НОВИНИ

Аґнія Ґріґас: Потужним джерелом нестабільності у країнах Балтії є корумповані політики, пов’язані з Кремлем

Московська пропагандистська кампанія стосовно Балтійського регіону та всередині їх стала особливо явною, коли Росія анексувала Крим.

Москва застосовує в комплексі пропаганду, інформаційну війну, «захист співвітчизників», розвиток бізнес-мереж та підкуп політиків, щоб утримати країни Балтії у власній сфері впливу. Про це в інтерв’ю Тижню розповіла старша наукова співробітниця Atlantic Council Аґнія Ґріґас.

За її словами, Московська пропагандистська кампанія стосовно країн Балтії та всередині їх стала особливо явною, коли Росія анексувала Крим. Потужним джерелом нестабільності в регіоні залишаються корумповані політики, пов’язані з Кремлем. Наприклад, давні гравці з суперечливою репутацією на естонській політичній арені: колишній мер Таллінна Едґар Савісаар та його Центристська партія.

«2011 року в Естонії почато розслідування у справі Савісаара, якого Департамент оборонної поліції назвав московським агентом впливу й «загрозою для безпеки» держави. Звинувачення полягало в отриманні €1,5 млн на потреби партії від неурядової організації з РФ під керівництвом Владіміра Якуніна, тодішнього очільника російської державної компанії «РЖД» й колишнього агента КГБ. У листопаді 2016 року Центристська партія формувала новий коаліційний уряд. У біографії нового лідера політсили й нинішнього прем’єр-міністра Естонії Юрі Ратаса немає плям, як у Савісаара, одначе зв’язки ЦП з «Единой Россией» Владіміра Путіна, певно, ще довго непокоїтимуть естонців», — розповіла Ґріґас.

Окрім того, за її словами, є політика «захисту співвітчизників». Російськомовну молодь країн Балтії Москва заохочує до участі в парамілітарних таборах, де проводяться військові навчання, інструктаж ведення інформаційних війн, психологічна підготовка. У 2010-х старшокласники російськомовних шкіл Естонії, Латвії та Литви відвідували парамілітарні табори «Союз» у Росії та інших колишніх радянських республіках, зокрема в Киргизстані. Москва намагалася роздавати паспорти РФ російськомовному населенню Балтії. Найбільше результатів було в естонських регіонах і містах на кордоні з Росією.

Також Ґріґас зазначила, що чи не найнебезпечнішими інструментами, які може застосувати Кремль для дестабілізації країн Балтії, є інформаційна війна та маніпулювання російськими меншинами. Найяскравіший приклад — як російська інформвійна доклалася до протестів російськомовного населення в Таллінні 2007 року.

Довідка. Аґнія Ґріґас — старший науковий співробітник Atlantic Council. Автор книжок «Нова геополітика природного газу» («The New Geopolitics of Natural Gas») і «Після Криму: нова Російська імперія» («Beyond Crimea: The New Russian Empire»).

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»