НОВИНИ

Едвард Лукас: За рік Євросоюз, НАТО й трансатлантичні відносини між США та ЄС можуть зруйнуватися

За словами британського журналіста, на Захід чекає низка безпрецедентно ризикованих виборів. Однак небезпеку становлять не лише волевиявлення. Президент Росії Владімір Путін, що вміє помічати будь-яку слабинку, залюбки скористається хаосом.

На обрії кінець Заходу. За рік Європейський Союз, НАТО й трансатлантичні відносини між США та ЄС можуть перетворитися на руїни. Про це в черговому номері «Тижня» пише британський журналіст і публіцист Едвард Лукас.

За його словами, на Захід чекає низка безпрецедентно ризикованих виборів. У США всі шанси стати кандидатом від республіканців має Дональд Трамп. Отже, наступним президентом Америки може стати людина, що схвалює диктатуру, брехню й тортури (кандидатура Гілларі Клінтон видавалася б винятково слабкою, якби не вкрай екзотичні суперники).

«Очевидно, що по всьому політичному спектру Сполучених Штатів піднімається потужна хвиля ізоляціонізму. В очах сердитих і розчарованих виборців, які голосують за нетипових кандидатів із лівого й правого політичних флангів, міжнародні альянси змішуються з пожадливими банкірами з Волл-стрит, фінансовими махінаціями, дискредитованими провідними ЗМІ та загалом відразою до політичного класу. Я розумію причини їхнього обурення. Однак ми, європейці, досі маємо велику потребу в Америці як у торговельному партнері й гаранті безпеки. Нині, уперше з часів президентства Джиммі Картера, слабкою ланкою трансатлантичних відносин є Сполучені Штати, а не Європа», – пише він.

Водночас Лукас зазначає, що настрої в Європі теж тривожні. Мейнстримні політики, здається, не мають переконливих відповідей на міграційну кризу, як і на проблеми ослаблених економік країн Євросоюзу. По всьому ЄС непогані рейтинги в антисистемних партій, як-от «Альтернатива для Німеччини», словацькі неонацисти, що пройшли до парламенту вперше, або французький «Національний фронт».

Однак, зауважив публіцист, небезпеку становлять не лише вибори. Президент Росії Владімір Путін, що вміє помічати будь-яку слабинку Заходу, залюбки скористається нашим хаосом. Він здатний спровокувати кризу безпеки багато де: в Арктиці, країнах Балтії, на Балканах, у Білорусі, Чорноморському регіоні, Україні, на Кавказі, у Центральній Азії або деінде.

«Тож зараз саме час розробляти запасні плани на випадок різних сценаріїв», - наголосив він. 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»