити це у той час, як російські сили обстрілюють і вбивають українських солдат, намагаючись навмисно знову дестабілізувати ситуацію», - зазначила Галібаренко.

У іншій статті FT журналіст Роман Олеарчик зазначає, що бойові дії, через які промислове місто Авдіївка опинилося у скрутній ситуації, почалися за лічені години після розмови Трампа з Путіним.

«На противагу чиновникам попередньої адміністрації США, які неодноразово засуджували російську агресію в Україні і Сирії, Трамп досі мовчить. Це посилює тривогу в Києві з огляду на те, що раніше новий президент США висловлював симпатію до Путіна та говорив про можливість зняття санкцій з Росії», - пише він.

 Британська газета The Guardian, повідомляючи про ситуацію в Авдіївці, пише, що Київ і Москва звинувачують один одного в загостренні бойових дій на сході України, що призвело до найбільшої кількості постраждалих за останні кілька тижнів і виведення з ладу систем електропостачання та водопостачання для цивільних осіб Авдіївки.

Видання звертає увагу на іншу деталь - це перше значне загострення в Україні після інавгурації Дональда Трампа, яке може «стати викликом для нового президента США у його прагенні поліпшити відносин з Москвою, в той час як конфлікт на сході України залишається невирішеним».

The New York Times також пише, що загострення на Донбасі «потенційно ускладнює американські зусилля щодо поліпшення відносин з Росією».

«Маневри адміністрації Трампа, спрямовані на поліпшення відносин з Росією, стурбували українських чиновників, які побоюються зниження тиску Заходу на Росію з метою домогтися від неї виведення зі Східної України російських військових сил, присутність яких РФ не визнає», - йдеться у статті.

 Тижневик Foreign Policy зазначає, «якщо Трамп намагається укласти угоду з Путіним, то він вже програв», оскільки «міжнародний порядок ґрунтується на цінностях, інституціях і моральному лідерстві, а не на політиці оборудок».

«Новий президент Дональд Трамп вважає, що зможе успішно перенести у світ зовнішньої політики свій головний професійний навик - вміння домовлятися. Однак міжнародну дипломатію не можна звести лише до практичних угод», - пише FP.

«Завжди впевнений у собі Трамп може подумати, що він готовий сісти з Путіним за стіл переговорів, викласти всі питання і піти з переговорів переможцем, однак це небезпечна помилка... Як тільки Трамп сяде за стіл переговорів, щоб укласти потрібні Путіну угоди, США вже будуть приречені на поразку», - йдеться в статті.

«Пішовши на оборудки з Путіним, що підривають принципи міжнародного права, такі, як передчасне зняття санкцій чи зміну політики США щодо Криму, Білий дім буде куплений системою, заснованою на оборудках, а не на правилах. І саме цього прагне Путін та інші авторитарні керівники від тих, хто тяжко працює над миром, добробутом і людськими свободами у всьому світі», - підкреслює FP.